زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ چرا کارگران پیمانکاری از «بازنشستگی پیش از موعد» محروم شده‌اند؟

دستورالعمل شماره ۵۷ وزارت کار ناعادلانه است و باید ابطال شود.

حسین حبیبی، فعال کارگری، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در انتقاد از دستورالعمل شماره۵۷ معاونت روابط کار وزارت کار که اوایل خردادماه ابلاغ شده، به مسئولیت تضامنی کارفرمای مادر در قانون کار اشاره کرد و گفت: اینکه بگویند کارفرمای مادر هیچ مسئولیتی در مورد چهار درصد حق بیمه سخت و زیان‌آورِ کارگران پیمانکاری ندارد و کارگر باید به سراغ پیمانکاران برود، ناعادلانه است و قانونی که ناعادلانه باشد، بایستی ابطال شود.

او افزود: ماده ۱۳ قانون کار حاکم بر شرایط کار کارگران شرکت پیمانکاری‌ست، در واقع پیمان دهنده و پیمانکار به طور مشترک در قبال کارگران پیمانکاری درخصوص اجرای قانون کار به طور عام و به طور خاص و ویژه در موردِ مواد ۸ ،۳۸ ،۴۱، ۴۸، ۴۹ و۱۵۷این قانون مسؤولیت دارند.

حبیبی نتیجه گرفت: بنابراین دستورالعمل ۵۷ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی و همچنین دادنامه ۵۳۷- ۵۳۸ مورخ ۱۸/ ۸ / ۱۳۹۵ هیات عمومی دیوان عدالت اداری وجاهت قانونی ندارند چراکه خلاف ماده سیزده قانون کار هستند و منجر به خروج کارگران شرکتهای پیمانکاری ازحمایت قانون و عدالت می‌شوند.

او با اشاره به تبصره یک ماده ماده ۱۳ قانون کار که می‌گوید «مطالبات کارگر جزء دیون ممتاز بوده و کارفرمایان موظف می‌باشند بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر رأی مراجع قانونی از محل‌مطالبات پیمانکار منجمله ضمانت حسن انجام کار، پرداخت نمایند» می‌پرسد: چطور کارفرمایان مادر در مقابل بازنشستگی پیش از موعد کارگران پیمانکاری مسئولیتی ندارند؟ دستورالعمل وزارت کار کاملاً ناعادلانه و غیرقانونی‌ست و باید به سرعت ابطال شود.

تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی برخی مهمانداران پیمانکاری ریل باس

پرداخت مطالبات مزدی حدود ۰ ۶ مهماندار پیمانکاری قطارهای مسافربری ریل باس برخی نواحی تهران، شمال درود، اهواز و تبریز به تاخیر افتاده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک منبع کارگری در راه‌آهن گفت: حدود ۰ ۶ مهماندار پیمانکاری قطارهای مسافربری ریل باس که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری به کارهای خدمات‌دهی به مسافران (مهمانداری) در قطارهای خودکشش حومه نواحی تهران، شمال درود، اهواز و تبریز مشغول هستند، در دو ماه گذشته علاوه بر دریافت مبالغی بسیار کم به صورت علی‌الحساب، حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گفته این کارگران که از ۴ تا ۱۵ سال دارای سابقه کار هستند، معوقات حقوقی نیروی کار این واحد راهبری قطار حومه با دریافت بخش کمی از حقوق اردیبهشت ماه به تعویق افتاده است.

این کارگر گفت: مسئولان این شرکت پیمانکاری هنوز بابت سنوات سال ۱۴۰۲ به کارگران بدهکارند و تا امروز هیچ مسئولی پاسخگوی آن‌ها نبوده است.

بنا بر ادعای این کارگر، پیمانکار کنونی که از چندین سال گذشته تمامی کارگران مهماندار را در استخدام خود دارد، در مورد پرداخت مطالبات جاری این کارگران مدعی است که به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع همه مطالبات مزدی را ندارد.

وی افزود: در حال حاضر به غیر از معوقات مزدی و سنواتی پرداخت نشده، پرداخت برخی مزایای رفاهی آنان همانند بن ماه مبارک رمضان، بن عیدی نوروز و مزایای روز کارگر به تاخیر افتاده است.

مصدومیت ۶ کارگر و یک آتش نشان در آتش سوزی رستوران شاندیز

به دنبال آتش سوزی در رستوران شاندیز طرقبه در استان خراسان رضوی، ۶ کارگر به همراه یک آتش نشان دچار مصدومیت شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حوالی ساعت ۲ بامداد صبح امروز (۱۹ خردادماه) یک آتش سوزی در محل رستوران شاندیز شهرستان طرقبه در استان خراسان رضوی به وقوع پیوست. در محل این رستوران که محل انبار مواد غذایی و محل استراحت و رختکن کارگران بود، به طور کامل دچار آتش سوزی شد و آتش نشانان به اطفای حریق پرداختند.

از قرار معلوم؛ در این حادثه ۶ کارگر به همراه یک‌آتش نشان دچار دودگرفتگی شدند که همه مصدومان توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

کشته و زخمی شدن ۳ کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار

ریزش آوار یک ساختمان در روستای قلعه نو املاک شهرستان پاکدشت، منجر به مرگ دو کارگر ساختمانی و مصدومیت یک کارگر دیگر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، به علت تخریب غیراصولی  یک ساختمان در روستای قلعه نو املاک شهرستان پاکدشت، سه نفر از کارگران که در محل حادثه مشغول کار بودند، بر اثر ریزش آوار در زیر تلی از خاک مدفون شدند.

در این حادثه دو نفراز کارگران بر اثر مدفون شدن زیر آوار و وارد شدن ضربه به سر، جان خود را از دست دادند.

نیرو‌های امداد و نجات با حضور در محل حادثه توانستند جان یک نفر از کارگران را نجات و بلافاصله مصدوم را به نزدیک‌ترین بیمارستان منتقل کنند.

حادثه در خودروسازی مایان قزوین ۸ مصدوم داشت

حادثه آتش سوزی در شرکت خودروسازی مایان قزوین منجر به مصدومیت ۸ نفر شد.

یک منبع کارگری در قزوین در مورد جزئیات این حادثه به خبرنگار ایلنا گفت: ۸ نفر در سانحه روز گذشته آتش سوزی در  شرکت خودروسازی مایان قزوین دچار حادثه مصدومیت شدند.

او درباره وضعیت مصدومان افزود: مصدومین این حادثه کارگر وآتش نشان هستند که از قرار معلوم دچار دودگرفتگی و کاهش اکسیژن شده‌اند.

او با بیان اینکه بدلیل سوختن مواد لاستیکی و سوخت گازوییل دود سیاهی منطقه را فرا گرفته بود، افزود: هفت نفر در محل به دلیل استنشاق مواد دودزا اکسیژن تراپی شده و یک نفر نیز به بیمارستان منتقل شده است.

ظهر روز شنبه ۱۹ خرداد ماه حوالی ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه، در کارخانه «مایان دیزل» واقع در شهرک صنعتی کاسپین قزوین آتش سوزی رخ داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا