بین‌المللی

شی: روابط چین و برزیل بر صلح و ثبات جهانی تاثیرگذار است

رئیس جمهوری چین با بیان اینکه روابط پکن و برازیلیا از محدوده روابط دوجانبه فراتر رفته است، گفت: این روابط برای ارتقای وحدت و همکاری میان کشورهای در حال توسعه و همچنین صلح و ثبات جهانی تاثیرگذار است.

به گزارش ایرنا از تارنمای خبری وزارت امور خارجه چین، شی جین‌پینگ در دیدار با ژراردو آلکمین معاون رئیس‌جمهوری برزیل اظهار داشت: این دو کشور به عنوان کشورهای بزرگ در حال توسعه و بازارهای نوظهور، دارای منافع گسترده راهبردی و مشترک هستند.

وی افزود: پکن مایل است ضمن تحکیم همکاری با برازیلیا در زمینه های سنتی، روابط خود را در زمینه هایی همچون اقتصاد سبز، اقتصاد دیجیتال، اجرای مشترک ابتکار «یک پهنه، یک راه»، راهبردهای توسعه برزیل مانند «صنعتی‌سازی مجدد» و «مسیر یکپارچه آمریکای جنوبی» تقویت کند.

معاون رئیس‌جمهوری برزیل نیز در این دیدار، فقرزدایی صدها میلیون نفر از جمعیت چین را یک معجزه جهانی ارزیابی و تاکید کرد که تجربه های پکن در این عرصه برای کشور متبوعش قابل استفاده است.

آلکمین با بیان اینکه کشورش متعهد به دستیابی به رشد فراگیر و پایدار است، افزود: برزیل مایل به تقویت همسویی راهبردی با چین است.

معاون رئیس‌جمهوری برزیل خاطرنشان کرد: برازیلیا و پکن متعهد به حفظ چندجانبه‌گرایی و تجارت آزاد هستند.

وی ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری شرکت های چینی در برزیل، آنها را به مقابله با تغییرات اقلیمی، گسترش همکاری های دوجانبه در عرصه‌هایی همچون توسعه زیرساخت‌ها، کشاورزی، معادن و خودروهای الکتریکی دعوت کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا