احزاب و شخصیت‌ها

بیانیه حزب کمونیست ایرلند: به رسمیت شناختن کشور فلسطین تنها گام اول است

برگردان: جهان

حزب کمونیست ایرلند از گزیرش دولت ایرلند برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین استقبال می‌کند. این تصمیم دولت ایرلند برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین، نتیجه دهه‌ها درخواست و پیکار است، پیکاری که از هنگام یورش اسرائیل به‌غزه در اکتبر ۲۰۲۳ شدت بیشتری یافته است.

این یک پیروزی برای مردم ایرلند است که با نگاه‌داشتن پاهای نظام بر آتش*، آن را به‌چنین کنشی واداشته‌اند. ارجمندی این گزیرش از آن مردم است و نه دستگاه سیاسی.

با این حال، ما همراه با پیشباز از چنین تصمیمی، بر این باوریم که این تنها کرشمه‌ای خواهد بود، مگر آن‌که دولت، پشتکار بیشتری برای پیگیری سخن با کنش داشته باشد. به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین کمترین چیزی است که دولت می‌توانست به‌انجام رساند. بنابراین، ما از دولت ایرلند می‌خواهیم که بی‌درنگ:

۱-  لایحه «واپایش فعالیت های اقتصادی (سرزمین های اشغالی)» را تصویب کنید.

۲-  به صادرات کالاهای «دو منظوره» به‌اسرائیل پایان دهید.

۳-  همۀ پروازهای ارتش آمریکا از فرودگاه شانون را باز بدارید. ارتش ایالات متحده از شانون همچون ایستگاه ترابری برای فرستادن جنگ‌افزار به‌اسرائیل بهره می‌برد که علیه مردم غیرنظامی غزه و کرانه باختری به‌کار برده می‌شوند.

ما همچنین از دولت ایرلند می‌خواهیم که همۀ روابط دیپلماتیک، فرهنگی و اقتصادی خود با اسرائیل را بگسلاند و برای به‌گوشه راندن بی‌کم و کاست رژیم اسرائیل مبارزه کند.

مردم ایرلند، در شمال و جنوب مرز تحمیلی بریتانیا، به‌خوبی خشونت درپیوند با استعمار و امپریالیسم را می‌شناسند. مردم ایرلند هنگامی که دولت بریتانیا در سال ۱۹۱۸، خواست دموکراتیک مردم ایرلند را نادیده گرفت و همه واخواهی‌های آشتی جویانه را سرکوب کرد، دربرابر حکومت استعماری دست به‌اسلحه بردند.

ما شانه به شانه مردم فلسطین در نبردشان برای آزادی ملی ایستاده‌ایم.

جیمز کورکوران – دبیر کل

حزب کمونیست ایرلند

انتشار: سالیدنت – ۲۳ ماه مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۵ خرداد ۱۴۰۳

—————–

پانوشت مترجم:

*نگه داشتن پای کسی بر آتش، ضرب المثلی است کنایه از زیر فشار گذاشتن کسی برای انجام کاری و اشاره دارد به‌شیوه ای که در قرون وسطی از سوی دادگاه تفتیش عقاید به‌کار برده می‌شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا