چرخانمقالات

نخست‌وزیر اسپانیا: مادرید تنها در اقدامی مشترک فلسطین را به‌رسمیت خواهد‌شناخت

برگردان: جهان

“همیاری صلح”، بر پایۀ هماهنگی میان هم انبازان خود دربارۀ نیاز به‌فراخوان همگانی برای اجرای ۵ اصل پدید آمده است: – توافق بی‌درنگ برای پایان دادن به‌جنگ – تبادل بی‌درنگ اسرا، همه دربرابر همه – به‌پیش بردن یک راه برون رفت سیاسی که به صلحی فراگیر و پایدار بیانجامد –  بازداشتن آزار و گزندهای نژادپرستانه و سیاسی و گسترش برابری ملی و مدنی – پایان دادن به‌نادیده گرفتن مردمان فرودست و به‌حاشیه رانده شده، که نخستین کسانی هستند که تاوان جنگ‌ها را می‌پردازند.

تظاهرات در برابر سفارت در اسرائیل

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، روز جمعه، ۱۷ ماه مه اعلام کرد که مادرید تنها در اقدامی مشترک با دیگر کشورها، فلسطین را به‌رسمیت خواهد شناخت. سانچز در مصاحبه‌ای با کانال ۶ تلویزیون اسپانیا، همچنین گزارش‌هایی که تاریخ این به‌رسمیت شناختن را ۲۱ ماه مه اعلام کرده بودند رد کرد.

در ۹ ماه مه، ایرلند اعلام کرد که به‌رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین نزدیک‌ است، اما تی‌شِک (نخست‌وزیر) از تأیید تاریخ چنین رخدادی خودداری کرده است. سیمون هریس گفت که با همتای اسپانیایی خود سانچز رایزنی کرده و “طرح روشنی” برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین آماده کرده‌اند. این دو رهبر به‌طور منظم با هم در تماس بوده‌اند تا از دیگر کشورهای اروپایی بخواهند که طرح خود برای صدور اعلامیۀ مشترک به‌رسمیت شناختن فلسطین را امضاء کنند.

هریس به‌مطبوعات ایرلندی گفت «هرگز زمانی نادرست برای انجام یک کار درست وجود ندارد.» وی افزود: « کار درست در حال حاضر به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین است. چرا ما این کار را انجام می‌دهیم؟ زیرا بایستی که باامید و هدفمند و با استواری، راه حل دو کشور را به‌پیش ببریم. زیرا این‌گونه است که می‌شود برای درگیری در خاورمیانه چاره اندیشی کرد و آرامش را در منطقه به‌ارمغان آورد. ایرلندکشور اسرائیل، حق برخورداری از امنیت و زندگی صلح‌آمیز در آن کشور را به‌رسمیت می‌شناسد و اینک خواهان آن است که کشور فلسطین نیز به‌رسمیت شناخته شود و مایل است این دو کشور را در کنار یکدیگر ببیند.

به گزارش زو هادِرِخ*، اُسکار پوئِنته وزیر ترابری اسپانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که اسپانیا به‌کشتی حامل جنگ‌افزار برای اسرائیل اجازۀ کناره گرفتن نداده است. پوئِنته در X نوشت این کشتی یک محمولۀ جنگ افزار برای اسرائیل با خود دارد و در تماس با کارتاخنا درخواست گرفتن اجازه برای ورود در روز ۲۱ ماه مه را داشت. به‌گزارش ال پائیس، این کشتی در محموله هایش نزدیک به ۲۷ تن مواد منفجره نیز از مدرس هند باخود حمل می‌کند. بنابرگفتۀ پوئنته، وزارت امور خارجه، صدور این مجوز را ممنوع و به‌درخواست‌های پی‌درپی توضیح خواهی پس‌ از آن نیز پاسخی داده نشده است.

روز جمعه آینده (۲۴ مه) یک گردهم‌آیی اعتراضی در برابر سفارت اسپانیا در اسرائیل، از سوی کنشگران «همیاری صلح» که هم‌آورد گسترده‌ای است، برگزار می‌شود. این ائتلاف دربرگیرندۀ ده‌ها جنبش، گروه، سازمان و حزب مخالف جنگ غزه است، که همزمان با برگزاری نخستین راهپیمایی ضد جنگ در حیفا، در۲۰ ژانویه، پایه گذاری شد. این راهپیمایی زیر نام «اسپانیا! به‌سود هر دو ملت – فلسطین را به‌رسمیت بشناس!»، در ساعت ۱۰:۳۰ در دانیل فریش۳، در تل‌آویو برگزار خواهدشد.

به گفته سازمان‌دهندگان تظاهرات: « اسرائیل یک نسل‌کشی بزرگ را که در تمامی تاریخ گذشته‌اش بی سابقه بوده، در ۷ اکتبر سال گذشته آزمود.  این نسل کشی بدون چون و چرا نشان داد که اشغالگری هرگز امنیت به‌همراه نمی‌آورد. و با هیچ کنش نظامی نمی‌توان امنیت به‌دست آورد. تنها راه رسیدن به‌آسایش و پایان بخشیدن به‌رنج و سوگواری هر دو ملت، راه حل سیاسی است.»

«دستیابی به‌یک راه حل سیاسی درحال حاضر وابسته به‌پیوستن کشورهای بیشتری به ۱۴۳ کشوری است که از پیش کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند. به‌ویژه اگر این گام از سوی کشورهایی برداشته شود که هم‌پیوندی‌های دوستانه‌ای با اسرائیل دارند. به‌رسمیت شناختن فراگیر فلسطین، یک عمل انجام شده و غیرقابل بازگشتی پدید خواهد آورد که هیچ دولتی دیگر در اسرائیل نخواهد توانست آن را نادیده بگیرد. این مهم ترین پیش شرط برای دستیابی هر دو ملت و همۀ منطقه به امنیت است.»

«اسپانیا یکی از کشورهای اروپای غربی است که تصمیمش را برای به‌رسمیت شناختن فلسطین اعلام کرده است، و ما بر این باوریم که برخورد هوشیارانۀ ما می‌تواند آن دولت را تشویق کند تا واقعاً چنین گامی را بردارد – Estado palestino independiente,Ya!”  دولت مستقل فلسطین، هم اینک!”»

در ۱۵ مارس، «همیاری صلح» تظاهراتی در مقابل سفارتخانه‌های ایالات متحده و فرانسه در تل‌آویو برگزار کرد و خواهان «به رسمیت شناختن کشور فلسطین هم اینک!» شد. به‌گفتۀ این ائتلاف، «هیچ مردمی نمی‌توانند آزاد و درامان باشند تا زمانی که سرزمین مردمانی دیگر را در اشغال داشته باشند. نفی حقوق ملی فلسطینی‌ها از دیرباز سیاست دولت‌های اسرائیل بوده است. پیامدهای هراس انگیز چنین سیاستی در ۷ اکتبر بر چهرۀ همه ما ترکید. مسئلۀ فلسطین که دولت  سال‌ها کوشش کرد تا آن را به‌گونه‌ای نادیدنی در پشت”باروهای جدایی” به‌خاک بسپارد، اکنون بار دیگر به‌میانۀ میدان بازگشته است.«جامعۀ بین‌المللی در این باره بایستی جایگاهی بی‌واسطه و سرراست داشته باشد – برپایی کشور فلسطین، ضرورتی حیاتی و بی‌درنگ است. حاکمیت فلسطین بایستی در درون مرزهای شناخته شدۀ بین‌المللی – در مرزهای ۵ ژوئن ۱۹۶۷ – به‌رسمیت شناخته شود. به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی جامعۀ جهانی، به‌ویژه از سوی قدرت‌هایی که از اسرائیل پشتیبانی می‌کنند، می‌تواند گامی نقش آفرین در از میان برداشتن این دشواری‌ها باشد. یک مبارزه بین‌المللی فراگیر و سنجیده دربرابر اشغالگری و برای ساخت کشور ناوابستۀ فلسطینی در کنار کشور اسرائیل می‌تواند به‌فرجامی پیروزمند بیانجامد.»

“همیاری صلح”، بر پایۀ هماهنگی میان هم انبازان خود دربارۀ نیاز به‌فراخوان همگانی برای اجرای ۵ اصل پدید آمده است: – توافق بی‌درنگ برای پایان دادن به‌جنگ – تبادل بی‌درنگ اسرا، همه دربرابر همه – به‌پیش بردن یک راه برون رفت سیاسی که به صلحی فراگیر و پایدار بیانجامد –  بازداشتن آزار و گزندهای نژادپرستانه و سیاسی و گسترش برابری ملی و مدنی – پایان دادن به‌نادیده گرفتن مردمان فرودست و به‌حاشیه رانده شده، که نخستین کسانی هستند که تاوان جنگ‌ها را می‌پردازند.

از جمله سازمان‌های جامعه مدنی و حقوق بشر که هم‌وندان این هم آوردی هستند، اینان‌اند:

هداش، اتحادیه کمونیست جوان، آکادمی برای برابری، سازمان ضد اشغالگری”آنچه باقی مانده”، “ایتاچ ماکی” وکلای زن برای عدالت اجتماعی، مادران علیه خشونت، “ایشا لیشا” مرکز فمینیستی در حیفا، مدرسه برای صلح در نیو شالوم،  گروه صلح خواهان “گوش شالوم”، دموکراسی برای همه، توده علیه اشغالگری نوین، والدین علیه بازداشت کودکان، زوخروت (یادآوری – م)، گریه مادر، یش گوول (دیگر بس است!-گروهی از کهنه سربازان ضد جنگ- م)، این اولپان نیست (مدرسه زبان عبری و عربی در تل‌آویو – م) ، مبارزان برای صلح، دیده‌بان ماخسوم (یک گروه زنان اسرائیلی ناظر بر تخلفات پلیس- م)، مساروت (شبکه ای از فعالان ضد اشغالگری – م)، زنان سیاهپوش، زنان علیه خشونت، “اوسیم شالوم” گروه مددکاران اجتماعی برای صلح، اوز وشالوم (تنها سازمان دینی صهیونیستی صلح خواه که طرفدار حقوق سیاسی برای فلسطینیان، از جمله تأسیس کشور فلسطین است – م)، ایستاده با هم (بزرگترین جنبش مردمی اسرائیل با هدف گردآوری جوامع عرب- اسرائیلی و یهودی-اسرائیلی – م)، ایر آمیم(سازمانی خواهان تضمین “کرامت و رفاه همه ساکنان اسرائیل و حفاظت از اماکن مقدس آنها و همچنین میراث تاریخی و فرهنگی آنها”- م)، انجمن همزیستی در نقب، انجمن خانواده های حلقه والدین، گروه سایکو اکتیو( جمعی از متخصصان آکادمیک سلامت روان که در زمینه‌های اجتماعی-سیاسی، به‌ویژه آسیب‌های ناشی از درگیری فلسطین و اسرائیل فعالند – م)، فعالان دره جردن، نمایۀ نوین (یک جنبش فمینیستی که برای کاهش نفوذ ارتش بر جامعه مدنی اسرائیل فعالیت می‌کند – م)، اورشلیم آزاد، خاخام ها برای حقوق بشر، جمع مدنی میزراحی، شکستن دیوارها، شکست سکوت، تورات تزدک (یا”عدالت تورات” یک سازمان یهودی حقوق بشری است- م)، جنبش زنان دموکراتیک در اسرائیل، تعل – جنبش عرب برای تغییر، اسرائیلی ها برای صلح – آلمان) گروهی ازاسرائیلی های ضداشغالگری ساکن  آلمان و خواستار راه حلی سیاسی و آزادی و برابری برای همه در اسرائیل و فلسطین – م)، هاقل – اتحاد برای حفاظت از حقوق بشر، مادران برای زندگی و زنان صلح می‌سازند.

وبسایت حزب کمونیست اسرائیل –  ۱۷ مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

شرح عکس – اعتراض به جنگ غزه در یوسکادی (باسک) در ۱۷ ماه مه ۲۰۲۴

————————————————-

پانوشت مترجم:

* زو هادرخ –  Zo HaDerekh (راه این است) روزنامه عبری زبان حزب کمونیست اسرائیل.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا