دیدگاه‌ها

دادستان دیوان بین‌المللی کیفری درپی صدور حکم بازداشت برای نتانیاهو، گالانت و رهبران حماس

برگردان: جهان

کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی (ICC)، روز دوشنبه گفت که از قضات دیوان برای بنیامین نتانیاهو نخست ‌وزیر، یوآو گالانت وزیر دفاع و رهبران ارشد حماس درخواست صدور حکم بازداشت کرده است. خان گفت: « کشتار، بهره‌بردن از ایجاد قحطی به‌عنوان یک شیوۀ جنگی، جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه و هدف قرار دادن خود خواستۀ غیرنظامیان در درگیری‌ها موارد اتهامی علیه نخست‌وزیر و رئیس دفاع اسرائیل خواهند بود.»

«ما اظهار می‌داریم که بخشی از یورش گسترده و سازمان یافتۀ نظامی اسرائیل علیه مردم غیرنظامی در فلسطین، جنایت علیه بشریت بر پایۀ سیاست دولتی بوده است. در ارزیابی ما، این جنایات همچنان و تا به‌امروز ادامه دارد.»

خان گفت که او همچنین درخواست صدور حکم بازداشت برای یحیی سنوار سر کردۀ حماس در غزه، محمد دیف فرماندۀ نظامی حماس و برای رهبر سازمان اسماعیل هنیه را نیز به دیوان داده است.  خان با فهرست کردن نام‌های سنوار، دیف و هنیه گفت: «امروز ما برای این سه نفر از اعضای حماس به‌دادگاه کیفری بین‌المللی درخواست حکم بازداشت دادیم.»

وی گفت موارد اتهامی آنان: کشتار، نابودسازی، گروگان گیری، هتک حرمت و تجاوز جنسی خواهد بود. در این بیانیه آمده است: «ما اظهار می‌داریم که بخشی از حمله گسترده و سیستماتیک حماس و دیگر گروه‌های مسلح علیه مردم غیرنظامی در اسرائیل، جنایت علیه بشریت بر پایۀ سیاست‌های سازمانی بوده است».

اسرائیل عضو دیوان نیست و حتی صدور حکم بازداشت نیز نتانیاهو و گالانت را با هیچ خطر آنی برای پیگرد قانونی روبه‌رو نخواهد ساخت. اما این اقدام “خان”، در صورت ادامه یافتن جنگ، انزوای اسرائیل ژرف تر خواهد ساخت و تهدید دستگیر شدن، می‌تواند سفر به‌خارج را برای راست‌ افراطی اسرائیل و رهبرانش دشوار کند.

به گفته هداش، «درخواست دادستان دیوان بین‌المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت برای نتانیاهو و گالانت با اتهام دست یازیدن به جنایات جنگی در غزه، نشان‌ دهنده فرو افتادن پرشتاب اسرائیل در دامان یک رژیم فاشیستی است. جامعه بین‌المللی دارد به‌اسرائیل پیام می‌دهد که دیگر نمی‌تواند با نپذیرفتن پاسخگویی، سیاست خشونت، کشتار، اشغال و ویرانگری خود را پی‌بگیرد. و از این رو، درخواست حکم دستگیری رهبران حماس هم به‌خاطر جنایات ۷ اکتبر آنان مهم است و خط قرمزی برای آنان در بارۀ آسیب رساندن به‌غیرنظامیان ترسیم می‌کند.

B’Tselem  ­­(یک سازمان حقوق بشری اسرائیلی- م) در گزارش خود با عنوان برگ انجیر اشغال، اظهار می‌دارد: «اسرائیل نمی‌خواهد جنایات خود علیه فلسطینیان را بررسی کند و چندین دهه است که از سیستم اجرای قوانین داخلی خود به‌عنوان مکانیزمی برای به‌بیراهه بردن نکوهش‌های جهانی بهره برده است.» و ادامه می‌دهد «سیستم، نه خود فرمان‌ها را بررسی می‌کند، و نه دربارۀ سیاست‌گذاران و کسانی که آن‌ها را صادر می‌کنند پاسخگو است.»

هداش گفت: «خشونت اسرائیل علیه فلسطینیان برای ادامه دادن به‌اشغالگری، خشونتی دولتی، و سرشت رژیم آپارتاید اسرائیل است. این رویکرد در کرانه باختری، باریکۀ غزه و در هر جای دیگری نیز صادق است. دخالت دیوان بین‌المللی کیفری و احکام دیوان دادگستری بین‌المللی فرصتی است برای اسرائیلی‌ها، که با رژیم اشغالگری، خشونت و ستم که به‌خودی خود دربردارندۀ بزه‌کاری‌ها و زیرپا نهادن شدید حقوق بشر است، (سرو کار دارند). ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که بی‌درنگ برای برپایی آتش‌بس و سازش برای آزادی همه گروگان‌ها دست به‌کار شوند، تا این خونریزی و فاجعه انسانی ایستانده شود. ما به‌پیکار علیه جنگ مرگبار غزه و دولت راست افراطی اسرائیل، برای آزادی همه گروگان‌های اسرائیلی و اسیران فلسطینی، برای برپایی صلحی دادگرانه در منطقه، بر پایۀ قطعنامه‌های سازمان ملل ادامه خواهیم داد. و خواهان پایان دادن به اشغال همۀ سرزمین‌های تصرف شده در سال ۱۹۶۷، برچیده شدن همۀ شهرک‌های اسرائیلی و دیوارکشی‌ها و جداسازی‌های نژادپرستانه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و ساختن یک حاکمیت و دولت مستقل فلسطینی در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس شرقی هستیم. و یافتن راهی برای برون رفتی دادگرانه در بارۀ جابجایی آوارگان فلسطینی که حق بازگشتان در قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل، تضمین شده است.

به گفته وزارت بهداشت غزه، از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تا صبح امروز ۲۰ می ۲۰۲۴، دست کم ۳۵٬۵۶۲ فلسطینی به دست نیروهای اشغالگر اسرائیل در غزه کشته و ۷۹٬۶۵۲ تن زخمی شده‌اند. حماس نیز در جریان یورش به جنوب اسرائیل در هفتم اکتبر نزدیک به ۱٬۲۰۰ نفر را که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشت و ۲۵۲ مرد، زن و کودک را ربود. ۲۸۳ سرباز اسرائیلی در گیر و دار حمله زمینی به حماس در امتداد مرز غزه کشته شدند. و نیز یک پیمانکار غیرنظامی وزارت دفاع اسرائیل نیز در این نوار کشته شد.

وبسایت حزب کمونیست اسرائیل –  ۲۰ مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۱ خرداد ۱۴۰۳

عکس: نخست وزیر نتانیاهو و نیروهای اشغالگر در غزه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا