گوناگون

سناریوهای تأیید صلاحیت: اسامی ۶ نفر از احراز صلاحیت شدگان قطعی شد.

بر اساس گزارش های انتشار یافته، احراز صلاحیت در مضحکه انتخاباتی رژیم “ولایی” از سوی شورای نگهبان مورد تأیید قرار گرفته است: علیرضا زاکانی، سعید جلیلی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، مصطفی پورمحمدی، محمد باقر قالیباف و مسعود پزشکیان….


قراراست انتخابات ریاست‌جمهوری در جمهوری اسلامی، روز ۸ تیر برگزار شود، بر اساس اینکه خامنه‌ای کدام مهره‌ را برای چه کاری لازم دارد، باید منتظر ماند

سخنگوی شورای نگهبان از ارسال اسامی نامزدهای تائید صلاحیت شده به وزارت کشور خبر داد. هادی طحان نظیف با انتشار پیامی در شبکه ایکس نوشت که بررسی صلاحیت داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسیده است.
۸۰ نفر در مجموع برای رفتن به پاستور ثبت نام کرده بودند. برخی از این افراد قبل از اعلام رسمی نتایج تایید صلاحیت× انصراف داده بودند.

خبرگزاری‌های مهر و تسنیم در نخستین گمانه‌زنی‌ها ضمن تصریح بر اینکه ۶ نفر تایید نهایی شده‌اند مشترکا قالیباف، جلیلی، قاضی‌زاده هاشمی، پزشکیان، پورمحمدی و زاکانی را به‌عنوان کاندیداهای نهایی معرفی کرده‌اند.

بدین ترتیب چهره‌هایی همچون علی لاریجانی (رئیس سابق مجلس)، اسحاق جهانگیری (معاون اول حسن روحانی) و محمود احمدی نژاد (رئیس‌جمهور سابق) از جمله داوطلبانی بودند که رد صلاحیت شدند. شورای نگهبان در انتخابات ۱۴۰۰ نیز صلاحیت آنها را تایید نکرده بود.

علی لاریجانی در واکنش به عدم احراز صلاحیتش گفت: بی‌تردید این اقدام غیرقابل قبول هزینه‌ ‎های فراوانی برای نظام جمهوری اسلامی ایجاد خواهد کرد. اینجانب در سیاست هایم بازنگری خواهم کرد.

صداوسیما در گزارشی گفت: شورای نگهبان بررسی صلاحیت‌ها را از بین ۸۰ نفری که طی ۵ روز موفق به ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری شدند، انجام داد.

این در حالی است که عاملی امام جمعه اردبیل گفته: وقتی ۸۰نفر می‌آید ثبت نام می‌کند از یک جهت خوب است هر فرد که خودش را لایق می‌داند که می‌تواند این مملکت را اداره کند وارد این عرصه و مسابقه می‌شود از این جهت خوب است. اما این در دنیا مرسوم نیست دنیا ما را محکوم می‌کند که این نوع دموکراسی داریم. حتی بعضاً ما را استهزاء می‌کنند و به ما می‌خندند. مخصوصاً بعد از ورود شورای محترم نگهبان چقدر ریزش خواهد بود. این انعکاس خوبی ندارد و علیه جایگاه بین‌المللی کشور پیدا می‌شود.

این خبر در حال تکمیل است و بزودی روزآمد خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا