جوانان

شاخص‌های فلاکت از زبان آمار

بر پایۀ آمار شاخص فلاکت در سال ١۴٠٢، بعد از استان یزد، استان‌های کرمانشاه، سنندج، لرستان و چهارمحال و بختیاری بیشترین سطح شاخص فلاکت را دارا بوده‌اند….

بنا بر این آمار، استان یزد با ۵٧.۴ درصد مفلوک‌ترین استان ایران و بعد از آن استان‌های کرمانشاه با ۵٧.٢ درصد، سنندج با ۵٧ درصد، لرستان با ۵۶.٧ درصد و چهارمحال و بختیاری با ۵۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

میانگین شاخص فلاکت که از تجمیع نرخ بیکاری و تورم به دست می‌آید، در سراسر ایران ۴٨.٨ درصد گزارش شده که در ٢١ استان شاخص فلاکت از این آمار فراتر رفته و بیشتر است.

طبق گزارش مرکز آمار رژیم در اسفند ١۴٠٢، استان کرمانشاه با ١٧.۴ درصد بیشترین نرخ بیکاری در سراسر ایران را دارا بوده و بعد از آن سنندج با ١۴.٣ درصد در رتبه بعدی قرار داشته و استان‌های لرستان با ١٢.٣ درصد و چهارمحال و بختیاری با ٩.٣ درصد دارای نرخ بیکاری بالاتر از میانگین کشوری با ٨.۶ درصد بوده‌اند.

همچنین بنا بر آمار نرخ تورم سالانه اسفند ١۴٠٢ به تفکیک استان‌ها؛ سنندج با ۴۶.۵ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۴۵.٧ درصد، کرمانشاه با ۴۵ درصد، لرستان با ۴۴.۶ درصد، ارومیە با ۴۴ درصد و ایلام با ۴٣.١ درصد دارای نرخ تورم بالاتر از میانگین کل کشور با ۴٠.٧ بوده‌اند.

گفتنی است که مناطق زاگرس با محرومیت تاریخی و سیستماتیک روبرو بوده بدلیل عدم وجود زیرساخت‌های اقتصادی و صنایع، همواره بیشترین نرخ تورم، بیکاری و شاخص فلاکت در این مناطق بوده که به آسیب‌های اجتماعی، مهاجرت و حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرهای ایران انجامیده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا