زحمتکشان

چند خبر کارگری

حقوق های معوقه ،مطالبه فراموش شده کارگران ایران توسط دولت و بخش خصوصی شده صنایع ؛اعتراضات کارگران برای دریافت حقوق های معوقه همچنان در دستور کار کارگران است…

مطالبات بی پاسخ مانده کارگران در وسیع تریح عرضه مزد و حقق بگیران ایران معلمان – کارگران شهرداری ها (رفتگران ) ، بخش صنایع د ررابطه با عدم دریافت حقوق های معوقه همچنان در برابر کارگران ایران خود را به نمایش می گذارد . موج اعتراضات کارگران در این رابطه یعنی وصول به موقع حقوق ها همچنان به عنوان یک مطالبه فراموش شده از جانب بخش های مختلف کارگران دنبال می گردد و دولت به مثابه بزرگترن کارفرما و بخش خودمانی شده صنایع نیز در این عرصه در برابر این مطالبه کارگران به یکسان عمل می نمایند .

ویلاگ کارگری با پیگیری این مطالبه به حق کارگران که امنیت شغلی آنان و گذران زندگی شان را تحت شعاع خود کشانده است . گزارش فراهم آمده از این سلسله اعتراضات را به اطلاع خوانندگان خود میرساند .

به گزارش ایلنا آمده است : تاخیر ۴ ماهه در پرداخت مستمری و پاداش معلمان بازنشسته

معلمانی که در مهرماه سال جاری بازنشسته شده‌اند هنوز پاداش پایان خدمت، حکم بازنشستگی و مستمری ۳ ماه گذشته‌شان را دریافت نکرده‌اند.

«محمد تقی سبزواری» از فعالان صنفی فرهنگیان در این باره به ایلنا گفت: معلمانی که در ابتدای مهر ماه سال جاری بازنشسته شده‌اند بعد از گذشت نزدیک به ۴ ماه هنوز پاداش پایان خدمت و مستمری شان در ماه‌های مهر، آبان و آذر را که در مجموع بیش از ۴۰ میلیون تومان می‌شود، دریافت نکرده‌اند.

وی با انتقاد از خلف وعده «حمیدرضا حاجی بابایی» وزیر سابق آموزش و پرورش مبنی بر پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان یک هفته پس از بازنشستگی، ادامه داد: روال پرداخت پاداش پایان خدمت در آموزش و پرورش پاسخگوی سیر صعودی تورم در کشور نیست، چرا که پرداخت این پاداش همواره با تأخیر مواجه است که این موضوع با تورم بالای ۳۵ درصد عقلانی بنظر نمی‌رسد.

به گفته سبزواری، این نحوه پرداخت پاداش مسلماً ارزش سرمایه گذاری بازنشستگان فرهنگی را به نصف کاهش می دهد و این با نفس پرداخت پاداش در تضاد است چرا که پاداش بازنشستگی باید بتواند گره ای از مشکلات مالی بازنشستگان را باز کند.

این فعال صنفی معلمان در پایان تصریح کرد: پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی طی سالیان گذشته بین ۶ تا ۹ ماه طول کشیده است بنابراین تاخیر ۴ ماهه سال جاری خیلی جای تعجب ندارد.

***

تأخیر ۷ ماهه در پرداخت حقوق کارگران «فن آوران اروند»

یک فعال کارگری در آبادان از تعویق ۷ ماه حقوق ۶۰ کارگر کارخانه صنایع تبدیلی «فن آوران اروند»، به دلیل کمبود مواد اولیه تولید خبر داد.
«مصطفی نظری»، نماینده محوری کانون شوراهای اسلامی کار در شهرهای آبادان، خرمشهر و اروند کنار در این باره به ایلنا گفت: کارخانه «فن آوران اروند» که در زمینه تولید الکل از نی شکر فعالیت دارد به دلیل آنچه «نداشتن ملات» (نی شکر) ذکر می‌کند، تولید را کاهش داده و از پرداخت حقوق کارگران خودداری می‌کند.

او با بیان اینکه کارگران فقط در مرداد ماه مبلغ کمی از حقوق‌شان را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند، افزود: معوقات مالی کارگران علاوه بر حقوق خرداد، در ماه‌های تیر، مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر سال جاری نیز پرداخت نشده است.

به گفته این فعال کارگری، دلیل کاهش تولید و تعویف هفت ماهه در پرداخت حقوق کارگران در حالی از جانب کارفرما مطرح می‌شود که این ماده اولیه تولید، به دلیل مزارع کشت و صنعت عظیمی همچون «هفت تپه» و «کارون شوشتر»در استان خوزستان، به وفور قابل دسترس است.

نظری در خاتمه افزود: کارگران به دلیل کوتاه بودن مدت قرارداد و ترس از اخراج، قدرت پی گیری مطالبات صنفی خود را ندارند.

***

تجمع کارگران کارخانه قند کامیاب در مقابل فرمانداری خمینی‌شهر

نماینده کارگران کارخانه قند کامیاب از تجمع صبح امروز جمعی از کارگران این کارخانه در مقابل فرمانداری خمینی شهر اصفهان خبر داد.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود، در تشریح دلایل تجمع امروز قند کامیاب به ایلنا گفت: جمعی از کارگران کارخانه قند کامیاب خمینی شهر اصفهان که بین ۴ تا ۱۱ ماه است به سببب بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی مداوم خط تولید، حقوق نگرفته‌اند، صبح امروز – یکشنبه – در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما و مسئولان استانی نسبت به مشکلات صنفی‌شان در ابتدا در داخل کارخانه تجمع کردند و سپس به سمت فرمانداری خمینی شهر حرکت کردند.

نماینده کارگران با بیان اینکه این واحد بیش از ۱۵۰ کارگر دارد که به دلیل تعطیلی‌های مکرر کارخانه امنیت شغلی‌شان را در مخاطره می‌بینند، افزود: آخرین بار این کارخانه از ۲۳ تا ۲۷ آذر ماه بمدت ۴ روز به دلیل انباشت تدریجی بدهی‌ها تعطیل شد که با وساطت مسئولان اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و فرمانداری خمینی شهر مجددا کارخانه تولید خود را از سر گرفت.

این فعال کارگری انباشت بدهی‌ها به سازمانهای مختلف را یکی از عوامل توقف تولید در این کارخانه دانست و در این زمینه افزود: صبح امروز نیز اداره گاز شهرستان خمینی شهر به دلیل انباشت بدهی‌های کارخانه، گاز را قطع کرد و مجددا تولید در این کارخانه متوقف شد.

نماینده کارگران قند کامیاب یاد آور شد: همچنین کارخانه قند کامیاب به سازمان تامین اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان بدهکار است و این موضوع باعث شده این سازمان به بهانه پرداخت نشدن طلب‌اش، با اعمال فشار به کارگران از تمدید اعتبار دفترچه‌های درمانی آنان خودداری کند.

به گفته این کارگر کارخانه قند کامیاب، بخش اعظمی از مشکلات این واحد تولیدی، تامین نشدن مواد اولیه تولید به دلیل بد حسابی‌های مالی کارفرما به فروشندگان مواد اولیه بوده است.

او در باره نتیجه مذاکرات کارگران با مسئولان فرمانداری گفت: مسئولان فرمانداری خمینی شهر با حضور در تجمع امروز، از کارگران خواسته‌اند به خانه‌های خود بازگردند و تا زمانی که مطالبات خود را از کارفرما دریافت نکرده‌اند به کارخانه باز نگردند.

نماینده کارگران قند کامیاب افزود: طبق وعده‌های فرمانداری، کارفرما موظف شده است ضمن پرداخت حقوق ایام بیکاری کارگران، با پرداخت بدهی‌های اداره گاز، مجددا کارگران را به کارخانه بازگرداند.

***

پرداخت حقوق معوقه کارگران پولاد سازان فرآیند، پس از یک هفته اعتراض

نماینده کارگران کارخانه «پولاد سازان فرآیند» شهرستان شهریار از پرداخت حقوق معوقه کارگران پس از یک هفته اعتراض صنفی خبر داد.

«حاجی‌زاده» نماینده کارگران پولادسازان فرآیند به ایلنا گفت: حقوق ۱۰۰ کارگر این کارخانه به دلیل آنچه از سوی کارفرما «کمبود منابع مالی» عنوان می‌شود از آبان ماه سال جاری به تاخیر افتاده بود به همین دلیل در یک هفته گذشته کارگران در واکنش، دست از کار کشیده و فعالیت تولیدی کارخانه را متوقف کرده بودند.

او افزود: با اعتراض یک هفته‌ای کارگران، کارفرما مکلف شد حقوق عقب افتاده کارگران را روز یکشنبه (دیروز) پرداخت کند.

به گفته این فعال کارگری، این واحد تولید کننده انواع مخازن پالایشگاهی در شهرک صفا دشت شهرستان شهریار مبالغ کلانی از برخی شرکتهای سفارش دهنده محصولاتش طلب دارد که به موقع نتوانسته است این مطالبات را وصول کند، به همین دلیل کمبود منابع مالی دامن‌گیر کارخانه شده است.

حاجی‌زاده در ادامه به توقف تعدادی از ماشین‌آلات تولید این کارخانه در گمرک اشاره کرد و توضیح داد: بخش دیگری از مشکلات کارخانه پولاد سازان فرآیند مربوط به طولانی بودن ساز و کار اداری  آزاد سازی برخی از دستگاه‌های وارداتی این کارخانه از گمرک است که تولید در این کارخانه و فعالیت کارگران را با مشکل مواجه کرده است.

نماینده کارگران کارخانه پولاد سازان فرآیند در ادامه با بیان اینکه اگر این واحد تولید کننده انواع مخازن نتواند در آینده سفارشات جدید کاری بگیرد دچار مشکل تامین منابع مالی خواهد شد، در خاتمه اظهار داشت: در حال حاضر معوقات حقوقی کارگران این کارخانه پرداخت شده اما کارگران نگرانند که مبادا دوباره با افزایش مشکلات مالی کارخانه که به تبع کاهش سفارشات در این واحد تولیدی اتفاق افتاده است، شغل‌شان را از دست بدهند.

***
خودداری کارگران پتروشیمی بوعلی سینا از امضای قرارداد ناعادلانه
پیمانکار پتروشیمی بوعلی سینا (شرکت فراصنعت) از عصر یکشنبه هفته جاری (۱۵ دی ماه) در واکنش به خودداری بیش از ۱۶۰ کارگر واحد تعمیرات و نگهداری از امضای قرارداد، کارت ورود به کارخانه را از آن‌ها گرفته است و کارگران از روز گذشته اجازه ورود به کارخانه را ندارند.

یکی از نمایندگان کارگران با اعلام این خبر به ایلنا گفت: مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینا (زیر نظر هلدینگ خلیج فارس) در ابتدای سال جاری به کارگران پیمانی واحد تعمیرات و نگهداری قول داده بود تا مزد پایه آن‌ها مانند کارگران سایر کارخانه‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا کند که این مبلغ در ماه‌های اخیر به صورت کارت هدیه به کارگران پرداخت می‌شد.

وی ادامه داد: اما در قراردادی که اواخر شهریور ماه به کارگران ارائه شد، مزدپایه‌ آنها افزایش پیدا نکرده بود و کارگران نیز به نشانه اعتراض، بیش از ۳ ماه است که از امضای قرارداد خودداری می‌کنند.

به گفته این نماینده کارگری، چند تن از نماینده کارگران امروز به فرمانداری رفته و با «جعفر طباطبائی» فرماندار ماهشهر دیدار کردند که وی به آن‌ها گفته است قرارداد را امضا کنید و پس از ورود به کارخانه، مطالبات خود را پیگیری کنید.

وی در پایان تصریح کرد: البته حرف فرماندار غیر منطقی است چرا که اگر قرارداد را امضا کنیم، میان کارگران و پیمانکار توافق صورت گرفته است و ادامه اعتراضات کارگران وجهه قانونی نخواهد داشت

***

مسئولان شهرداری آبادان پاسخگوی ۸ ماه طلب حقوقی کارگران شهری نیستند

رئیس شورای اسلامی کار کارگران شهرداری منطقه دو آبادان از پرداخت نشدن مطالبات معوقه هشت ماهه نخست سال ۹۱ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شهرداری منطقه دو آبادان خبر داد.

«اصغر منفرد» در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت: افزایش حقوق قانونی حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شهرداری منطقه دو آبادان در سال ۹۱ بعد از گذشت ۸ ماه از سال در آذر ماه افزایش یافت و این در حالی‌است که مابه‌التفاوت افزایش دستمزد هشت ماه نخست سال گذشته تا کنون که ۱۰ ماه از سال ۹۲ می‌گذرد، به کارگران پرداخت نشده است.

او با بیان اینکه در این زمینه هیچ مسئولی در شهرداری آبادان پاسخ گوی مطالبات معوقه کارگران نیست، افزود: با نامه نگاری‌هایی که اعضای شورای کارگری در این زمینه با مسئولان شهرداری کرده‌اند، با وجود دستوراتی که شهردار منطقه درخصوص پرداخت معوقات سال گذشته کارگران شهرداری داده است اما مدیران پایین دستی شهرداری به بهانه کمبود منابع مالی این معوقات را پرداخت نمی‌کنند.

این فعال کارگری در بخش دیگری از سخنان خود، به رعایت نشدن بهداشت و ایمنی کار در مورد کارگران شهرداری منطقه دو آبادان اعتراض کرد و گفت: شهرداری منطقه دو آبادان حداقل‌های بهداشت و ایمنی کار را در مورد کارگران رعایت نمی‌کند.

او در این زمینه با ذکر مثالی گفت: اگر کارگری در حین کار دچار مصدومیت شود، در سطح منطقه حتی یک جعبه کمک‌های اولیه برای انجام مداوای مقدماتی وجود ندارد.

منفرد همچنین در این زمینه تصریح کرد: طبق قانون کار کارفرما موظف است هر شش ماه یکبار به کارگر خود لباس کار و کفش ایمنی تحویل دهد این در حالیست که در طول چند سالی که کارگران در شهرداری منطقه دو آبادان مشغول کارند لباس و کفش ایمنی دریافت نمی‌کنند.

رئیس شورای اسلامی کارگران شهرداری منطقه دو آبادان در ادامه سخنان خود درباره مشکلات بیمه تکمیلی کارگران شهرداری منطقه دو آبادان گفت: با وجود آنکه کارگران شهرداری تحت پوشش بیمه تکمیلی سینا قرار دارند اما به دلیل آنکه کارفرما ماهانه به طور منظم حق بیمه کارگران را به بیمه گذار پرداخت نمی‌کند، کارگران امکان استفاده از خدمات بیمه تکمیلی را ندارند.

نماینده کارگران منطقه دو شهرداری آبادان در مورد مشکلات مربوط به بازنشستگی تعداد ۴۰ نفر از هم‌کارانش اظهار داشت: این تعداد کارگر که مشمول بازنشستگی پیش از موعد تحت قانون مشاغل سخت زیان آور هستند، به دلیل آنکه کارفرما بر اساس قانون کار، سهم ۴ درصدی خود را به بیمه تامین اجتماعی واریز نکرده است، با وجود بیش از ۲۰ سال کار امکان بازنشسته شدن ندارند.

***

کاشی سمند تعطیل شد؛ بیکاری ۱۵۰ کارگر

دبیر خانه کارگر سمنان از تعطیلی کارخانه کاشی سمند و بیکاری ۱۵۰ کارگر این کارخانه خبر داد و گفت: ۶ ماه از معوقات حقوقی و بیمه‌ای کارگران پرداخت نشده است.

«حبیب‌الله محقق» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارخانه کاشی سمند که یکی از تولید کنندگان کاشی و سرامیک در استان سمنان است، به دلیل آنچه از سوی کارفرما کاهش منابع مالی ذکر شده، تعطیل شده است.

او با بیان اینکه ۱۵۰ کارگر این کارخانه هم اکنون بیکار شده‌اند، افزود: از مجموع کارگران حدود ۸۰ نفر تا امروز به اداره کار شکایت کرده‌اند و باقی کارگران که امیدوار به بازگشایی کارخانه و بازگشت بکار بودند، پس از آنکه متوجه شدند کارخانه دیگر فعالیت نخواهد کرد، به اداره کار مراجعه کرده و در حال طی مراحل اداری شکایت خود هستند.

دبیر خانه کارگر سمنان با اشاره به مشکلات معیشتی بیش از ۱۵۰ کارگر به تبع تعویق ۶ ماه حقوق، افزود: علاوه بر ۶ ماه حقوق؛ بیمه، عیدی و پاداش سال ۹۱ کارگران نیز پرداخت نشده است.

به گفته محقق، پیش از این نیز این واحد تولیدی به سبب مشکل فنی در یکی از کوره‌ها، به صورت نیمه فعال درآمده بود و کارگران با هشدار به مسئولان، نگران امنیت شغلی خود شده بودند.

محقق در ادامه اظهار داشت: کارخانه کاشی سمند در مقایسه با رقبای خود، توانایی بسیار بالایی در فروش محصولات خود دارد و سالانه بخش زیادی از تولیدات خود را صادر می‌کند، اما کارگران معتقدند، آنچه باعث تعطیلی این کارخانه شده ضعف مدیریت در این کارخانه است.

این فعال کارگری در ادامه، پیرامون بدهی‌های این واحد به سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: بدهی‌های بیمه‌ای کاشی سمند به تامین اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا