اخبار

زندگی مردم و معیشت آنان چهل و پنج سال بعد از حاکمیت جمهوری اسلامی

فقر مالی، بهداشتی و فرهنگی، بیکاری، گرانی سرسام‌آور، تورم فزاینده و شدت یافتن معضل مسکن ازجمله ره‌آوردهای حاکمیت چهل‌ و پنج ساله رژیم جمهوری اسلامی برای مردم ستمدیده و بلاکشیده میهن ماست….

در کنار ناکارآمدی و فساد در دولت‌­ها، دو شوک ارزی- تورمی را شاهد بوده‌ایم که شوک ۳ ساله  دولت سیزدهم بزرگ‌ترین در تاریخ کشور است و تحریم­‌های سنگین، “رشد اقتصادی بی‌کیفیت و پایین، غیرمردمی شدن اقتصاد، بالاترین میزان سقوط ارزش پول ملی، سرمایه­‌گذاری ناچیز و فرسودگی بخش­‌های مولد، سلطهٔ بخش­‌های مالی و رانتی بر فعالیت­‌های مولد، رکود تورمی مزمن، اخذ مالیات سنگین نامرئی تورمی از طبقات پایین و متوسط، تنزل مستمر درآمد و سطح معیشت عامه مردم و افزایش فقر و نابرابری‌­های اقتصادی و اجتماعی را به‌همراه داشته است.
تنها در بازار مسکن افزایش ۴۰ درصدی اجاره بها از فرودین ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ وجود داشته است، میوه که یکی از اقلام خوراکی مهم محسوب می‌شود. بررسی بازار میوه و تره‌بار نشان می‌دهد؛ بعضی از انواع میوه افزایش قیمت چشم‌گیری نسبت به سال گذشته داشته‌اند.
به گزارش تجارت نیوز، اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در گفت‌وگو با افکار‌نیوز اظهار کرد که میوه‌هایی مثل سیب، پرتقال و کیوی قیمت مطلوبی دارند. ولی میوه‌های نوبرانه افزایش قیمت داشته است.
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد؛ در فروردین ۱۴۰۳، موز ۸۴ هزار تومان و سیب ۴۴ هزار تومان به ازای هر یک کیلوگرم قیمت‌گذاری شده‌است. همچنین پرتقال ۳۲ هزار تومان و خیار با قیمت ۵۵ هزار تومان به فروش رسیده است. میوه‌هایی نظیر موز و توت‌فرنگی بیشترین افزایش قیمت را در بازار نسبت به سال گذشته داشتند. چرا‌که توت‌فرنگی سال گذشته با قیمت ۵۸ هزار تومان به فروش می‌رسید. ولی امسال با ۳۰ درصد افزایش، به قیمت ۸۸ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. قیمت موز هم با ۱۴ ذرصد افزایش، از ۷۳ هزار تومان به ۸۴ هزار تومان رسیده‌ است.در اینفوگرافیک زیر می‌توانید میزان افزایش قیمت میوه طی یک سال اخیر را مشاهده کنید.
به گزارش ایلنا، گوشت قرمز از سبد سه دهک اول حذف شد. با توجه به کاهش شدید متوسط مصرف در ۱۰ دهک، وقتی که آمار متوسط مصرف تا این حد کاهش پیدا کرده یعنی این کالا از سبد خانوار برخی از دهک‌ها حذف شده‌است. درباره تبعات و آثار افزایش تورم مواد خوراکی در همین گزارش آمده است: بررسی افزایش نرخ تورم مواد غذایی و سهم آن سبد خانوار در دهک‌های مختلف درآمد هزینه‌ای متفاوت است، وقتی از سبد خانوار حرف می‌زنیم یعنی از تنوع مواد خوراکی مصرفی با کیفیت متفاوت و با قیمت متفاوت صحبت می‌کنیم و در بررسی تابع مصرف این مواد می‌بینیم که در دهک‌های مختلف سهم و میزان مصرف متفاوت است.
وقتی که اجاره نشینی را خوش نشینی لقب می‌دهند، حالا دیگر بسیار گذشته و انگار نه همین یک دهه پیش که شاید نیم قرن پیش بود که می‌شد اجاره نشین را خوش نشین دانست وگرنه این روز‌ها کمتر اجاره نشینی حال خوشی دارد که بتواند خوش نشین محسوب شود.
به گزارش اقتصاد۲۴، این روز‌ها شاید همه ما اطرافمان به این موارد برخورد باشیم که دوست و فامیل و شاید حتی زندگی خودمان دوباره به مساله سرپناهی که مدام و روز به روز در حال گران‌تر شدن است، گره خورده است.
تورم نقطه‌ای اجاره مسکن در ماه گذشته نرخ ۴۱.۸ درصد را ثبت کرد. اینکه سرعت رشد نقطه‌ای و سالانه اجاره‌بهای مسکن به شکل تاریخی در دو سه سال گذشته و حتی در شروع امسال، افزایش یافته است، ناشی از «سطح جهش‌یافته تورم عمومی» و «تورم مسکن» است که اقتصاد ۲۴ پیشتر درباره آن گزارش‌های تحلیلی منتشر کرده بود. در این مقطع، اما علاوه بر اینکه، ضرورت دارد سیاستگذار نسبت به «ریشه‌های تب بالای تورم اجاره مسکن» توجه کند تا بتواند «مهم‌ترین هزینه زندگی ماهانه خانوار‌ها را از حالت سنگین و نامتعارف» به سطح نرمال برگرداند، «دو پیام هشداری» نرخ جدید تورم اجاره هم باید دیده شود و از همه مهمتر اینکه سطح ۴۱.۸ درصدی رشد اجاره‌بها در قرارداد‌های فروردین ۱۴۰۳ تاکنون به ثبت رسیده است.
تراژدی تأسف‌بار افزایش قیمت‌ها فقط به حوزه مسکن منحصر نبوده است، کافی است چنددقیقه‌ای برای خریدی اندک به بازار مراجعه کنید تا مشاهده کنید که دیگر تفاوتی ندارد به یک مرکز خرید دولتی می‌روید یا غیردولتی، حتی تفاوت چندانی میان کالاهای یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای هم وجود ندارد، زیرا در هر دو صورت مقدار وجهی که دراختیار دارید در اغلب موارد با میزان خریدی که احتیاج دارید هم‌خوان نیستند و درنتیجه، بخش بزرگی از نیازمندی‌هایتان که اغلب ضروری هم به‌حساب می‌آیند مجبورید کنار بگذارید. در همه این سال‌ها، سیاست‌های فاجعه‌بار و ضد مردمی حاکمیت “ولایی” و ایجاد رکود اقتصادی بی‌سابقه با پیاده کردن برنامه‌های نولیبرالی و تبدیل شدن اقتصاد کشور به اقتصاد بیمار و تک‌محصولی، کشور ما را به شدّت به کالاهای وارداتی نیازمند کرده است.
زندگی رنج بار و پردرد مردم میهن ما، اساساً نه‌تنها دستخوش هیچ‌گونه بهبودی نیافته است، بلکه از جهت‌های معین بدتر نیز گردیده است. کارگران و دیگر زحمت کشان به‌معنای واقعی کلمه همچنان روزگاری پر از رنج و محرومیت را در رژیم ولایی سپری می‌کنند. زندگی سخت آنان به‌راستی هرچه سخت‌تر و دشوارتر از پیش می‌گذرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا