چرخاندیدگاه‌ها

شولتس امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد

گفتگو با سویم داغدِلِن

مترجم: عیسی رهپیک

خطر جنگ جهانی: ناتو در راه تشدید تنش علیه روسیه و چین

«نوازشِ» پهپاد، اولاف شولتس، نمایشگاه بین المللی هوا و فضا ILA، برلین ۵ ژوئن ۲۰۲۴  /  ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

به نظر می‌رسد ناتو با تشدید تنش علیه روسیه یکی از تزهای کتاب اخیر شما در مورد این پیمان نظامی را تایید میکند. آیا از تصمیم جوزف بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان برای دادن مجوز به اوکراین جهت استفاده از سلاح‌های غربی برای حمله به اهدافی در قلمرو روسیه شگفت‌زده شدید؟

به طور کلی، ناتو با تایید خود برای حمله به اهدافی در روسیه با سلاح های غربی، اصرار بر تشدید بیشتر تنش‌ها دارد. تصور من این است که مردم در واشنگتن، بروکسل و برلین اکنون آشکارا در معرض خطر یک جنگ جهانی هستند. شولتس که خود را “صدراعظمِ صلح” می‌خواند، بار دیگر تسلیم [خواسته‌های آمریکا] شد، به ویژه حول حملات اوکراین به نیروهای هسته‌ای روسیه. لذا فراکسیونِ BSW [در پارلمان] دولت را به موجب این تغییر سیاست مورد استیضاح قرار داده است. شولتس به طور فزاینده‌ای امنیت آلمان و اروپا را به خطر می‌اندازد.

واکنش روسیه چگونه است؟

واقعیت این است که به نظر نمی رسد ناتو و ایالات متحده اهمیتی برای واکنش روسیه قائل باشند. آن‌ها یکی پس از دیگری از خط قرمزهای خودساخته عبور می‌کنند، ظاهراً با این پشتوانه‌ی فکری که می‌توان آن را چون یک بازی آزمایش کرد.

چرا به نظر می‌رسد سیاستمداران و مقامات نظامی غربی تهدید جنگ جهانی سوم را جدی نمی‌گیرند؟

شاید مسئولان [اتحادیه اروپا در] بروکسل بر این عقیده‌اند که مسکو پاسخی نخواهد داد. شاید هم آن‌ها روی یک رویارویی مستقیم حساب می‌کنند. به طور کلی، یک بازی غیر مسئولانه با آتش و جان مردم این سرزمین در جریان است. آمریکا و ناتو جنگ اوکراین را جنگ خود کرده‌اند.

پویایی این تنش را چگونه توضیح می‌دهید؟

بین جنگ اوکراین و جنگ ویتنام مشابهتی وجود دارد. در آنجا، ایالات متحده هزاران مستشار نظامی در کشور داشت تا اینکه حادثه تونکین در سال ۱۹۶۴، حمله‌ی ساختگی به کشتی‌های جنگی ایالات متحده در سواحل شمال ویتنام، به استقرار نیروهای نظامی آمریکا در ویتنام مشروعیت بخشید. هر چه بیشترآمریکا به موضع تدافعی در برابر ویتنام کمونیست کشانده شد، درگیری نظامی واشنگتن افزایش یافت.

شولتس و دیگران مجوز حمله به قلمرو روسیه را با استفاده از قوانین بین‌المللی توجیه می‌کنند

مسئله فقط این نیست که آیا چیزی با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد یا خیر.بلکه تمرکز باید روی خطراتی باشد که از بسط مرزهای جنگ از طریق حمله به روسیه با سلاح‌های ناتو ناشی می‌شود.

شما در عین حال از طرح ایجاد “ناتوی بین‌المللی” صحبت می‌کنید. منظور شما از آن چیست؟

قرار است در نشست آتی ناتو در واشنگتن، تمرکز بر تشدید تنش و گسترش در آسیا، به عبارت دقیق‌تر علیه چین، رسما پذیرفته شود. اکنون بحث بر سر اجرای طرح نومحافظه‌کارانه برای ناتوی بین‌المللی‌ست که دیگر هیچ‌گونه محدودیت ارضی برای پیمان اقیانوس اطلس شمالی قائل نیست.

چرا تقریبا هیچ گزارشی در این مورد وجود ندارد؟

بسیاری از مردم توجه کمی به این تحولات سریع در آلمان دارند یا اصلاً متوجه این تحولات سریع در کشور نمی‌شوند، زیرا روزنامه نگارانِ پیرو جریان حاکم معمولاً نظری انتقادی در مورد پیمان نظامی ناتو ابراز نمی‌دارند.

هرکسی که به خطر فزاینده جنگ جهانی اشاره کند و جرات عدم تشویق ناتو را داشته باشد، “یار پوتین” خوانده می‌شود.

این روشی‌ست شناخته شده چون یک نمایشِ از پیش تنظیم شده که در آن پنج جنگ‌افروز، پیوسته در برنامه‌های میزگرد به روی صحنه دعوت می‌شوند. وظیفه‌ی آن‌ها چیزی بیش از این نیست که علناً با طرح تقاضاهای جدید برای سلاح، سلاح‌های سنگین، حتی استقرار نیروها و حملات مستقیم به مسکو، از یکدیگر پیشی بگیرند. هرکسی که در این مسابقه‌ی تسلیحاتی شرکت نکند به نحوی حساب‌شده هم‌دست دشمن محسوب می‌شود. نتیجه اینکه مردم به خاطر این افراد به جنگ کشیده شوند. تبلیغات جنگی، حرفه و کار روزانه‌ی آن‌هاست. این افراد چیزی جز دست نشانده‌ی آمریکا و ناتو برای پیش‌بردِ جنگ جهانی نیستند.

منبع: روز‌نامه‌‌ی “دنیای جوان” (Junge Welt) آلمان

مصاحبه‌ با سویم داغدِلِن (Sevim Dagdelen) سخنگوی سیاست خارجی گروه BSW در پارلمان آلمان

مصاحبه‌کننده‌: کریستیان اشتِملِر (Kristian Stemmler)

تاریخ مصاحبه: جمعه ۷ ژوئن ۲۰۲۴  /  ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

مترجم: عیسی رهپیک

 

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا