گوناگون

رئیس سازمان پزشکی قانونی: بیش از ۲۰ هزار نفر در تصادفات سال ۱۴۰۲ جان خود را از دست دادند

اکثر قریب به‌اتفاق جاده‌های بین شهری و روستایی کشور جاده‌هایی کم‌عرض، پیچا پیچ، و پردست‌انداز هستند. رسانه‌های گوناگون و نیز ویژهٔ حوادث از وقوع تصادف‌های متعدد اتومبیل در هرشبانه‌روز خبر و گزارش منتشر می‌کنند که در بسیاری موارد به مرگ سرنشین‌ها و راننده‌هایشان منجر می‌شود. همچنین در مواردی که تصادفات به مجروح شدن حادثه‌دیدگان منجر می‌شوند عدهٔ کثیری از آنان در اثر آسیب‌های به‌جای مانده از سانحه، دچار نقص عضو شده و سراسر زندگی پیشِ رویشان را با درد و تلخ‌کامی سپری می‌کنند….

عباس مجدی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران آمار متوفیان ناشی از حوادث رانندگی در سال ۱۴۰۲، ۲۰ هزار و ۴۵ نفر اعلام کرد. این رقم ۲,۸ درصد نسبت به یک سال قبل‌تر بیشتر است. به گفته مجدی همچنین در ۲۰ روز ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ نیز هزار و ۸۹ نفر در تصادف‌های حین رانندگی جان خود را از دست دادند که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۲ کاهش ۱۰٬۵ درصدی داشته است. او گفت در سال ۱۴۰۲ به علاوه ۳۹۱ هزار و ۱۶۹ نفر در تصادف‌های حین رانندگی مصدوم شده‌اند.

مقام‌های مسئول در ایران همواره مدعی‌اند بی‌احتیاطی رانندگان اصلی‌ترین عامل حوادث رانندگی منجر به مرگ است. جاده‌های حادثه‌خیز و خودروهای فاقد استانداردهای ایمنی دو عامل موثر در مرگ بر اثر حوادث رانندگی هستند.

خودروسازان در ایران به دلیل نزدیکی به سیاستمداران و صاحبان قدرت در سال‌های گذشته مانع انجام تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی و کاهش تعرفه واردات خودرو خارجی شده‌اند. نتایج تحقیقات محدودی نیز که انجام شده هرگز منتشر نشده است. تصادف‌های جاده‌ای در ایران سالانه هزاران نفر را هم به‌شکل مادام‌العمر دچار معلولیت می‌کند. به‌یقین با بودن حکومت و دولتی غیرپاسخگو در برابر مردم، هیچ اقدامی برای کاهش تصادفات جاده‌ای صورت نخواهد گرفت و هرروز بیش از روز قبل خبر ناگوار کشته شدن شهروندان را در اثر تصادف‌های خون‌بار خواهیم شنید. چراکه برای حل معضل فزاینده تصادفات در کشورمان به برنامه‌ریزی‌ای علمی با استفاده از پیش‌رفته‌ترین دانش روز نیاز است تا جاده‌های ارتباطی کشور مناسب تردد اتومبیل گردد و سیستم حمل‌ونقل اصلاح اساسی شود. هرچه بیشتر از ناوگان عمومی جاده‌ای استفاده گردد احتیاج به اتومبیل شخصی کمتر می‌شود. آن هم اتومبیل‌هایی که اکثرشان قراضه‌اند یا کیفیتی پایین دارند! برنامه‌ریزی علمی و سودمند برای مردم در توان رژیم ولایی نیست و با ماهیت آن در تضاد است، زیرا اساس اقتصاد این رژیم بر مبنای روابط سودجویانه دلالی است، روابطی که پول و کسب پول هرچه بیشتر و انباشت آن، حرف اول و آخر را می‌زند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا