بین‌المللی

بورل: اسراییل باید از حکم دادگاه لاهه درباره رفح پیروی کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی بر الزام‌آور بودن حکم اخیر دیوان بین‌المللی دادگستری تاکید کرد که اسراییل را ملزم به خودداری از حمله به شهر رفح کرده و از آن می‌خواهد از تحویل کمک‌های انسانی به مردم فلسطین جلوگیری نکند.

به گزارش ایسنا، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز(شنبه) در واکنش به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) درباره منع اسراییل از حمله به رفح گفت که باید از این حکم پیروی شود.

روز گذشته (جمعه) دیوان بین‌المللی دادگستری به اسراییل دستور داد فورا حملات خود به رفح را متوقف کند، جلوی کمک‌های بشردوستانه را نگیرد و به مقامات سازمان ملل برای بررسی جنایات، اجازه ورود به غزه را بدهد.

این عملیات، رسما، از سوی اسراییل علیه گروه حماس انجام می‌شود اما جان غیرنظامیان زیادی را که به این شهر پناه آورده‌اند، در خطر قرار داده است.

خبرگزاری آلمانی دپ‌آ در این باره گزارش داد قضات این دادگاه گفته‌اند وضعیت انسانی در رفح در حال حاضر، «فاجعه‌بار» است و اقدامات بیشتری برای جلوگیری از آسیب رساندن بیشتر به جمعیت غیرنظامیان لازم است.

بورل در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود: ما به این دستور (که به اسراییل داده شده است) توجه داریم. احکام دیوان بین‌المللی دادگستری برای اعضا الزام‌آور است و باید تماما و به طور موثر اجرا شوند.

بورل همچنین در پیام خود بر این بخش از حکم دادگاه لاهه تاکید کرده بود که اسراییل باید «گذرگاه رفح را برای کمک‌های انسانی باز نگه دارد.»

اسراییل روز جمعه، در واکنش به حکم این دادگاه پافشاری کرد که اقدامات آن در رفح بخشی از «جنگی دفاعی و عادلانه» در پی حمله حماس علیه اسراییل در ۷ اکتبر و طی عملیات «طوفان الاقصی» است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا