دیدگاه‌ها

دولت اسرائیل خشمگین است: اسپانیا، ایرلند و نروژ امروز فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت

برگردان: جهان

در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، کشورهای سوئد، قبرس، مجارستان، جمهوری چک، لهستان، اسلواکی، رومانی و بلغارستان، در حال حاضر کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند. مالت و اسلوونی نیز اعلام کرده‌اند که امکان دارد تصمیم بر به‌رسمیت شناختن فلسطین بگیرند.

سه کشور عصو اتحادیه اروپا، اسپانیا، ایرلند و نروژ امروز تصمیم خواهند گرفت که فلسطین را به رسمیت بشناسند. دولت اسرائیل به لفاظی های پرخاشگرانۀ خود علیه دولت‌های این کشور، به ویژه اسپانیا، افزایش داده است.

اسپانیا، ایرلند و نروژ ، با وجود واکنش های اسرائیل که هفت ماه است کشتار در غزه را به‌پیش می‌برد، امروز به طور رسمی کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند.

این سه کشور با این گزیرش اعلام کردند که آماجشان سرعت بخشیدن به اقدامات اسرائیل برای پذیرفتن آتش بس در جنگ با حماس در غزه است.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در سخنرانی تلویزیونی خود پیش از نشست کابینه که در آن برای تصویب تصمیم (به رسمیت شناختن کشور فلسطین)، گفت: این یک تصمیم تاریخی با یک هدف واحد است: دست یافتن به‌صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها.

سانچز با اشاره به‌اینکه اسپانیا کشور واحد فلسطین، دربردارندۀ باریکۀ غزه و کرانه باختری، در زیر حاکمیت خودگردان ملی فلسطین، به‌پایتختی بیت‌المقدس شرقی را به‌رسمیت می‌شناسد؛ تصریح کرد : مادرید هیچ‌گونه دگرگونی در مرزهای پیش از ۱۹۶۷ را به‌رسمیت نمی‌شناسد مگر اینکه دو طرف آن را پذیرفته باشند.

سانچز گفت: «این تنها راه برای حرکت به‌سوی چیزی است که همه آن را تنها راه‌حل برای آینده‌ای صلح‌آمیز می‌شناسند: «یک کشور فلسطینی که با دولت اسرائیل در صلح و امنیت در کنار هم زندگی کند.»

وزارت امور خارجه ایرلند نیز هفته گذشته اعلام کرد که با بالابردن سطح دفتر نمایندگی خود در رام الله به سفارت، سفیر تعیین کرده و نمایندگی فلسطین در ایرلند را نیز به سفارت ارتقا می‌دهد.

این سه کشور می گویند امیدوارند تصمیم آنها سایر کشورهای اتحادیه اروپا را به پیروی از این سیاست تشویق کند.

نگرش دیگر کشورهای اتحادیه اروپا چیست؟

در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، کشورهای سوئد، قبرس، مجارستان، جمهوری چک، لهستان، اسلواکی، رومانی و بلغارستان، در حال حاضر کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند. مالت و اسلوونی نیز اعلام کرده‌اند که امکان دارد تصمیم بر به‌رسمیت شناختن فلسطین بگیرند.

درحالی که انگلستان و استرالیا می‌گویند که موضوع به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین در دست بررسی دارند، فرانسه ادعا می‌کند که “اکنون زمان آن نیست”. آلمان هم همسو با وفادارترین هم‌پیمان اسرائیل، ایالات متحده، رویکرد «یک جانبه» را رد و استدلال می‌کنند که راه حل دو کشور تنها از طریق گفت وگو قابل دستیابی است.

یورش دیپلماتیک اسرائیل به سه کشور

اسرائیل در واکنش به‌اقدام سه کشور برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین، سفیران خود در مادرید، اسلو و دوبلین را فراخواند و به سفرای سه کشور توصیه کرد که ویدئوهای گروگان گیری اسرائیلی‌ها از سوی حماس را تماشا کنند.

افزون بر این، اسرائیل که از دادن خدمات کنسولی اسپانیا به‌فلسطینیان در کرانه باختری جلوگیری می‌کرد، مادرید را به‌کمک به‌حماس متهم کرد. اسپانیا نیز در پاسخ، انتقادات خود را افزایش داد و جنگ غزه را یک “نسل کشی واقعی” توصیف کرد.

دولت اسپانیا دیروز در بیانیه ای اعلام کرد که از دیگر اعضای اتحادیه اروپا می‌خواهد که به‌طور رسمی از تصمیم هفته گذشتۀ دادگاه بین‌المللی دادگستری، برای بازداشتن اسرائیل از حمله نظامی به‌شهر رفح در جنوب غزه پشتیبانی کنند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، تاکنون بیش از ۳۶ هزار فلسطینی در جنگی که از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ در غزه آغاز شد، کشته شده اند.

سول خبر: ۲۸ مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۸ خرداد  ۱۴۰۳

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا