فرهنگی

دادگاهی در ترکیه صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک‌داغ را به۱۰سال محکوم کرد

صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک‌داغ، رهبران مشترک پیشین حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه به ده‌ها سال حبس محکوم شدند…

به گزارش سایت زمانه، دادگاهی در ترکیه صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار سابق کُرد و رهبر مشترک سابق «حزب دموکراتیک خلق‌ها» (HDP) را به اتهام تحریک «شورش‌های مرتبط با کوبانی» در سال ۲۰۱۴ به ۴۲ سال حبس محکوم کرد.

این دادگاه همچنین فیگن یوکسِک‌داغ، دیگر رهبر مشترک سابق این حزب را به بیش از ۳۰ سال حبس محکوم کرد. ساختار حزب دموکراتیک خلق‌ها به این صورت بود که همزمان دو نفر، یک مرد و یک زن، به‌طور مشترک رهبری حزب را بر عهده داشتند. این اعتراضات که مقام‌های ترکیه آن را «شورش» می‌خوانند در سال ۲۰۱۴ و در واکنش به حمله‌ی داعش به شهر کُردنشین کوبانی در شمال سوریه رخ داد.

ده‌ها مقام ارشد دیگر در حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز در میان محکوم‌شدگان این پرونده حضور دارند. به گزارش دویچه وله آلمانی، هنگام قرائت حکم از سوی قاضی، وکیلان و ناظران در دادگاه روی میز کوبیدند و فریاد زدند «زنده باد مقاومت حزب دموکراتیک خلق‌ها» و «زنده باد مقاومت کوبانی». دمیرتاش و یوکسک‌داغ، همراه با بسیاری دیگر از مقام‌های حزب، از ۲۰۱۶ در زندان به سر می‌برند. دولت ترکیه اتهام آن‌ها را «جرایم تروریستی» عنوان کرده است. اعتراضات سال ۲۰۱۴ ترکیه در پی فراخوان رهبران سیاسی کُرد و حامی کُردها در واکنش به آنچه حمایت دولت ترکیه از حملات داعش به کوبانی می‌خواندند، آغاز شد. در نتیجه‌ی سه روز درگیری میان معترضان و پلیس، ۳۷ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها پلیس را مسئول این خشونت‌ها اعلام کرد. دمیرتاش در سال ۲۰۲۳ این پرونده را محاکمه‌ای «تلافی‌جویانه» خواند و گفت: «حتی یک مدرک هم درباره‌ی من وجود ندارد. این پرونده یک تلافی‌جویی سیاسی است، ما به‌طور قانونی دستگیر نشدیم، ما اسیر سیاسی هستیم.» دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را متهم می‌کند که با «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) که ترکیه، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه‌ اروپا آن را «تروریستی» اعلام کرده‌اند، ارتباط دارد. رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها بارها چنین ارتباطی را انکار کرده‌اند. اعضای باقی‌مانده‌ حزب دموکراتیک خلق‌ها برای گریز از خطر سرکوب و تعطیلی، سال گذشته در حزب «برابری و دموکراسی خلق‌ها» جمع شدند و هم‌اکنون با ۵۷ نماینده، سومین حزب بزرگ در پارلمان ترکیه هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا