اخبار

٧۵ درصد اعدام‌های سال ٢٠٢٣ میلادی در جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود اعلام کرد که ٧۵ درصد اعدام‌های ثبت شده در سال ٢٠٢٣ میلادی از سوی رژیم اسلامی ایران انجام شده است….

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل تعداد اعدام‌های ثبت شده در جهان در سال ٢٠٢٣ با یک هزار و ١۵٣ مورد اعدام به بالاترین سطح خود از سال ٢٠١۵ رسیده و علت اصلی این افزایش بی‌اعتنایی رژیم ایران به جان انسان‌ها و تعداد بالای اعدام‌ها در ایران بوده است.

عفو بین‌الملل تاکید کرد که شمار احکام اعدام صادر شده در جهان در سال ٢٠٢٣ نیز ٢٠ درصد افزایش یافتە و در مجموع بە ٢ هزار و ۴٢٨ مورد رسیده و کشورهای چین، ایران، عربستان، سومالی و آمریکا بیشترین تعداد اعدام را داشته‌اند.

بنا بر این گزارش، در سال ٢٠٢٣ میلادی، ٨۵٣ نفر در ایران از سوی رژیم اسلامی اعدام‌ شده‌اند که نسبت به سال قبل‌تر آن با افزایش ۵٠ درصدی همراه بوده است.

عفو بین‌الملل افزود که رژیم ایران پس از جنبش ژینا استفاده از مجازات اعدام برای القای وحشت میان مردم و تشدید کنترل خود بر قدرت را افزایش داده است.

در این گزارش آمده که در سال ٢٠٢٣ دست‌کم هفت نفر در رابطه با اعتراضات سراسری در ایرا ن اعدام شده‌اند که ۶ مورد آن مرتبط با جنبش ژینا و یک مورد نیز در ارتباط با اعتراضات سراسری آبان ١٣٩٨ بوده است.

بنا بر این گزارش، ٢٠ درصد اعدام‌های ثبت شده از ملت بلوچ بوده و همچنین دست‌کم ٢۴ زن و ۵ نفر که در حین ارتکاب جرم کودک بوده‌اند نیز در میان افراد اعدام شده قرار دارند.

همچنین اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر در ایران با افزایش حدود ٩٠ درصدی نسبت به سال قبل از ٢۵۵ مورد بە ۴٨١ مورد رسیده و ۴٢ درصد کل اعدام‌های ثبت شده در جهان در رابطه با مواد مخدر در ایران ثبت شده است.

مقاومت لایه‌های اجتماعی مختلف در مقابل سرکوب و اعدام از زنده بودن اعتراض های مردمی ، به ویژه زحمتکشان جامعه نشان دارد. مردم به اصلاح ناپذیر بودن این رژیم باور دارند و در این مورد به‌هیچ‌وجه توهم ندارند و برای برچیدن بساط رژیم ضد مردمی جمهوری اسلامی و استقرار جمهوری ملی و دمکراتیک سعی دارند. مسلماً حرکت های اعتراضی، اعتصاب کارگران، و همبستگی زنان و دانشجویان با این اعتصاب‌ها به رشد و بلوغ جنبش کمک خواهند کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا