اخبار

روزی پس از مرگ رئیسی

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد،ابراهیم رئیسی ( عضو هیئت مرگ در کشتار تابستان ۱۳۶۷)، که از سوی سران رژیم “ولایی”به سرپرستی دولت سیزدهم بر گمارده شده بود  در جریان حادثه سقوط بالگرد کشته شد. در حکومت دیکتاتوری هر حائثه ای می تواند به زنجیره ای از رویدادها منجر شود…..

بالگرد او که برای سفر استانی به آذربایجان شرقی رفته‌بود، دچار سانحه شد. این حادثه در “جنگل دیزمار” در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی رخ داد
صداوسیمای که سیاست های ضد مردمی جمهوری اسلامی را  تبلیع می کند  با وقاحت تمام در برنامه صبح امروز خود گفت: “رئیس جمهور در حین خدمت‌رسانی و افتتاح سد در استان آذربایجان شرقی( یکشنبه ۳۰ اردیبهشت) طی سانحه‌ای [ کشته شد] ”
او که برای افتتاح سد مرزی “قیز قلعه‌سی” به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، به علت سانحه‌ای که برای بالگرد حامل او و همراهانش رخ داد،‌همۀ سرنشینان این بالگرد کشته شدند
زیرنویس شبکه خبر از قول رییس جمعیت هلال احمر نوشت: “بالگرد رئیس جمهور و همراهان پیدا شده ولی نشانه‌ای از حیات در محل حادثه دیده نمی‌شود. تصاویر اولیه نیز نشان داد، نباید امید چندانی داشته باشیم. دقایقی بعد نیرو‌های امداد کوه‌ها و تپه‌های صعب‌العبور را پشت‌سر گذاشتند و به [ لاشه های این] هلی‌کوپتر رسیدند.”

اسامی کشته شدگان حادثه سقوط بالگرد بدین شرح است:

١- ابراهیم رئیسی
٢-آیت الله سید محمد علی آل‌هاشم، امام‌جمعه تبریز
٣- حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه
۴-مالک رحمتی، استاندار آذربایجان شرقی
۵- سردار سید مهدی موسوی، رئیس یگان حفاظت رئیس‌جمهوری
۶-یک نیروی سپاه انصارالمهدی(هویت نامشخص)
٧- سرهنگ خلبان سیدطاهر مصطفوی
٨- سرهنگ خلبان محسن دریانوش
٩- سرگرد فنی بهروز قدیمی

بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی “در صورت‏ فوت‏، عزل‏، استعفاء، غیبت‏ یا بیماری‏ بیش‏ از دو ماه‏ رئیس‏ جمهور و یا در موردی‏ که‏ مدت‏ ریاست‏ جمهوری‏ پایان‏ یافته‏ و رئیس‏ جمهور جدید بر اثر موانعی‏ هنوز انتخاب‏ نشده‏ و یا امور دیگری‏ از این‏ قبیل‏، معاون‏ اول‏ رئیس‏ جمهور با موافقت‏ رهبری،‏ اختیارات‏ و مسئولیتهای‏ وی‏ را بر عهده‏ می‏‌گیرد و شورایی‏ متشکل‏ از رئیس‏ مجلس‏ و رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و معاون‏ اول‏ رئیس‏ جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی‏ دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ پنجاه‏ روز رئیس‏ جمهور جدید انتخاب‏ شود. در صورت‏ فوت‏ معاون‏ اول‏ و یا امور دیگری‏ که‏ مانع انجام‏ وظایف‏ وی‏ گردد و نیز در صورتی‏ که‏ رئیس‏ جمهور، معاون‏ اول‏ نداشته‏ باشد مقام‏ رهبری‏ فرد دیگری‏ را به‏ جای‏ او منصوب‏ می‌‏کند.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا