گوناگون

داستان مقاومت بلوچ‌های کرمان و مصادره معادن مس رمشک

قریب به یک ماه از آغاز تحصن اهالی بلوچ رمشک از توابع قلعه گنج استان کرمان مقابل معدن مس این شهر می‌گذرد. اهالی متحصن به مصادره زمین‌های کشاورزی خود توسط شرکت ملی مس که مسئولیت بهره‌برداری از این معدن را برعهده دارد، معترض‌اند. علاوه بر این، سهم بومیان رمشک از این معدن جز آلودگی‌های زیست محیطی، غارت ذخایر، بیکاری و سرکوب چیزی نیست….

این درحالی است که سال ۱۴۰۰ رئیس سازمان صمت جنوب کرمان اعلام کرده بود: “عملیات اکتشاف معدن مس رمشک در دستور کار شرکت ملی مس نیز قرار دارد که زمینه اشتغال‌زایی برای جوانان محلی فراهم می شود.” همچنین فرماندار وقت قلعه گنج اعلام کرده بود: “پروانه بهره بردای معدن برای کسی است که کار قانونی آن را انجام می دهد؛ اما در بحث سهم طی صحبت‌هایی که صورت گرفت قرار شد شرکت تعاونی تاسیس شود و مردم در آن سهامدار شوند. به این ترتیب قرار شد در این تعاونی خدماتی از جمله جذب کارگر، خدمات عمرانی، خدمات حمل و نقل، فضای سبز و هر کاری که معدن نیاز دارد انجام شود.” موضوعاتی که نه‌تنها کمکی به اهالی و احقاق حقوقشان نکرد بلکه به مصادره زمین‌های آنها و از دست دادن مشاغلی چون کشاورزی نیز منجر شد.

نیمه اردیبهشت سال جاری کمپین فعالین بلوچ خبر از پلمب در ورودی معدن توسط اهالی معترض داد و به نقل از آنها نوشت: “یک ماه است کشاورزان اعتراض و اعتصاب کرده اند و زیر شدیدترین فشارها و تهدید های امنیتی هستند در صورتی که زمین های کشاورزی آنها که بیش از ۲۰۰ نخل خرما دارد و در قلب معدن هستند؛ بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی مصادره شده اند.” طی هفته اخیر نیز تو تن از معترضان به نام‌های جمعه و احمد ترکمانی توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

فقر مطلق در همسایگی معادن مس

اهالی رمشک بیش از سه سال است که به بهره‌برداری از این معدن مس معترض اند با این حال جز سرکوب و حذف سیستماتیک پاسخی دریافت نکردند. البته این تنها داستان رمشک نیست، امروز بخش خصوصی مسئول بهره‌برداری از بیش از چهار معدن مس در جنوب کرمان است اما “مارز” فقیرترین دهستان ایران در فاصله ۱۰۰ کیلومتری قلعه گنج قرار دارد! بر اساس گزارش کمیته امداد در سال ۱۴۰۱، درآمد ماهانه بیش از ٩٠ درصد ساکنان مارز اگر مددجوی امداد و مستمری بگیر نباشند، یارانه است.
همچنین شهرستان قلعه گنج که تنها ۶ درصد از محدوده جغرافیایی و سه درصد از جمعیت استان را در خود جای داده با ضریب ۹ محرومیت، در اولویت رسیدگی توسط دولت شناخته شده است. فقر، بیکاری، کپرنشینی، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بهره‌مندی از برق و عدم برخورداری از آموزش رایگان و … تنها بخشی از سهم مردم بلوچ کرمان ثروت منطقه است‌.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا