گوناگون

آزمون سخت اصلاح‌طلبان

با پایان این انتخابات، که خیلی معماها را حل می‌کند، وقتش است مردمی که خود را تنها حس می‌کنند، دست به دست هم دهند و باور کنند قدرت اصلی همان‌ها هستند. قدرتی که تنها باید باورش کنند. سازمان یابند و حق خود را مطالبه کنند.

رحیم قمیشی

تأیید صلاحیت آقای پزشکیان، که از طرف جبهه اصلاح‌طلبان به‌عنوان کاندیدای اختصاصی‌ و اصلی رسماً مورد تاکید قرار گرفته بود، اقدامی شایسته و به موقع بود.

شاید در تغییرات آینده هیچکس به وجود چنین شورای نگهبانی رضایت ندهد، و اساساً در یک کشور قانونمند و دمکراتیک تحمل چنین شورایی آنهم با چنین ترکیبی، اصلا قابل تصور نیست، اما از حق نباید گذشت، گاهی آدم‌ها یا شورها، ناخواسته تصمیمات خوبی هم می‌گیرند!!

پنج اصولگرای وفادار به ولایت تأیید شده و یک اصلاح‌طلب وفادار به نظام.

حالا فرصتی است برای اصلاح‌طلبان تا متوجه شوند چه درصدی از مردم هنوز به آنها وفادارند. نفوذ اجتماعی آنها چقدر است. محبوبیت‌شان را اندازه بگیرند و کارایی روش‌های پیشنهادیشان را برای بهبود وضع کشور.

فرصتی است تا متوجه شوند از نظر مردم، وفاداری به نظام آیا تفاوتی با وفاداری به ولایت مطلقه دارد!؟

حال که اصولگرایان رأیشان میان پنج نفر، یا پس از کناره‌گیری آن سه تای اضافی، بین دو نفرِ اصلی، شکسته می‌شود، وقتش است اصلاح‌طلبان نشان دهند آیا همچنان با داشتن حامیان مهمی وزنه قابل اعتنایی در سپهر سیاسی کشور هستند؟

یا دوران آنها با روش‌هایی قدیمی آویزان شدن به قدرت به اتمام رسیده.

جای سرزنش کردنی وجود ندارد. آنها تلاش‌شان را کرده‌اند، احزابی رسمی بوده و نمی‌توانستند پیش از رد صلاحیت نمایندگانشان مدعی انتخابات بی‌معنا شوند.

اما حال باید آخرین کُشتی خود را بگیرند. و اگر باختند بپذیرند جامعه تغییر کرده، بسیار هم تغییر کرده.

به نظر من امروز اصلاح‌طلبان حتی از اقناع بدنه رسمی خود نیز برای شرکت در انتخابات و رأی دادن به کاندیدای اختصاصی خود، ناتوان هستند.

آنها اگر برنده شوند آزمون بسیار سختی در پیش دارند، اگر برنده نشوند درس مهمی باید بگیرند و انتخاب مهمی باید بکنند؛

یا همراه اکثریت مردم، یا همراه حاکمیت مطلقه

راه سومی وجود ندارد.

اصلاح‌طلبان اگر ۱۵ درصد جامعه هم باشند، درصد بزرگی هستند، همانطور که اصولگرایان با ۱۵ درصد حق دارند در آینده کشور سهم داشته باشند.

اما آن هفتاد درصد باقی، نقش تعیین کننده و اصلی را در کشور خواهند داشت.

مردمی که نماینده‌ای نه در حاکمیت دارند

نه در احزاب.

با پایان این انتخابات، که خیلی معماها را حل می‌کند، وقتش است مردمی که خود را تنها حس می‌کنند، دست به دست هم دهند و باور کنند قدرت اصلی همان‌ها هستند.

قدرتی که تنها باید باورش کنند.

سازمان یابند و حق خود را مطالبه کنند.

کانال نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا