چرخانمقالات

«منطقه‌ای امن» به نام رفح

نویسنده‌: ویبکِه دیل

مترجم: امیر کوهسنگی

پاسخ اسرائیل به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه (ICJ): بمباران اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی و کشتار ده‌ها پناه‌جوی جنگی

پناهگاه‌های اضطراری در آتش: واکنش اسرائیل به اتهامات نسل‌کشی (رفح، ۲۶ می ۲۰۲۴ / ۶ خرداد ۱۴۰۳ )

 بر اساس حکم دادگاه بین‌المللی دادگستری (ICJ) در روز جمعه، اسرائیل باید فورا حمله به رفح را متوقف می‌کرد. در عوض، حداقل ۴۵ نفر در حمله به چادرهای آوارگان داخلی در شهر جنوبی نوار غزه در دوشنبه شب کشته شدند. بسیاری از قربانیان کودک و زن هستند. شبکه‌های تلویزیونیِ عربی تصاویری از اجساد سوخته و کودکان به شدت مجروح و کشته شده را نشان دادند. قربانیان در منطقه‌ای قرار داشتند که ارتش اسرائیل برای پناهندگان تعیین کرده بود.

با این حال، ارتش اسرائیل روز دوشنبه مدعی شد که نه به غیرنظامیان بلکه به مقر حماس حمله کرده است: «اهداف بر اساس قوانین بین‌المللی» گزیده شده و عملیات «با استفاده از سلاح‌های بسیار دقیق» صورت گرفته است. سخنگویِ محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین، دولت آمریکا را نیز مسئول دانست.در این میان بسیاری از دولت‌های عربی نیز حمله‌ی اسرائیل را محکوم کردند. به گفته مقامات بهداشتی در نوار غزه، از آغاز جنگ در ماه اکتبر حداقل ۳۶۰۵۰ نفر کشته و بیش از ۸۰۰۰۰ نفر مجروح شده‌اند. به این ارقام باید تعداد بی‌شماری را افزود که هنوز از زیر آوار نجات نیافته‌اند. (…)

جیفات تومر-جروشالمی (Yifat Tomer-­Yerushalmi)، دادستان ارشد نظامی اسرائیل، حمله به رفح را در کنفرانس کانون وکلای دادگستری “بسیار جدی” توصیف کرد و در توجیه آن گفت: «وقوع چنین “حوادثی” جزو طبیعت جنگ است.» وی همچنین اعلام کرد که مرگ اسرای فلسطینی در جریان جنگ غزه و سوء‌استفاده و غارت سربازان اسرائیلی در حال بررسی است. تحقیقات پلیس نظامی در ۷۰ موردِ «مظنون به جرایم جنایی» آغاز شده است. این واقعیت که تومر-جروشالمی به خلاف‌کاری‌های فردی و رسیدگی به آن‌ها اشاره می‌کند، این ظن را برمی‌انگیزد که او در تلاش است از صدور حکم بازداشت علیه نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو و وزیر دفاع یوآف گالانت جلوگیری نماید. دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) هفته‌ی گذشته صدور حکم بازداشت این افراد را درخواست کرد، اما تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی تابع تحقیقات ملی است. تومر جروشالمی همچنین صراحتاً ادعاهای کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، یعنی «ایجاد گرسنگی» و «کشتن هدفمند» غیرنظامیان را رد کرد. با این حال، دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه نیز حکم داد که اسرائیل، علاوه بر پایان دادن به عملیات رفح، باید اقدامات مؤثری را برای حضور بدون مانع نهادهای مربوطه‌ی سازمان ملل در نوار غزه صورت دهد. این نهادها مسئول رسیدگی به اتهام نسل‌کشی اسرائیل در غزه می‌باشند.

جوزپ بورل (Josep Borrell)، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا روز دوشنبه در نشست وزرای خارجه‌ اتحادیه‌ اروپا در بروکسل از اسرائیل خواست فورا حملات به رفح را متوقف کند. آنالنا بربوک (Annalena Baerbock)، وزیر امور خارجه [آلمان] نیز اظهارات مشابهی چون بورل ارائه کرد. او همچنین اعلام نمود که ۳۹ میلیون یوروی دیگر برای کمک‌های بشردوستانه در غزه در حال تدارک است. با این حال، این امر مشکل حاد کنونی یعنی دسترسی مردم غزه به منابع کمکی که توسط اسرائیل مسدود شده است را حل نمی‌کند. علاوه بر تصمیم دادگاه بین‌المللی دادگستری (ICJ)، موضوع به رسمیت شناختن کشور فلسطین نیز در دستور کار بروکسل بود. نروژ، اسپانیا و ایرلند رسیدگی به این موضوع را برای سه‌شنبه اعلام کرده‌اند. اسلوونی، بلژیک و مالت نیز نسبت به این امر ابراز تمایل کرده‌اند. در عین حال، مشخص شد که موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی ژنو (GIPRI) و یک گروه حقوقی از پاریس هفته گذشته از دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) درخواست کرده‌اند تا تحقیقاتی را علیه اورزولا فون دِر لاین (Ursula von der Leyen)، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به دلیل همدستی در جنایات جنگی در غزه آغاز کند.

نویسنده‌: ویبکِه دیل (Wiebke Diehl)

مترجم: امیر کوهسنگی

منبع: روز‌نامه‌‌ی “دنیای جوان” (Junge Welt) آلمان

سه‌شنبه ۲۸ می ۲۰۲۴  /  ۸ خرداد ۱۴۰۳

 

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا