زنان

نرگس محمدی توسط دادگاه انقلاب به یک سال حبس دیگر محکوم شد

نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر و برنده جایزه صلح نوبل کە بابت محکومیت ۱۲ سال و ۳ ماه در زندان اوین است، یک بار دیگر از سوی شعبه ٢٩ دادگاه انقلاب تهران، بە اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شد.

مصطفی نیلی، وکیل نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر و برنده جایزه نوبل صلح اعلام کرد کە موکلش از سوی شعبه ٢٩ دادگاه انقلاب تهران، بە اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شدە است.

این وکیل دادگستری روز سه‌شنبه ٢٩ خرداد با انتشار یک پست در شبکه اجتماعی اکس گفت کە مصادیق و دلایل صدور این حکم علیه نرگس محمدی، کە در زندان اوین دوران محکومیت خود را می‌گذارند، از جملە “صحبت‌های او در مورد دینا قالیباف، تحریم انتخابات مجلس و نامه به پارلمان‌های سوئد و نروژ” بودەاند.

مصطفی نیلی پیشتر در روز ١٩ خرداد از برگزاری جلسه دادگاه بدون حضور موکلش به اتهام “تبلیغ علیه نظام” خبر دادە بود.

دینا قالی‌باف پیش از این در شبکه اکس (توئیتر سابق) روایت خود از نحوه دستگیری‌اش توسط گشت ارشاد و تعرض جنسی مامور حکومتی را منتشر کرده بود، که پس از انتشار این مطلب دستگیر و زندانی شد. او این روایت را برای زندانیان زن زندان اوین نیز بازگو کرد که نرگس محمدی در یک پیام صوتی نسبت به این روایت واکنش نشان داد.

نرگس محمدی همچنین پیش از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در بیانه‌ای این انتخابات را “نمایشی” و “فرمایشی” خوانده و خواستار تحریم آن شده بود.

او پیشتر در نامه‌ای خطاب به ولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد برگزاری دادگاه حمید نوری در این کشور را “یکی از بزرگترین نمادهای عدالت برای ایران” نامیدە بود.

حمید نوری از مقام‌های‌ پیشین قوه قضاییه جمهوری اسلامی است که پس از سفری به سوئد بازداشت و به دلیل دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی ایران در دهه ۱۳۶۰ در جریان دادگاهی در استکهلم به حبس ابد محکوم شده بود. اما در نهایت مقامات جمهوری اسلامی از مبادلە، آزادی و بازگشت حمید نوری به ایران در روز شنبه ۲۶ خرداد خبر دادند.

نرگس محمدی در پایان نامه خود به نخست‌وزیر سوئد لازمه تحقق دمکراسی در ایران را “پایان دادن به رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی” و “تلاش برای نهادینه کردن و تضمین حقوق بشر و استقرار و قدرت‌یابی جامعه مدنی” به عنوان “بن‌مایه‌های دمکراسی” دانستە بود.

این فعال حقوق بشر پیش‌تر در پنج محکومیت متفاوت توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی در مجموع به “۱۲ سال و ۳ ماه زندان، ۱۵۴ ضربه شلاق و ۴ ماه رفتگری و ۲ سال ممنوع‌الخروجی و تبعید” و دیگر محرومیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود. او در طول ۱۴ سال اخیر ۱۰ سال را در زندان گذرانده است.

محمدی از سرشناس‌ترین چهره‌های فعال در زمینه حقوق بشر به شمار می‌آید و هم‌اکنون به دلیل همین مبارزاتش در زندان است. او پس از شکل‌گیری خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی از جملە پیگیرترین مدافعان جنبش اعتراضی بوده است./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا