چرخانمقالات

برگ ترخیص سلاح‌های آمریکایی برای نئونازی‌ها

نویسنده‌: اینا سِمبنِر

مترجم: امیر کوهسنگی

واشنگتن ممنوعیت تسلیحاتی “بریگادِ آزوف” اوکراین را لغو کرد. کنسرن تسلیحاتی “راین‌متال” از آلمان، پیش از شروعِ «کنفرانس بازسازی اوکراین» سرمایه‌گذاری مشترک با کیف را از سر گرفت.

سلاح‌های ایالات متحده در دستان “قابل اعتماد”: نشانه‌ی نازی به عنوان نماد بازرگانی “بریگادِ آزوف” (کیف، ۱۴ مارس ۲۰۲۰  /  ۲۴ اسفند ۱۳۹۸)

هر چه اوکراین بیشتر در میدان جنگ عقب رانده می‌شود، اقدامات متحدانش رادیکال‌تر می‌گردد. بر اساس گزارش واشنگتن پست در روز دوشنبه (به وقت محلی)، وزارت امور خارجه‌ی آمریکا پس از یک «بررسی کامل» اعلام کرد: «بریگادِ ۱۲ آزوف از نیروهای ویژه اوکراینی، بازبینیِ “لیهی” (Leahy) را که توسط وزارت خارجه ایالات متحده صورت گرفت با موفقیت پشت سر گذاشت. “قانون لیهی” (Leahy Law) از ارسال کمک‌های نظامی ایالات متحده به واحدهای خارجی که نقضِ جدیِ حقوق بشر از سوی آن‌ها اثبات شده باشد، جلوگیری می‌کند. وزارت امور خارجه “هیچ مدرکی” در این مورد پیدا نکرده است.

در پی “Euromaidan” (میدان اروپا، اصطلاحی‌ست که به اعتراضات در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ گفته می‌شود) و خشونت نژادپرستانه علیه مردم روسی زبان در شرق اوکراین، “آزوف” حدود یک دهه از استفاده‌ی سلاح‌های آمریکایی منع شده بود. با این حال، بلافاصله پس از تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲، اعضای این بریگاد اولین کسانی بودند که به سلاح‌های ارسالی غرب مسلح شدند. اکنون دیگر آن‌ها رسماً «به همان پشتیبانی نظامی ایالات متحده مانند هر واحد دیگری دسترسی دارند.»

مشخص نیست دقیقا چه زمانی این ممنوعیت لغو شده است. سخنگوی وزارت خارجه از ارائه هرگونه اطلاعات به این روزنامه خودداری کرده است. همچنین مشخص نیست که آیا سلاح‌های آمریکایی پیش از این به جنگجوهای آزوف رسیده است یا خیر. نه رهبریِ بریگادِ نئونازی که بنیانگذار آن آندری بیلتسکی (Andrij Bilezkij)، فردی که هنوز هم مورد احترام آن است و وعده داده بود: «نژادهای سفید جهان را در جنگ صلیبی سرنوشت‌ساز (…) علیه “انسان‌های زیرین” به رهبری سامی‌ها هدایت کند»، و نه دولت اوکراین به پرسش واشنگتن پست در این مورد پاسخ داده‌اند. حتی در واشنگتن پست به تاریخ مارس ۲۰۲۲، این عنوان در مورد “آزوف” درج شده بود: «نئونازی‌ها از جنگ روسیه در اوکراین برای اهداف خود سوء استفاده می‌کنند.» این روزنامه اضافه کرد که هدف آن‌ها دفاع از یک اوکراین دموکراتیک نیست، بلکه «ایجاد دیدگاهی واحد و یک دولت ملی‌گرای افراطی»ست. جنگ «فرصتی طلایی برای پیگیری چنین هدفی و تبدیل آن به مدلی قابل صدور به سراسر جهان» ارائه می‌دهد.

برای دیگران نیز، جنگ و نیاز روزافزون به سلاح و مهمات نشان از یک “فرصت طلایی” می‌دهد. در پیِ چنین فضایی‌ست که بزرگ‌ترین شرکت تسلیحاتی آلمان، راین‌متال (Rheinmetall)، اولین تعمیرگاه مشترک و تاسیسات تولید تانک خود را روز دوشنبه‌ی گذشته (۲۱ خرداد) در اوکراین افتتاح کرد. بنا به گفته‌ی وزارت دفاع اوکراین، آرمین پاپرگر (Armin Papperger)، مدیرعامل کنسرن به مقامات اوکراین وعده‌ی حمایتی «مؤثر و قابل اعتماد» داده است. در واقع هر دو طرف برنامه‌های بزرگی را در نظر دارند. با کمک شرکت‌های تسلیحاتی غربی، اوکراین می‌خواهد در آینده به یکی از تولیدکنندگان پیشرو تسلیحات در جهان تبدیل شود و راین‌متال قصد دارد به صدر تولیدکنندگان تسلیحات جهانی دست یابد. سرمایه‌ی اولیه برای چنین پروژه‌ای در “کنفرانس بازسازی” که در برلین برگزار می‌شود، در حال جمع‌آوری‌ست. و درست روز دوشنبه، هفته‌نامه‌ی Wirtschaftswoche به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که کنسرن راین‌متال مدعی‌ست در آینده “یکی از ستون‌های امنیت ملی و بین‌المللی محسوب شود.” این به جاه‌طلبی فردی چون پاپرگر آسیب می‌رساند که کنسرن تسلیحاتی او از یک سوی در سراسر جهان مورد توجه‌ای خاص قرار می‌گیرد، اما از سوی دیگر در این رشته‌ی صنعتی به سبب مالی و حجم صادرات تسلیحاتی در بهترین حالت در لیگ دوم بازی کند. پس از افزایش قیمت سهام این کنسرن در سال ۲۰۲۱ به حدود ۲۲ میلیارد یورو، اکنون رقمی معادل ۵۰ میلیارد یورو قابل تصور است.

منبع: روز‌نامه‌‌ی “دنیای جوان” (Junge Welt) آلمان

نویسنده‌: اینا سِمبنِر (Ina Sembdner)

چهار‌شنبه ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴  /  ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

مترجم: امیر کوهسنگی

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا