چرخانفرهنگی

جشنواره کن؛ اعلام همبستگی ده‌ها فیلمساز بین‌المللی با محمد رسول‌اف

مسئولان برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کن می‌گویند محمد رسول‌اف، فیلمساز ایرانی، برای نمایش فیلم جدیدش در این جشنواره حضور خواهد داشت. همزمان ده‌ها هنرمند و فیلمساز بین‌المللی از جمله فاتح آکین، سندرا هولر،‌ زر ابراهیمی و پاپال کاپادیا در بیانیه‌ای با این کارگردان مخالف جمهوری اسلامی اعلام همبستگی کردند….

تیِری فرِمو، مدیر جشنواره کن، روز سه‌شنبه اول خرداد اعلام کرد آقای رسول‌اف روز چهارم خرداد‌ برای نمایش آخرین ساخته‌اش، «دانه انجیر معابد»، در بخش مسابقه این جشنواره، در کوت دازور فرانسه خواهد بود.

فیلم «دانۀ انجیر معابد» درباره یک قاضی دادگاه انقلاب تهران است که در میانۀ شدت گرفتن اعتراضات سراسری با گم شدن اسلحه‌اش دچار سوءظن و پارانویا حتی نسبت به همسر و دختران جوانش می‌شود.

بر مبنای تصاویر منتشرشده، «دانۀ انجیر معابد» در داخل ایران و بدون رعایت سانسورهای حکومتی ازجمله رعایت حجاب اجباری بازیگران زن ساخته شده است.

از سوی دیگر ده‌ها هنرمند و فیلمساز در بیانیه‌ای که در مجله ورایتی منتشر شد، با محمد رسو‌ل‌اف اعلام همبستگی کرده و گفته‌ا‌ند: «از جامعه جهانی فیلم می‌خواهیم که صدای خود را علیه دیکتاتوری اسلام‌گرا که به‌طور سیستماتیک، همهٔ جنبه‌های زندگی جامعه ایران را سرکوب می‌کند، بلند کند».

امضاکنندگان این بیانیه همچنین «رفتار غیرانسانی» جمهوری اسلامی با آقای رسول‌اف و «بسیاری دیگر از هنرمندان مستقل در ایران را که به دلیل استفاده از آزادی هنری خود به شدت مجازات، جرم‌انگاری و مجبور به سکوت می‌شوند»، محکوم کردند.

محمد رسول‌اف روز ۲۴ اردیبهشت در صفحه اینستاگرام خود و در بیانیه‌ای جداگانه خبر داد که خاک ایران را ترک کرده و در حال حاضر در «مکان نامعلومی در اروپا» به سر می‌برد.

بر پایۀ گزارش های انتشار یافته، این کارگردان مخالف جمهوری اسلامی در این بیانیه اعلام کرد خبر ساخت فیلم جدیدش بدون شک باعث می‌شد قوه قضائیه به تعداد سال‌های زندان او بیفزاید و وقت زیادی برای تصمیم‌گیری نداشته است: «مجبور بودم بین زندان و ترک ایران یکی را انتخاب کنم. با قلبی پر از اندوه تبعید را انتخاب کردم.»

سینماگر ایرانی ساعاتی پس از خروج از ایران گفته بود: از امروز او “ساکن ایران فرهنگی” است: “سرزمینی بی مرز که میلیون‌ها ایرانی با تاریخ و فرهنگی کهن در هر گوشه و کنار جهان آن را ساخته‌اند و بی صبرانه در انتظارند تا شما و دستگاه ظلم‌تان را در قعر تاریخ دفن کنند.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا