گوناگون

انتخابات اروپا؛ تندباد راست افراطی و دغدغه های رای‌ دهندگان

در شکستی بزرگ برای شولتس در آلمان، ماکرون در فرانسه و صدراعظم اتریش، راست‌های رادیکال پیروزی نسبی خود را در انتخابات پارلمان اروپا جشن گرفتند، اما هنوز راست میانه اکثریت را حفظ کرده است. در این میان رئیس جمهور فرانسه بزرگترین شگفتی پس از این انتخابات را رقم زد و در قماری بزرگ با انحلال پارلمان، رقابت سیاسی را به داخل فرانسه کشاند….
در همین حال نظرسنجی‌ها درباره کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا نشان داد که اقتصاد، مهاجرت و درگیری های بین المللی، سه نگرانی اصلی رای‌دهندگان در انتخابات پارلمان اروپا را تشکیل داده است.

خبرگزاری رویترز با اشاره به نتایج انتخابات پارلمان اروپا نوشت: این نتایج نشان داد که ناسیونالیست ها و احزاب بدبین به افزایش قدرت اتحادیه اروپا، با حمایت از کاهش موج مهاجرت، رفع نگرانی های اقتصادی شهروندان و لغو سیاست های سبز این قاره توانستند دستاوردهایی را کسب کنند.

رویترز نوشت: نظرسنجی پلتفورم فوکال دیتا که با این خبرگزاری به اشتراک گذاشته شده، نشان می دهد، «بهبود وضعیت اقتصادی» و «کاهش تورم» دو موضوع اصلی و اولیه ای بود که شهروندان اروپا در پاسخ به این سوال که مهم ترین مسئله تاثیرگذار بر رای آنها چه چیزی بوده است، مطرح کردند.

«درگیری های بین المللی و جنگ» موضوع بعدی نگران‌کننده برای رای‌دهندگان بوده است.

نظرسنجی از ۶ هزار شهروند پنج کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و لهستان در کنار سوئد، نشان داد که «مهاجرت» و موضوع «پناهندگان» دغدغه سوم اصلی شهروندان اروپایی را تشکیل می دهد.

این نظرسنجی در روز ۶ ژوئن (۱۷) اولین روز آغاز انتخابات پارلمان اروپا انجام شد.

کاهش «بی عدالتی» از دیدگاه آنها چهارمین موضوع تاثیرگذار بر آراءشان بود و پاسخ دهندگان مسئله «تغییرات آب و هوایی» را در رتبه پنجم فهرست مسائل تاثیرگذار بر آرای خود عنوان کردند.

در انتخابات پارلمان اروپا، احزاب سبز بزرگترین بازندگان انتخابات بودند و نتایج اولیه نشان دادکه آنها ۱۸ کرسی را از دست خواهند داد و ۵۳ نماینده در پارلمان خواهند داشت.

بر اساس این نظرسنجی در کشورهایی مانند سوئد و اسپانیا که سالها دچار خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی بوده اند، تغییرات آب وهوایی در رده سوم نگرانی های شهروندان قرار داشت.

در فرانسه، ایتالیا و لهستان، رای دهندگان اعلام کردند، نگرانی ها بر سر مسائل اقتصادی اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار بر آرای آنها بوده است.

در فرانسه مهاجرت دومین عامل نگران‌کننده را تشکیل می داد و دومین دغدغه اصلی رای دهندگان در ایتالیا و اسپانیا جنگ بود.

پاسخ دهندگان آلمانی در این نظرسنجی مهاجرت و موضوع پناهندگان را دغدغه اولیه خود عنوان کردند. جنگ و مسئله اقتصاد دغدغه بعدی آنها را تشکیل داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا