حقوق بشر

تشکیل پرونده قضایی برای ۲۰۰ شهروند به دلیل واکنش به جان باختن رئیسی

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان از تشکیل پرونده قضایی برای ۲۰۰ شهروند به دلیل انتشار مطالبی در فضای مجازی در رابطه با سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی خبر داد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان مدعی شد: این شهروندان به دلیل “انتشار اخبار کذب و محتوای توهین آمیز” پیرامون این حادثه مورد پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.

هویت این افراد و جزئیات اتهامات آنها هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این نیز گزارش‌هایی از بازداشت و برخورد قضایی با شهروندان به دلیل واکنش به خبر درگذشت رئیس جمهور منتشر شده بود.

فعالان حقوق بشری این اقدامات را نقض آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات دانسته و خواهان توقف پیگرد قضایی شهروندان به دلیل بیان نظراتشان شده‌اند.

با این حال، به نظر می‌رسد که برخوردهای قضایی با شهروندان به دلیل واکنش به خبر درگذشت رئیس جمهور، بیشتر جنبه سیاسی داشته باشد و مبنای حقوقی محکمی برای آنها وجود نداشته باشد.

بعد از ظهر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به همراه چند تن از همراهانش از جمله حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، در جنگل دیزمار در محدوده عمومی میان ورزقان و جلفا، دچار حادثه شد. صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه پس از پیدا شدن محل وقوع سانحه و یافتن لاشه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، خبر درگذشت او و همراهانش توسط رسانه های رسمی اعلام شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا