حقوق بشر

اشنویه؛ بازداشت پنج نفر از مدیران یک صفحه اینستاگرامی در ارتباط با مراسم‌های ویژه نوروز

دست‌کم پنج نفر از فعالین رسانه‌ای و فعال در شبکه‌های اجتماعی به نام‌های هه‌ژار (هَژار) محمودی، دلشاد شاداب، باسط قادرزاده، سمیع محمودی اقدام و ظاهر حاجی‌پور در رابطه با برگزاری مراسم‌های ویژه نوروز در کُردستان توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شدند. این پنج نفر از مدیران صفحه اینستاگرامی (شنویه‌که‌م) بوده‌اند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ (۲۰ می ۲۰۲۴)، پنج نفر از فعالین رسانه‌ای و مدیران صفحه اینستاگرامی (شنویه‌که‌م) به نام‌های هژار محمودی، دلشاد شاداب، باسط قادرزاده، سمیع محمودی اقدام و ظاهر حاجی‌پور پس از احضار به اداره اطلاعات اشنویه بازداشت شده‌اند.

بر طبق این گزارش، هژار محمودی، ۳۰ ساله و اهل پیرانشهر مدیر اصلی صفحه، دلشاد شاداب ۳۲ ساله و عکاس و تدوینگر، باسط قادرزاده، ۲۸ ساله، ظاهر حاجی‌پور ۳۸ ساله و هر دو گوینده و سمیع محمودی اقدم مدرس زبان کُردی و هر چهار نفر اهل اشنویه (شنو) پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که این پنج شهروند کُرد در ارتباط با برگزاری مراسم‌های ویژه نوروز احضار و بازداشت شده‌اند. قابل ذکر است پیشتر چندین پست این صفحه اینستاگرامی در ارتباط با مراسم‌های ویژه نوروز با فشار و تهدید اداره اطلاعات پاک شده بود.

نزدیکان این فعالین رسانه‌ای به هه‌نگاو گفته‌اند که، اداره اطلاعات هم‌زمان با بازداشت این افراد اقدام به ضبط موبایل و لبتاب‌‌های آنها نموده و صفحه فرهنگی و اجتماعی اینستاگرام “شنویه‌که‌م” از ساعاتی پیش غیرفعال شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا