اخبار

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: اسرائیل در غزه، مرتکب جنایت «نابودسازی» شده است

در شرایطی که همه حقوقدانان اذعان دارند رژیم صهیونیستی در نوار غزه مرتکب «نسل‌کشی» شده است، کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، جنایات این رژیم را نابودسازی ارزیابی‌ کرد….

به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته حقیقت یاب سازمان ملل اعلام کرد که رژیم اشغالگر در طول جنگ علیه نوار غزه، مرتکب جنایت «نابودسازی» فلسطینیان شده است.

قتل فلسطینیان، تعقیب و اذیت بر مبنای جنسیت علیه مردان و پسران فلسطینی، کوچ اجباری، شکنجه و رفتارهای خشونت آمیز غیرانسانی با فلسطینیان از جمله دیگر جنایات ذکر شده در گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل است که رژیم صهیونیستی در جنگ علیه نوار غزه مرتکب شده است.

خبرگزاری فرانسه از ارائه گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل به شورای حقوق بشر این سازمان، در هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا، در شرایطی که همه حقوقدانان، جنایات رژیم اشغالگر در غزه را نسل کشی ارزیابی کرده اند، کمیته حقیقت یاب سازمان ملل با یک درجه تخفیف، جنایات این رژیم را نابودسازی اعلام کرده که جرمی ضعیف تر از نسل کشی است.

براساس حقوق بین الملل، مرتکب در نابودسازی، جمعیت را به صرف انسان بودن از بین می‌برد، حال آنکه مرتکب نسل‌کشی، گروه را به دلیل تعلق داشتن به یک مذهب، نژاد، قوم یا ملیت نابود می‌کند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز روز سه شنبه اعلام کرد که شهادت و زخمی‌شدن صدها فلسطینی در جریان عملیات رژیم صهیونیستی برای آزادی اسرا در اردوگاه «النصیرات» می‌تواند جنایت جنگی باشد.

اشاره این نهاد به عملیات روز شنبه رژیم صهیونیستی در اردوگاه النصیرات است که برای آزادی چهار اسیر، بالغ بر ۲۷۰ نفر را به شهادت رساند.

در شرایطی که هیچ کدام از قطعنامه ها و بیانیه های نهادهای حقوق بشری و بین المللی در طول تاریخ جعلی بیش از هفتاد ساله رژیم اشغالگر، بازدارنده نبوده و این رژیم کوچکترین وقعی به آنها ننهاده است، کارشناسان معتقدند که تنها با اقدام قهری می توان مانع از ارتکاب جنایت توسط صهیونیست ها شد.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل: اسرائیل و حماس مرتکب جنایت جنگی و اسرائیل مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴، گزارش کرد در مراحل اولیه جنگ غزه، هم اسرائیل و هم حماس مرتکب جنایات جنگی شده‌اند و اقدام‌های اسرائیل به دلیل تلفات عظیم غیرنظامیان، جنایت علیه بشریت نیز محسوب می‌شود.

این یافته‌ها در دو گزارش موازی منتشر شده است، یکی از این گزارش ها بر حملات حماس در ۷ اکتبر و دیگری بر پاسخ نظامی اسرائیل متمرکز است. کمیسیون تحقیق سازمان ملل، که وظیفه گسترده جمع‌آوری شواهد و شناسایی مرتکبان جنایات بین‌المللی در اسرائیل و سرزمین‌های اشغالی فلسطین را بر عهده دارد، این گزارش‌ها را ارائه کرده است. اسرائیل با این کمیسیون همکاری نمی‌کند و آن را به دشمنی علیه اسرائیل متهم می‌کند. هیات دیپلماتیک اسرائیل در سازمان ملل متحد در ژنو یافته‌ها را رد کرده و این کمیسیون را به دشمنی با اسرائیل متهم کرده است. حماس در این مورد هنوز اظهارنظری نکرده است.

این گزارش‌ها، که تا پایان دسامبر ۲۰۲۴ را پوشش می‌دهند، اعلام کرده‌اند هر دو طرف مرتکب جنایات جنگی شده‌اند. این جنایات شامل شکنجه، قتل عمد، تحقیر شخصیت و رفتار بی‌رحمانه یا غیرانسانی است.

اسرائیل همچنین به ارتکاب جنایات جنگی اضافی از جمله استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی متهم شده است. این گزارش اعلام کرده که اسرائیل نه تنها از تأمین نیازهای اساسی مانند غذا، آب، پناهگاه و دارو به مردم غزه خودداری کرده بلکه از تأمین این نیازها توسط دیگران نیز جلوگیری کرده است.

اسرائیل به قتل عمد به عنوان جنایات علیه بشریت نیز متهم شده است. این گزارش اعلام کرده تعداد زیاد تلفات غیرنظامیان در غزه و تخریب گسترده اماکن و زیرساخت‌های غیرنظامی نتیجه اجتناب‌ناپذیر استراتژی است که هدف آن ایجاد حداکثر آسیب است و اصول تمایز، تناسب و احتیاط کافی را نادیده گرفته است.

یافته‌های این کمیسیون بر اساس مصاحبه‌ با قربانیان و شاهدان، صدها گزارش، تصاویر ماهواره‌ای، گزارش‌های پزشکی و اطلاعات دیگر تأیید شده است. در گزارش ۵۹ صفحه‌ای مربوط به حملات ۷ اکتبر، کمیسیون چهار مورد از کشتارهای جمعی در پناهگاه‌های عمومی را تأیید کرده که نشان می‌دهد شبه‌نظامیان دستورالعمل‌های عملیاتی داشتند. همچنین خشونت جنسی توسط گروه‌های مسلح فلسطینی شناسایی شده اما گزارش‌های مربوط به تجاوز را نتوانسته اند به طور مستقل تأیید کنند.

گزارش طولانی‌تر ۱۲۶ صفحه‌ای مربوط به غزه اعلام کرده استفاده اسرائیل از سلاح‌هایی مانند بمب‌های هدایت‌شونده MK84 با ظرفیت تخریبی بزرگ در مناطق شهری با قوانین بشردوستانه بین‌المللی سازگار نیست زیرا این سلاح‌ها نمی‌توانند به طور کافی یا دقیق بین اهداف نظامی و غیرنظامی تفاوت قائل شوند.

این گزارش‌ها هفته آینده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو مورد بررسی و بحث قرار خواهد گرفت. کمیسیون تحقیق که این گزارش‌ها را تهیه کرده است، شامل سه کارشناس مستقل است که ریاست آن را نوانا پیلای، رئیس سابق حقوق بشر سازمان ملل، بر عهده دارد. این کمیسیون در سال ۲۰۲۱ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو تأسیس شده است و دارای مأموریتی بدون محدودیت زمانی است. این مأموریت نامحدود مورد انتقاد اسرائیل و برخی از متحدانش قرار گرفته است.

جنگ در غزه را ادامه می‌دهیم حتی اگر آمریکا چیز دیگری بگوید!

دنیل لِوی اعلام کرد مقامات صهیونیست به طور شفاف مخالف پایان جنگ در غزه هستنسخنان دنیل لِوی در حالی مطرح می‌شود که مقامات حماس پیش تر بارها از این موضوع ابراز نگرانی کرده بودند که با تبادل اسرا با دشمن صهیونیست، تل آویو به نسل کشی خود در غزه ادامه داده و حاضر به استقرار آتش بس در این باریکه نباشد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، دنیل لِوی، مذاکره کننده ارشد پیشین اسرائیل اعلام کرد جنگ در غزه ادامه خواهد داشت حتی اگر آمریکا چیز دیگری بگوید.

او با اشاره به مفاد طرح صلح مطرح شده از سوی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خاطر نشان کرد: درخواست حماس برای عقب نشینی کامل ارتش اسرائیل از غزه موضوع جدیدی نیست. این موضوع پیشتر نیز مطرح شده بود و حتی در قطعنامه شورای امنیت نیز بر آن صحه گذاشته شده است. این بخشی از هر توافق صلحی است.

لِوی تاکید کرد: سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آمریکا به عنوان میانجیگر چه تعهدی نسبت به طرح خود در تمام مراحل آن دارد زیرا آنچه مانع از پیشرفت در مذاکرات صلح می‌شود این است که آیا به دنبال یک آتش بس دائمی هستید یا با یک آتش بس موقت بار دیگر شاهد شعله ور شدن منازعه و کشتار بیشتر و ویرانی هستیم.

این مذاکره کننده ارشد پیشین صهیونیست درباره مواضع تل آویو تصریح کرد: پاسخ اسرائیل کاملاً روشن است؛ جنگ ادامه خواهد یافت حتی اگر آمریکا چیز دیگری بگوید. درخواست برای پایان جنگ اکنون تنها از سوی جنبش حماس و جهاد اسلامی مطرح نمی‌شود بلکه تمامی جهان اکنون چنین درخواستی دارند.

سخنان دنیل لِوی در حالی مطرح می‌شود که مقامات حماس پیش تر بارها از این موضوع ابراز نگرانی کرده بودند که با تبادل اسرا با دشمن صهیونیست، تل آویو به نسل کشی خود در غزه ادامه داده و حاضر به استقرار آتش بس در این باریکه نباشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا