اخبار

آغاز مناظره انتخابات نمایشی؛ کلیشه‌ای که تکرار شد

نخستین مناظره چهار ساعتۀ شش نامزد ریاست جمهوری به پایان رسید، بیشتر مشخص شد شورای نگهبان در چینش این شش نفر چقدر حساب شده به بازی خود ادامه می دهد، با تایید صلاحیت یک اصلاح طلب “ذوب شده در ولایت فقیه” بتواند ولو اندکی تنور “انتخابات” را “داغ” کند و چالش های انتخاباتی مثل سال ۸۸ به خیابان ها کشیده نشود….

به‌راه افتادن کاروان مضحک نام‌نویسی نامزدهای انتخابات نمایشی ریاست‌جمهوری که در مسیر آن از احمدی‌نژاد گرفته تا جلیلی و قالیباف و لاریجانی و جهانگیری و حاشیه‌سازی‌های دست‌ساز دستگاه تبلیغاتی حکومت در مورد تأیید یا رد صلاحیت این یا آن نامزد، تلاش مذبوحانه‌ای دیگر برای “جذب کردن” توجه‌ها به تماشای نمایشنامهٔ برگماری جانشین برای رئیسی در روز ۸ تیرماه ۱۴۰۳ است، برگماری جانشینی که تأثیری به‌نفع مردم بر سیاست‌های کلان حکومت جمهوری اسلامی نخواهد داشت و جز تغییری شکلی و  مُهره‌های رژیم سرکوبگر نخواهد بود.
مشاهدۀ نخستین مناظره تلویزیونی دوشنبه ۲۸ خرداد، برای کسانی که چهار ساعت پای حرف های این ۶ نفر در این مناظره خسته کننده یا به تعبیر سایت عصر ایران “زنگ انشا” نشستند، دشوار بود بفهمند چه کسی اصلاح طلب است، چه کسی میانه رو و یا اصولگراست. اساسا فرق آن ها با هم چیست؟ همه شان تاکید کردند باید برنامۀ هفتم توسعه بهتر اجرا شود، همه شان تاکید کردند باید خصوصی سازی بشود و “مردم” امور اقتصادی را در دست بگیرند، همه شان تاکید کردند باید تورم کاهش پیدا کند، همه شان گاه گریزی به “بازنشسته” و “کارگر”زدند، همه شان تاکید کردند باید متخصصین و کارشناسان به کار گرفته شوند، همه شان تاکید کردند فقر و گرانی بد است، همه شان تاکید کردند باید برنامه داشت و… گاه نیز تکه هایی به هم انداختند. بر کسی پوشیده نیست که یکی از این صورت‌های ظاهر فضای کشور از اختناق و سرکوب کنونی و پایمال شدن حقوق کارگران و زحمتکشان است که جای صحبت در این منظره ها نیست. زیر دعده آنان نه مردم، بلکه حفظ حاکمیت ظلم و ستم است.

این مناظره انتخاباتی حتی بی روح تر و بی جان تر از برخی مناظره هایی بود که گاه در همین تلویزیون جمهوری اسلامی نشان داده می شود و شرکت کنندگان در آن نقدهای تندتری مطرح می کردند و طرف مقابل خود را به چالش می کشند که خود را غیر خودی نشان می دادند.

فضای این مناظره انتخاباتی، فضای کامل حکومتی و از قبل تعیین شده بود. فضای کسانی که می خواهند در همین وضعیتی که حاکم است و به همین صورتی که هست، ادامه بدهند. در این فضای سنگین ، هیچ نسیمی نمی وزد. مناظره ظاهرا اقتصادی بود، اما بعید است، کارگر و زحمتکش و مردم لب به جان رسیده  از ظلم و ستم و فقر و محرومیت، بیکاری فزاینده ،تورم  و گرانی افسارگسیخته، حتی حرف امیدوارکننده و قابل باوری در آن شنیده باشند. بی دلیل نیست که رسانه های متعلق به کارگران، بازنشستگان و فرهنگیان مطلقا به این نمایش ها توجهی ندارند و به کار خود مشغولند!
سؤال دقیق این است که کدام‌یک از این نامزدها که همگی از چهره‌های شناخته‌شده حکومتی هستند، در راه تحقق حقوق مردم و به‌چالش کشیدن رژیم ولایت فقیه گامی برداشته‌اند؟

این مناظره ربطی به جامعۀ پرخروش میهن ما ندارد، و با جنبش “زن، زندگی، آزادی” و همچنین با “آبان خونین”، و مبارزه زنان ایران علیه حجاب ، ظلم و تحمیل بی گانه است. این مناظره ها بی اعتنا با اعتصابات  و اعتراض های کارگری، حضور هفتگی بازنشستگان در خیابان است. زیرا دعدعه فکریشان درد و رنج مردم نیست! نگاهی  به دردهای فرهنگیان و پرستاران نداشته و نمی توانست داشته باشد. همۀ آن ها که مقابل دوربین ها نشسته اند، که کم یا بیش عاملان وضعیتی هستند که در میهن بلازده ما را به این جا رسانده است.

به تعبیر رسانه های داخلی که کمی واقع بینانه و بی طرفانه به کارزار انتخاباتی ۱۴۰۳ می نگرند، در میان شش نامزد این مناظره، نه برنده ای وجود داشت و نه بازنده ای. همه در یک سطح و تقریبا شبیه به هم بودند.

به یک تعبیر برندۀ این مناظره “نظام” است که همه چیز را به خوبی مدیریت کرد و کسانی را روی صندلی های این مناظره نشانده است که مطلقا به مرزهای ممنوعۀ رژیم “ولایی”نزدیک نشوند.

بی تردید  برندۀ نهایی مردم ستمدیده است که بهتر فهمیده اند از این نمایش عوامفریبانه مثل دفعات قبل هیچ آبی برای آن ها گرم نمی شود. و منتخبان و درواقع گماشتگان به مقام ریاست‌جمهوری در همهٔ این دوره‌ها همگی سیاست‌هایی مشابه در سرکوب خشن و خونین حقوق کارگران و زحمتکشان، زنان، و دانشجویان، اِعمال سیاست‌های فاجعه‌بار اقتصادی در راستای منافع کلان‌سرمایه‌داری کشور که به فقر و محرومیت گسترده، بیکاری، تورم، فساد بی‌سابقه، و نابودی زیرساختاری اقتصاد کشور دنبال کرده‌اند. آیا میان سیاست‌های کلان کشور و عملکرد این کارگزاران رژیم که امروزه در همین تلویزیون جمهوری اسلامی نشان داده می شوند تفاوتی وجود داشته است که امروز دربارهٔ ممکن بودنش توهم‌پراکنی شود؟

یکی از سایت های داخلی با توجه به همزمانی این مناظره با مسابقات فوتبال یورو ۲۰۲۴ نوشت: “خوش به حال آن ها که ترجیح دادند بازی فرانسه و اتریش را تماشا کنند!” به این نقل قول می توان اضافه کرد و به آن حزب ها و نیرو های ملی و آزادی خواه میهن مان آفرین گفت و عملکردشان را تحسین کرد که با درک عمیق از اوضاع کنونی کشور و شناخت کافی از این ۶ نفر مهره چینی شده، نمایش انتخاباتی را بدرستی تحریم کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا