بین‌المللی

یمن: هدف قرار گرفتن ۳ کشتی مرتبط با اسراییل را تأیید کرد

سرتیپ یحیی سریع سخنگوی ارتش یمن پنجشنبه شب تأیید کرد که ارتش این کشور در ۲۴ ساعت گذشته سه عملیات نظامی علیه کشتی‌های مرتبط با اسراییل انجام داده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه المسیره یمن، براساس گزارش سریع، در عملیات نخست، نیروهای یمنی در دریای عرب، کشتی «Verbena» را هدف قرار دادند که آتش گرفت و به شدت آسیب دید.

نیروهای ارتش یمن در عملیات‌ بعدی، کشتی‌های «Seaguardian» و «Athina» را در دریای سرخ هدف حملات خود قرار دادند.

به گفته سخنگوی ارتش یمن، این دو عملیات اخیر، با موشک‌های بالستیک و پهپاد صورت گرفت که با موفقیت، به هدف رسید.

آمریکا روز پنجشنبه در گزارشی ادعا کرد که از زمان آغاز جنگ غزه، حملات حوثی ها در دریای سرخ بر ۶۵ کشور تأثیر گذاشته است.

به گزارش ایرنا، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارشی جدید ادعا کرد که حوثی‌های یمن از ۱۹ نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا، ائتلاف و کشتی های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن انجام داده‌اند.

این گزارش افزود: حمل و نقل کانتینری در دریای سرخ از دسامبر ۲۰۲۳ تا کنون ۹۰ درصد کاهش یافته است و حداقل ۶۵ کشور تحت تأثیر این حملات قرار گرفته اند.

علاوه بر این، حداقل ۲۹ شرکت کشتیرانی و انرژی مسیرهای خود را در نتیجه این حملات تغییر داده اند.

در پایان این گزارش آمده است: مسیرهای کشتیرانی جایگزین در اطراف آفریقا، حدود یازده هزار مایل دریایی، ۱ تا ۲ هفته زمان حمل و نقل و تقریباً ۱ میلیون دلار هزینه سوخت برای هر سفر اضافه می‌کند.

به گزارش ایرنا، نیروهای مسلح یمن در ماه‌های گذشته در حمایت از مردم غزه، چند کشتی اسراییل یا کشتی‌های حامل کالا برای این رژیم را که در دریای سرخ، اقیانوس هند و تنگه باب‌المندب عازم سرزمین‌های اشغالی بودند، هدف قرار داده است.

نیروهای مسلح یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به نوار غزه و کشتار مردم این منطقه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی و کشتی نیروهای ائتلاف حامی اسراییل را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

آمریکا و انگلیس طی چندین نوبت به بهانه صیانت از کشتیرانی بین‌المللی علیه مواضع نیروهای یمنی حمله کردند اما این اقدامات به گواه کارشناسان بین‌المللی نتوانسته است حملات علیه کشتی‌های وابسته به اسراییل در دریای سرخ را مهار و بازدارندگی ایجاد کند.

اتحادیه اروپا نیز یک ماموریت دریایی در دریای سرخ موسوم به «آسپیدس» تشکیل داده و مدعی شده که هدف از این عملیات فقط دفاعی است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا