فرهنگی

موضوع داغ این روزها؛ همستر: نمادی از فقر در میهن مصیبت‌زده ماست

مردمی که می‌دانند از رژیم ضد مردمی با تفکر واپسگرا جز غارت بیشتر چیزی به‌آنان نمی‌رسد، دولت های بر گمارده از سوی رژیم “ولایی”با پشتیبانی شدن از سوی لایه‌های انگلی طبقهٔ سرمایه‌دار سیاست‌های رسوا شده به‌سود کلان‌سرمایه‌داران،انجام  می دهند . سطح زندگی طبقهٔ کارگر و زحمتکشان فکری و یدی در دوران دولت ها یکی پس از دیگری  بدتر از گذشته شده و شتاب بیشتری می گیرد.

یک موضوع عجیب و داغ این روزها در کشورما، شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص تلگرام: بازی همستر کامبت است! همستر یک بازی جدید در تلگرام است که در آن کاربران با کلیک کردن مداوم روی یک موش کارتونی می‌توانند رمز ارز “همستر” استخراج کنند. آنطور که وعده داده شده در آینده می‌توان این رمز ارز را به پول نقد تبدیل کرد و به همین دلیل بسیاری از روی بیکاری و به امید درآمدی مختصر به این بازی روی آورده‌اند.

اما آیا واقعاً این بازی راهی برای درآمد هست؟ آیا این موش کارتونی که این روزها محبوب شده در آینده اندک پولی به سفره شان خواهد آورد؟

کارشناسان در این رابطه اظهارنظری قطعی نمی‌کنند، اما بسیاری تأکید دارند این بازی بیشتر می‌تواند یک ریسک باشد تا یک سرمایه‌گذاری. به‌ویژه این‌که حتی اگر در آینده همستر تبدیل به‌پول هم بشود، اما ارزش رمز ارز همستر به‌شدت ناپایدار است و احتمال این‌که افراد با بازی‌کردن آن درآمدی داشته باشند، قابل اطمینان نیست.

اما چرا با وجود این همه هشدار برخی به این بازی رو می‌آورند؟

علت فقر فراگیر است که ۸۰میلیون ایرانی را به‌کام خود کشیده و هیولای فقر هر روی تعداد بیشتری را می‌بلعد. فقری که علت آن نه نبود ثروت در ایران، که پنجمین کشور ثروتمند جهان از نظر منابع طبیعی هست؛ بلکه حتی به‌اعتراف رسانه‌های حکومتی، علت وجود مافیای عظیم غارتگر خامنه‌ای است

روزنامهٔ اطلاعات در یادداشتی با عنوان معنی‌دار «تب همستر؛ نماد رشد فقر» به‌ویران کردن اقتصاد و معیشت مردم توسط رژیم خامنه ای اشاره می‌کند و می‌نویسد: بازی‌هایی چون نات کوین یا همستر بیشتر در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه نظیر ایران رونق می‌گیرند؛ کشورهایی که شهروندانش به‌خاطر بیمار و معیوب بودن نظام اقتصادی نمی‌توانند با کار و فعالیت معمول اقتصادی درآمد مکفی برای گذران یک زندگی نرمال کسب کنند و به‌صورتهای مختلف در وضعیت فقر در حال افزایش به سر می‌برند.

شهروندان این جوامع هم‌چنین شاهد کسب سودهای باد آورده و یک‌شبه از محل رانتها، انحصارها، آقازاده بازیها و فخر فروشی و ثروت نماییها از محل آن هستند و بدیهی است مقایسه آن درآمدهای نامشروع و دلال گونه آن‌چنانی که به شکاف عدالت اجتماعی دامن می‌زند، خیلی‌ها را ترغیب می‌کند که از هر فرصتی برای یک‌شبه پولدار شدن استفاده نمایند. لذا نگاه به افزایش اقبال به بازی‌هایی چون نات کوین یا همستر از این زاویه، افزایش فقر در جامعه ایران را نشان داده و به کاربران حق می‌دهد که از هر وسیله‌ای برای دستیابی به درآمدی که حقشان است اما سیستم اقتصادی از تقدیم آن ناتوان است، استفاده کنند.

این روزنامهٔ اضافه می‌کند: کاربران بازی همستر گناهی جز تلاش برای کسب درآمد ندارند و اگر به سوی این نوع بازیها می‌روند، انتخابشان نیست بلکه این امر دستپخت سیستم بیمار و رانتی اقتصاد ایران است و بس.

اکنون مدت‌هاست که مردم ما از این حکومت ضد مردمی که نتیجهٔ دهه‌ها حکم‌فرمایی‌اش فقر، محرومیت، فساد، و ظلم گسترده و غارت منابع ملی ایران بوده است با خشم و نفرت عبور کرده‌اند و حرکت به سمت آینده‌ای رها از این حکومت ستمگر را خواهان هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا