جوانان

چرا رژیم نگران و خواستار افزایش جمعیت است؟

بعد از بازنگری در سیاست‌های جمعیتی، هرچند رشد موالید چند سال به طور خفیف افزایش یافته، اما از سال ۹۴ دوباره کاهش رشد موالید مشاهده شده است….

دو فرمانده ارشد سپاه پاسداران خواستار افزایش جمعیت ایران شده‌ و درباره عواقب «پیری جمعیت» را مطرح کرده‌اند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران گفته است «اگر نرخ رشد جمعیت تصاعدی نشود جامعه پیر می شود، جامعه پیر محکوم به فناست».

سلامی گفته «یک جامعه پیر جامعه ای افسرده است. غم‌زده و کم‌تحرک و آسیب‌پذیر و شکست‌پذیر است. مگر می‌شود با جامعه پیر در مقابل این دنیای قدرتمند ایستاد».

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران هم گفته است «۲۰ درصد زوج های کشور نابارور هستند که دلیل اصلی آن بالا رفتن سن ازدواج است». آقای نقدی گفته «با پیر شدن و کاهش جمعیت، یکی از مولفه های قدرت را از دست خواهیم داد».

بر پایۀ گزارش های انتشار یافه، ، مقام های جمهوری اسلامی مدت ها است درباره «پیر شدن» جامعه ایران و پیامدهای آن هشدار می‌دهند و برای تشویق به افزایش جمیعت، مشوق‌های مالی برای زوج‌ها در نظر گرفته‌اند.

علی خامنه‌ای که ۳۵ سال است این منصب را در اختیار دارد، پیش از این سیاست‌های مهار جمعیت را که در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی اعمال می شد، از «اشتباهات» خود توصیف کرده است.

با وجود امتیازهایی که دولت سعی کرده برای تبلیغ فرزندآوری به کار گیرد، چشم‌انداز بی ثبات و وضعیت اقتصادی نامناسب در ایران، به نظر می‌رسد که از عوامل بی‌رغبتی شهروندان ایرانی به داشتن فرزند بر اساس الگوی مورد علاقه حکومت است.
این در حالی است که سیاست‌های افزایش جمعیت، از یک سو وضعیت اشتغال زنان را در بازاری که همواره برای زنان ناامن بوده است به خطر می‌اندازد و از سوی دیگر، نقش‌های اجتماعی آنها را به عنوان نیروهای مولد اقتصادی و افراد موثر در سیاست و اجتماع کمرنگ می‌کند. در کنار تمام این نگرانی‌ها، اجرای بخش‌های گوناگون این طرح، به تهدیدی جدی علیه سلامت جسمی و روانی زنان هم تبدیل شده و می شود.

حق باروری یا حق انتخاب آزادانه برای داشتن فرزند، تعیین تعداد فرزندان، فاصله تولد فرزندان و برخورداری از اطلاعات و استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری و بهداشت جنسی که در اسناد حقوق بشر سازمان ملل به رسمیت شناخته شده، با اجرای روش‌های محدود کننده کنترل بارداری، نادیده گرفته می‌شود و فشار روی زنان برای باروری بیشتر و زایمان‌های متعدد، حق زنان را نادیده می‌گیرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا