گوناگون

هشدار سازمان‌ ملل در مورد “خطر نسل‌‌کشی” در سودان

آلیس وایریمو ندریتو، مشاور ویژه سازمان ملل متحد در زمینه پیشگیری از نسل‌کشی در یک مصاحبه از جامعه جهانی خواست تا بە ابعاد جنگ داخلی در سودان توجه بیشتری کند و در زمینە توقف جنگ قدم بردارد….

این کارشناس سازمان ملل متحد در بخشی از مصاحبه خود گفتە است کە “شرایط نشان می‌داد که انجام نسل‌کشی قریب‌الوقوع یا در حال وقوع است”.

بە گفتە ندریتو وضعیت جنگ در شهر الفشیر در شمال دارفور بغرنج است و در آنجا غیرنظامیان بە دیل قومیت خود هدف حملە قرار می‌گیرند. او وضعیت در سودان را با “نسل‌کشی رواندا در سال ١٩٩۴” مقایسه کردە است.

پیشتر در ۱۱ ماه مه (۲۲ اردیبهشت)، کلمنتین نکوتا سلامی، هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در سودان از گسترش جبهه‌های جنگ در الشفیر خبر دادە و گفتە بود: «علیرغم درخواست‌های مکرر برای خاتمه دادن به این درگیری‌ها، جنگ در بخش‌های وسیعی از این شهر همچنان ادامه دارد و در مناطق پرجمعیت الفشیر از سلاح‌های سنگین استفاده می‌شود.»

او با اشاره به این که تا کنون بسیاری از غیرنظامیان مجروح شده و برخی سعی در فرار از منطقه جنگی را داشته‌اند، تاکید کردە بود: «جان بیش از ۸۰۰ هزار نفر در این منطقه در خطر است.»

بیش از یک سال است که جنگ قدرت میان نیروهای عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی ارتش و نیروهای تحت رهبری محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) که معاون سابق اوست، همچنان جریان دارد.

در این مدت حدود ده‌ها هزار نفر کشته و بر اساس آمار سازمان ملل، هشت و نیم میلیون نفر در اثر این درگیری‌ها آواره شده‌اند. سازمان‌های امدادی بین‌المللی بارها درباره بدتر شدن بحران انسانی در سودان هشدار داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا