دیدگاه‌ها

معترضان، در دانشگاه‌ها و کلان‌شهرهای اسرائیل، خواهان پایان دادن به‌جنگ شدند

برگردان: جهان

در گیرودار کشتار همگانی غزه، معترضان، عصر  روزهای دوشنبه ۲۷ و سه شنبه ۲۸ ماه مه، در تل‌آویو، بیت‌المقدس، حیفا، ام‌الفهم، کَفَرقاسم و دانشگاه‌های سراسر اسرائیل خواستار پایان دادن به‌جنگ شدند. حملۀ هوایی یکشنبه شب اسرائیل به غزه، آتش سوزی‌های گسترده‌ای در پی‌داشت شد که به‌کشته شدن ۴۵ نفر در چادرهای یک اردوگاه آوارگان در شهر رفح فلسطین انجامید.

این حادثه اعتراض رهبران جهانی را برانگیخت و بسیاری خواستار انجام یافتن فرمان دادگاه بین‌المللی برای بازداشتن اسرائیل از تاخت و تاز شدند.

دوشنبه شب، صدها نفر در خیابان ابن جبیرول در تل‌آویو راهپیمایی کردند، از جمله کنشگران هداش و حزب کمونیست اسرائیل، و با شعارهای «بمباران رفح را متوقف کنید»، «به‌جنگ پایان دهید» و «به‌اشغالگری پایان دهید»؛ خواستار آتش بس بی‌درنگ در غزه شدند. در روند  این گردهم‌آیی در نزدیکی میدان حبیما، یک فاشیست با راهیابی به‌میان مردم، به‌معترضان حمله کرد و کار به‌درگیری فیزیکی کشانده شد.

در مرکز بیت المقدس غربی بیش از ۲۰۰ معترض، در واخواهی از به‌آتش کشیده شدن دهشت‌ناک آوارگان فلسطینی در چادرهایشان فریاد سردادند. جنایتی که به‌جنایات جنگی بسیاری در پیش و پس از آغاز جنگ و کشتار کنونی پیوند می‌خورد. یکی از معترضان گفت: «ما در میان اندوه و خشم خود خواستار پایان داده شدن به‌این جنگ و بازگشت گروگان ها هستیم.»

در برگزاری این راهپیمایی اعتراضی] که در دوشنبه شب، در حیفا، علیه کشتار غیرنظامیان در رفح که برگزار شد، ۹ تن از تظاهرکنندگان بازداشت شدند. در حیفا، پلیس، راهپیمایی در حدود ۳۰۰ نفر را که خواهان پایان داده‌شدن به‌جنگ در نوار غزه بودند، پراکنده کرد. افسران پلیس اسب سوار در خاموش کردن آن تظاهرات شرکت داشتند. افسران همچنین پرچم‌های برافراشتۀ فلسطین و تابلوهایی که بر آنها شعارهای «کشتارجمعی را متوقف کنید» و «این همان نسل کشی است» نوشته شده‌بود را توقیف کردند.

روز سه‌شنبه، دانشجویان هداش، «در پاسخ به کشتار مردم فلسطین در غزه»، خواستار اعتصاب در دانشگاه‌های اسرائیل و تضاهرات سراسری دانشجویی به‌مدت یک ساعت بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ شدند: «این حمله، پاسخی به‌کشتار همگانی و خیره‌سری رهبری سیاسی اسرائیل در ادامه دادن به‌جنگ است. جایگاه ما پایه در وجدان ما دارد و بر دیدگاه‌های اخلاقی و انسان دوستانه استوار است. ما به عنوان جنبش دانشجویی، فریاد زدن دادخواهی مردم معترض به‌این کشتار همگانی را که دربرابر چشمان همۀ جامعۀ جهانی انجام می‌‌شود، وطیفۀ خود می‌دانیم.». “آکادمی برای برابری”که یک سازمان چپ اسرائیلی با عضویت بیش از ۸۰۰ مدرس کالج و استاد دانشگاه است، به‌اعتصاب می‌پیوندند.

صدها دانشجوی عرب و یهودی در پردیس دانشگاه عبری اسکوپوس در اورشلیم، علیه عملیات نظامی مرگبار اسرائیل در رفح تظاهرات کردند و با برافراشتن پرچم‌های فلسطین، شعارهای ضد اشغالگری سر دادند. در فراخوان برای این تظاهرات، از دانشجویان خواسته شده بود تا علیه “نابودی و کشتار در غزه” گردهم‌آیند. تظاهرات در دانشگاه تل آویو ممنوع شد و تظاهرات دیگری در دانشگاه حیفا، دانشگاه بن گوریون و موسسه فناوری تکنیون در حیفا برگزار گردید.

وبسایت حزب کمونیست اسرائیل –  ۲۸ ماه مه ۲۰۲۴

برگردان: جهان – ۸ خرداد ۱۴۰۳

شرح عکس: در دوشنبه شب، ۲۷ ماه مه ۲۰۲۴، صدها نفر در خیابان ابن جبیرول، در تل‌آویو، علیه جنگ غزه راهپیمایی کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا