گوناگون

دادگاه ۹ نفر به اتهام کودتای دست راستی در آلمان و برقراری نظام سلطنتی آغاز شد

به‌گفته دفتر دادستانی فدرال، حدود ۵۰۰ هزار یورو و زرادخانه عظیمی از سلاح برای اجرای این طرح‌ها در دسترس گروه بود. متهمان همه اتهام‌های وارده را رد کرده‌اند.

دومین جلسه محاکمه اعضای گروه «رایشبورگر» از روز سه‌شنبه یکم خرداد / ۲۱ مه در شهر فرانکفورت آلمان آغاز شد. پلیس مسلح متهمانی را که شامل هفت مرد و دو زن بودند به دادگاه هدایت کرد. هاینریش رویس، موسوم به «شاهزاده هاینریش سیزدهم»، تاجر و فعال راست افراطی و سلطنت‌طلب آلمانی، به‌همراه دوست‌دختر روس‌تبارش، چند افسر بازنشسته نظامی و یکی از اعضای سابق حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) در پارلمان این کشور به اتهام توطئه کودتا علیه دولت آلمان در فرانکفورت محاکمه می‌شوند.

این مهم‌ترین و دومین محاکمه از سه محاکمه‌‌ی افرادی است که گروه آن‌ها ضد قانون اساسی توصیف شده‌ است. در طول دادگاه هاینریش رویس، سرکرده گروه آرام به نظر می‌رسید. دفتر دادستانی فدرال متهمان را به عضویت در یک سازمان تروریستی یا حمایت از آن متهم کرده است. بر اساس کیفرخواست، این گروه از اوت ۲۰۲۱ در حال برنامه‌ریزی و تدارک کودتا بود. براساس این نقشه، قرار بود یک گروه مسلح به ساختمان پارلمان آلمان (رایشس‌تاگ) نفوذ کند، نمایندگان پارلمان (بوندستاگ) را دستگیر و نظام را سرنگون کرده و نظام سلطنتی برقرار کنند.

به‌گفته دفتر دادستانی فدرال، حدود ۵۰۰ هزار یورو و زرادخانه عظیمی از سلاح برای اجرای این طرح‌ها در دسترس گروه بود. متهمان همه اتهام‌های وارده را رد کرده‌اند. نیروهای امنیتی ماه‌ها این گروه را زیر نظر داشتند و در دسامبر دو سال پیش، ۲۵ نفر از اعضای این گروه راست‌افراطی را دستگیر کردند. دادگاهی در اشتوتگارت شاخه نظامی این گروه را محاکمه می‌کند و محاکمه فرانکفورت بر روی سرکردگان گروه متمرکز است. باقی اعضا نیز ۱۸ ژوئن در مونیخ محاکمه خواهند شد./زمانه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا