گوناگون

بحرین خواستار یک کنفرانس بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ غزه شد

هم‌زمان با گشایش اجلاس سران عرب در بحرین، نمایندۀ آفریقای جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری گفت: «نسل‌کشی توسط اسرائیل ابعادی هول‌انگیز یافته است.»

پادشاه بحرین که میزبان سی و سومین اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیۀ عرب است، خواستار تشکیل یک کنفرانس بین‌المللی صلح برای خاورمیانه شد. طرح موضوع از سوی بحرین که خود از سال ۲٠۲٠ روابط رسمی با اسرائیل برقرار کرده، می‌تواند وزنۀ بیشتری به این خواسته بدهد. سران عرب همچنین خواستار تشکیل نیروهای حافظ صلح در «سرزمین اشغالی فلسطینی» شدند. این در حالی است که دولت آفریقای جنوبی در برابر دیوان بین‌المللی دادگستری بر «ابعاد هول‌انگیز نسل‌کشی» توسط اسرائیل تأکید کرده است.

به گزارش رادیو فرانسه، روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، که اجلاس اتحادیۀ عرب را در شهر منامه افتتاح کرد گفت: یک کنفرانس بین‌المللی صلح باید از رسمیت یافتن کشور فلسطین و پیوستن آن به سازمان ملل متحد حمایت کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که به اجلاس منامه دعوت شده، جنگ غزه را «زخم باز»  توصیف کرد که می‌تواند تمام منطقه را آلوده کند. او بار دیگر خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط همۀ گروگان‌های اسرائیلی و  برقراری آتش‌بس شد.

در حالی که اسرائیل به تدریج و مرحله به مرحله عملیات نظامی را در رفح پیش می‌برد، گوترش تأکید کرد که «هر نوع حمله به رفح غیرقابل قبول است.»

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به نوبۀ خود مسئولیت جنگ غزه را متوجه حماس دانست و گفت: «عملیات نظامی یک‌جانبه‌ای که روز هفتم اکتبر توسط حماس اجرا شد، به اسرائیل بهانه‌‌ها و توجیهات بیشتری برای حمله به نوار غزه داد که نتیجه‌اش کشتار، ویرانی و آوارگی صدها هزار نفر بوده است.»

در نوامبر گذشته سران کشورهای عرب در چارچوب «سازمان همکاری‌های اسلامی» در ریاض گرد آمدند و تهاجم اسرائیل را محکوم کردند، اما تمایلی به اقدامات تنبیهی علیه اسرائیل نشان ندادند. ولی با گذشت حدود شش ماه، شرایط بین‌المللی تغییر کرده و حمایت افکار عمومی از فلسطینیان بیشتر شده است. بنابراین احتمال دارد که در اجلاس منامه، تأکید سران عرب بر لزوم تشکیل کشور فلسطین کمی‌ جدی‌تر شود. بخصوص که کشور میزبان، بحرین، به عنوان یکی از کشورهایی که در چارچوب «پیمان ابراهیم»، با اسرائیل روابط سیاسی برقرار کرد، می‌تواند تأثیر بیشتری در روند امور داشته باشد.

آفریقای جنوبی بر وقوع «نسل‌کشی» تأکید می‌کند

هم‌زمان با گشایش اجلاس سران عرب در بحرین، نمایندۀ آفریقای جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری گفت: «نسل‌کشی توسط اسرائیل ابعادی هول‌انگیز یافته است.»

دولت پرتوریا (پایتخت اداری آفریقای جنوبی) در آغاز سال ۲٠۲۴، اتهام «نسل‌کشی» علیه اسرائیل را در برابر این نهاد قضایی بین‌المللی مطرح کرد.

ووسی‌موزی مَدونسلا، نمایندۀ آفریقای جنوبی گفت که بعد از اولین جلسۀ رسیدگی دیوان بین‌المللی دادگستری، پرتوریا امیدوار بود بتواند در پایان دادن به روند کشتار و حمایت از ملت فلسطین مؤثر باشد، اما به جای آن، «اسرائیل نسل‌کشی را با سرعت بیشتر ادامه داد.»

اگرچه دیوان بین‌المللی دادگستری عالی‌ترین مرجع قضایی سازمان ملل محسوب می‌شود، اما در عمل هیچ ابزاری برای اجرای احکام و تصمیم‌های خود در اختیار ندارد.

دولت اسرائیل اتهام «نسل‌کشی» را از نظر حقوقی «مطلقاً بی‌اساس» و از نظر اخلاقی «انزجارآور» می‌داند. قرار است که فردا – جمعه – نمایندۀ اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری به ادعاهای نمایندۀ آفریقای جنوبی پاسخ دهد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا