فرهنگی

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن به محمد رسول‌اف رسید

فیلم سینمایی “دانه انجیر معابد” ساخت محمد رسول‌اف توانست جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد. “دانۀ انجیر معابد” در داخل ایران، بدون مجوز و خارج از سانسورهای رایج حکومت ساخته شده است…

فیلم سینمایی “دانه انجیر معابد” ساخت محمد رسول‌اف، عصر شنبه ۲۵ ماه مه (۵ خرداد) توانست در میان ۲۱ فیلم رقیب دیگر، جایزه ویژه هیات داوران هفتاد و هفتمین جشنواره کن را از آن خود کند.

رسول‌اف پس از دریافت این جایزه در سخنانش با اشاره به این که مردم ایران توسط جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده‌اند، از روزنامه‌نگاران زندانی و توماج صالحی رپر اعتراضی محکوم به اعدام یاد کرد و گفت:«اجازه ندهیم جمهوری اسلامی با مردمش اینگونه رفتار کند.»

این فیلم بعدازظهر روز جمعه برای اولین بار در جهان، در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمد، آنهم با عدم حضور سهیلا گلستانی و میثاق زارع دو بازیگر اصلی فیلم در مراسم فرش قرمز این جشنواره.

فیلم “دانۀ انجیر معابد” که در داخل ایران، بدون مجوز و خارج از سانسورهای رایج حکومت ساخته شده، بیانگر التهاب‌های درونی خانواده‌های مقامات جمهوری اسلامی است. سکانس‌های تعقیب و گریز در نیمه دوم این فیلم، در یک جاده بیابانی در ایران از لحظات دیدنی فیلم است.

دانه انجیر معابد، داستانی را با محوریت اعتراضات “زن، زندگی، آزادی” در ایران روایت می‌کند که شخصیت اصلی آن یک قاضی دادگاه انقلاب تهران است که به اختلال پارانوئید مبتلا است.

همسر این قاضی سرسپرده حکومت است اما دو دختر نوجوانش که یکی در سن دانشگاه و دیگری در سن دبیرستان است، نسبت به شغل پدر و درستی عملکرد او تردید دارند.

خیزش سراسری “زن، زندگی، آزادی” تردید این دو دختر را بیشتر نمایان می‌کند و التهاب‌ها در خانواده را به اوج می‌رساند.

محمد رسول‌اف کارگردان منتقد حکومت ایران، تنها دو هفته پس از خروج کشور، برای نمایش فیلم جدید خود با نام “دانه انجیر معابد” وارد جشنواره فیلم کن شد.
رسول‌اف دو هفته پیش در حساب کاربری اینستاگرامش اعلام کرده بود که با پای پیاده و از طریق مرز کوهستانی توانسته کشور را ترک کند. او از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۸ سال زندان، شلاق و ضبط اموال محکوم شد. این احکام سنگین برای فیلم‌ساز مشهور ایران، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” صادر شد”.
ماجرا به انتشار بیانیه “تفنگت را زمین بگذار” برمی‌گردد که در سال ۱۴۰۱ رسول‌اف و شمار دیگری از سینماگران از نیروهای امنیتی خواسته بودند تا اسلحه‌های خود را زمین بگذارند و “به آغوش ملت بازگردند.”

رسول‌اف حالا با پشت سر گذاشتن یک راه طولانی و پرتنش، در جشنواره کن حضور پیدا کرده است.

گفتنی است فیلم سینمایی “آنورا” به کارگردانی شان بیکر برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شد. “گرند تور”، ساخته میگل گومز جایزه بهترین کارگردانی را کسب کرد و جسی پلمونس، جایزه بهترین بازیگر مرد در فیلم سینمایی “انواع مهربانی”، ساخته یورگوس لانتیموس را از آن خود نمود.

همچنین فیلم سینمایی “تمام چیزهایی که از نور تصور می‌کنیم”، ساخته پایال کاپادیا جایزه بزرگ جشنواره کن را دریافت کرد.

دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا