چرخاندیدگاه‌ها

چین و روسیه همکاری‌های خود را استوارتر می‌کنند

برگردان: جهان

دو کشور در بارۀ چند و چون امنیت جهانی ابراز نگرانی و پافشاری کردند که همۀ کشورهای دارندۀ جنگ‌افزار هسته‌ای بایستی از آرامش استراتژیک جهانی پشتیبانی کنند و رویکردی فراگیر، برای پیشگیری از برخورد رویاروی نظامی میان کشورهای دارای جنگ‌افزار هسته‌ای در پیش گرفته شود. در این بیانیه، هر دو طرف نگرانی‌های جدی خود را نسبت به‌تلاش‌های ایالات متحده، برای برهم زدن آرامش استراتژیک جهانی، با آماج حفظ برتری نظامی یگانۀ خود، از جمله ساخت سامانه دفاع موشکی بین المللی و برپا داشتن سامانه‌های پدافند موشکی در سرتاسر دنیا و در فضا ابراز کردند.

شی و پوتین در پکن دیدار و در بارۀ ژرف‌تر شدن همکاری‌ها هماهنگی کردند.

پکن و مسکو روز پنجشنبه متعهد شدند که همکاری‌های راهبردی فراگیر خود را برای هماهنگی بیشتر در دور تازه‌ای از هم‌پیوندی دوکشور، استوارتر سازند. رئیس جمهور چین شی جین‌پینگ و رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، بیانیۀ مشترکی را در پکن امضاء کردند که در آن بر هم‌پیمانی دوکشور در نیروبخشیدن به‌پیوندهای دوسویه پافشاری شده است.

دو کشور همچنین پذیرفتند که گره گشایی سیاسی از چالش اوکراین، راه درست برای برون‌رفت از درگیری است.

پوتین روز پنجشنبه برای یک دیدار دولتی دو روزه از چین، وارد پکن شد. این نخستین سفر خارجی او پس از ادای سوگند پنجمین دوره ریاست جمهوری روسیه در ۷ ماه‌مه در تالار بزرگ مردم است.

شی در روند گفت وگوهایش یادآور شد: گسترش پایدار پیوندهای میان چین و روسیه نه تنها در راستای سود بنیادین برای دو کشور و دو ملت است، بلکه برای صلح، پایداری و آسایش منطقه و جهان نیز سودمند خواهد بود.

شی گفت: در سفر جدید، چین آماده است با روسیه همکاری کند تا همچنان همسایه‌های خوب، دوستان خوب و شرکای خوبی برای یکدیگر باقی بمانند، هر یک به دیگری باور داشته، استوارسازی دوستی پایدار میان دو ملت را دنبال کرده، فراروئی ملی و زنده مانی خود را پی‌گیری کرده و دادمندی و دادگری در جهان را پاس بدارند.

شی جین پینگ با اشاره به‌این‌که چین و روسیه اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازارهای نوپدید بزرگ هستند، گفت: این گزینش استراتژیک مشترک دو کشور برای ژرفا بخشیدن به هماهنگی راهبردی، گسترش همکاری‌های سودمند دوسویه و پیروی از روند همگانی و تاریخی جهان چندقطبی و جهانی شدن اقتصادی است.

امسال هفتاد و پنجمین سالگرد هم‌پیوندی سیاسی میان چین و روسیه است. شی از دو کشور خواست تا این سالگرد را همچون نقطه آغاز نوینی

به‌شمار آورند، استراتژی‌های فراروییدن خود را بیشتر “هم‌افزایی*” کنند و توانمندسازی همکاری‌های دوسویه را پی‌بگیرند، برای ارمغان دادن سود بیشتر به دو کشور و به مردمانشان.

پوتین گفت: گسترش پیوندهای روسیه و چین  تنها یک خیر اندیشی برای خود و در رویارویی با هیچ طرف سومی نیست و  برای دستیابی به ثبات استراتژیک جهانی سودمند است.

او گفت، روسیه خواهان گسترش همکاری های دوجانبه و نزدیک با چین، در چارچوب هایی مانند سازمان ملل، بریکس و سازمان همکاری شانگهای و همکاری برای پدید آمدن و گسترش ‌یک نظم بین‌المللی دادگرانه و دادمندانه‌ است.

روسای جمهور دو کشور گواه  بر امضای اسناد پرشمار همکاری‌ها در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، حفظ محیط زیست، بازرسی، قرنطینه و رسانه بودند.

شی پس از مذاکرات مشترک با پوتین، در دیداری با رسانه‌هاگفت: روابط چین و روسیه به‌الگوی خوبی از شکلی نو از پیوندهای بین‌المللی و حسن همجواری در میان دو کشور بزرگ بدل شده است.

وی گفت: چین و روسیه به دادمندی و دادگری بین المللی باورمند و به گره‌گشایی سیاسی در جستارهای حساس پایبند هستند.

شی گفت که او و پوتین هر دو بر این باورند که چاره اندیشی برای درگیری‌های میان فلسطین و اسرائیل کاری ناگزیر است و قطعنامه‌های سازمان ملل باید با سخت کوشی تمام به‌انجام برسند و چالش فلسطین بایستی بر پایۀ راهکار “دو کشوری” گره‌گشایی شود.

در بیانیه مشترکی که روسای جمهور دو کشور، پس از دیدار منتشر کردند، آمده است که دو کشور خواستار پشتیبانی از  هم در جستارهای بنیادین، مانند حاکمیت، تمامیت ارضی، امنیت و پیشرفت هستند.

در این بیانیه همچنین آمده است که هر دو طرف بر سر پیگیری  برای گسترده ‌تر شدن داد و ستد دوسویه، افزایش سهم ارزهای خود در داد و ستدها، فراهم سازی مالی و دیگر کنش‌های اقتصادی دوجانبه توافق کردند.

در این بیانیه آمده است: دو کشور در بارۀ چند و چون امنیت جهانی ابراز نگرانی و پافشاری کردند که همۀ کشورهای دارندۀ جنگ‌افزار هسته‌ای بایستی از آرامش استراتژیک جهانی پشتیبانی کنند و رویکردی فراگیر، برای پیشگیری از برخورد رویاروی نظامی میان کشورهای دارای جنگ‌افزار هسته‌ای در پیش گرفته شود.

در این بیانیه، هر دو طرف نگرانی‌های جدی خود را نسبت به‌تلاش‌های ایالات متحده، برای برهم زدن آرامش استراتژیک جهانی، با آماج حفظ برتری نظامی یگانۀ خود، از جمله ساخت سامانه دفاع موشکی بین المللی و برپا داشتن سامانه‌های پدافند موشکی در سرتاسر دنیا و در فضا ابراز کردند.

بیانیه یادآور شد: پکن و مسکو ،کشورها و سازمان‌های وابسته  را، به متوقف ساختن: اتخاذ سیاست‌های رو در رویی، دست اندازی در امور داخلی دیگر کشورها، برهم زدن ساختار‌های امنیتی موجود، پیشگیری از پدیدۀ «دایره‌های کوچک»،  شدت بخشیدن به تنش‌های منطقه‌ای و گسترانیدن رویارویی‌های بلوکی، فراخواندند.

گفته شد: «دو کشور با تشکیل ساختارهای گروهی بسته و ویژه سازی شده در آسیا و اقیانوسیه، به‌ویژه با هر هم‌آوردی نظامی که طرف سومی را هدف قرار می‌دهد، مخالف هستند.

در این بیانیه آمده است: «هر دو طرف با یادآور شدن تأثیر منفی «استراتژی هند – اقیانوس آرام» ایالات متحده و کنش‌های ویرانگر ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه بر صلح و آرامش منطقه، نگرانی‌های جدی خود از پیامدهای منفی مشارکت امنیتی سه جانبه ** AUKUS ، میان ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا بر ثبات استراتژیک در منطقه آسیا-اقیانوسیه ابراز داشتند.»

نشر: چاینا دیلی – ۱۷ مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

—————————————-

پانوشت های مترجم:

* هم افزایی (Synergize

): تعامل و همکاری میان دو یا چند عامل برای ایجاد اثر مشترکی بیش از اثرات به دست آمده از جمع جداگانۀ آن‌ها. به‌طور مثال، دست‍یابی به‌حاصل ضرب دو عدد ۲ و ۳ که بیشتر است از  عدد ۵ که از  جمع آن‌ها می‌توان به‌دست آورد.

** AUKUS

، یا  Aukus، یک پیمان همکاری‌های امنیتی سه جانبه در منطقه هند و اقیانوس آرام است میان کشورهای استرالیا، بریتانیا و ایالات متحدۀ‌آمریکا. این همکاری که در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ اعلام شد، شامل کمک‌های ایالات متحده و بریتانیا به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی‌های هسته ای می‌شود. (منبع – ویکیپدیا)

https://www.chinadaily.com.cn/a/202405/17/WS66468c79a31082fc043c786d.html

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا