اجتماعی

دریا باید محور توسعه و برنامه‌ریزی باشد

استان بوشهر با دارابودن حدود ۹۰۰۰ کیلومتر مرز آبی با خلیج‌فارس و همسایگی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس از اهمیت سوق‌الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است استانی که به واسطه موقعیت استراتژیک و داشتن منابع مختلف یکی از منابع تولید ثروت محسوب می‌شود.

احمدی زاده رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر گفت: استفاده از نخبگان دانشگاهی برای استفاده از ظرفیت‌های اقتصاد دریا در استان امری ضروری است که حلقه مفقوده را شناسایی و با استفاده از تجارب کشورهای موفق نسبت به احصاء آن اقدام نمایند.

احمدی‌زاده افزود: استان بوشهر استانی با ظرفیت کرانه‌ای و پس کرانه و استفاده از حوزه‌های گردشگری دریایی، شیلات، صنایع فراساحل، بنادر، صنایع کشتی‌سازی و حمل و نقل دریایی می‌تواند به هاب منطقه تبدیل شود.

مدیر طرح ملی تکمیل زنجیره پرورش ماهی در قفس گفت: یکی ازمغفول مانده‌های حوزه استان صنعت نوین آبزی پروری است و با توجه به خشکسالی مستمر، کاهش منابع آب شیرین سطحی و زیرزمینی و ترجیح مصرف این منابع در آب شرب، تنها گزینه پایداری با رشد آبزی پروری کشور، پرورش ماهی در قفس می‌باشد.

احمدی‌زاده ادامه داد: سازمان شیلات ایران تولید ۲۰۰ هزار تن انواع ماهی در قفس را در پایان برنامه ششم توسعه پیش‌بینی کرده بود و محقق نشد و در برنامه هفتم توسعه نیز پیش‌بینی به ۵۰۰ هزار تن رسیده است که با صنعت قدیمی و عدم بروزرسانی و عدم تولید فناوری یا انتقال تکنولوژی محقق نخواهد شد.

رییس جهاد دانشگاهی بوشهر افزود: در حال حاضر کشورهایی همچون نروژ، استرالیا، ایتالیا، چین و کشورهای آسیای شرقی پیشتاز هستند که کشور ما نیز برای تامین امنیت غذایی کشور نیازمند تولید فناوری یا انتقال فناوری با کمک دانشگاهیان و نخبگان می‌باشد.

وی گفت: باید کار به مجموعه‌های علمی که وظیفه و ظرفیت تولید فناوری را دارند جهت تولید فناوری و تکنولوژی در صنعت آبزی پروری و حوزه‌های دیگر اقتصاد دریا محور که پیشران هستند واگذار شد.

احمدی‌زاده گفت: در برنامه پیش‌بینی شده باید الزامات بازار، سرمایه‌گذاری، تسهیلات بانکی، نیروی متخصص، تامین سایت‌های پشتیبان ساحلی، ماهیان بومی با رویکرد اصلاح نژادی، شناورها و تجهیزات مورد نیاز، مراکز تکثیر، تامین مولدین، لارو و بچه ماهی و غذای آبزیان مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا