فرهنگی

محدودیت عضویت در کتابخانه ملی ایران

کتابخانه ملی ایران شرایط عضویت را محدود کرده است. نویسندگان کتاب و مقاله در صورت نداشتن مدرک کارشناسی ارشد از حق عضویت “محروم” شده‌اند. اما طلاب سطح چهار و بالاتر و حافظان کل قرآن از این حق برخوردارند.

کتابخانه ملی ایران شرایط عضویت در این کتابخانه را محدود کرده به طوری که نویسندگان کتاب و مقاله در صورت نداشتن مدرک کارشناسی ارشد، از حق عضویت “محروم” شده‌اند. این در حالی است که طلاب سطح چهار و بالاتر حوزه علمیه و حافظان کل قرآن از این حق برخوردارند.

رسانه‌های ایران این اقدام کتابخانه ملی را “عجیب” توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم نیز با انتشار شیوه‌نامه پذیرش کتابخانه ملی، از محدودیت عضویت در کتابخانه ملی خبر داده است.

در این شیوه‌نامه عضویت دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد منوط به بارگذاری تصویب‌نامه پیشنهاد پایان‌نامه است در حالی که پیش از این دانشجویان این مقطع می‌توانستند کارت عضویت دریافت کنند.

عضویت در کتابخانه ملی به سه شکل “افتخاری”، “پژوهشی” و “عادی” امکان‌پذیر است. برای عضویت پژوهشی حداکثر یک سال می‌توان عضو شد و تمدید آن منوط به طرح درخواست، بررسی و موافقت کمیته عضویت و پذیرش است.

در بخش عضویت عادی “اهداءکنندگان منابع نفیس” می‌توانند به عضویت درآیند. همچنین “ایثارگران با مدرک کارشناسی” حق عضویت دارند. در حالی که افراد عادی باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند.

در حالی که در کشورهای پیشرفته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه یا حتی توسعه نیافته به راحتی می‌توان عضو کتابخانه یا کتابخانه ملی شد، کتابخانه ملی ایران با دو میلیون منابع کتابی و یک میلیون منابع غیر کتابی شرایط عضویت را بسیار محدود کرده است.

بزرگترین ذخایر کتب در جهان متعلق به کنگره آمریکا است که در آن ۱۳۴ میلیون نسخه کتاب نگهداری می‌شود./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا