حقوق بشر

پرونده آتش‌سوزی اوین؛ چهار زندانی سیاسی در مجموع به ۳۳ سال حبس و شلاق محکوم شدند

رضا سلمان‌زاده، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده و مجید روشن‌نژاد، چهار زندانی سیاسی متهم پرونده آتش‌سوزی زندان اوین در جریان جنبش ژن ژیان ئازادی، در مجموع به ٣٣ سال زندان و ۵١٨ ضربه شلاق محکوم شدند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز چهارشنبه ٣٠ خردادماه ١۴٠٣ (١٩ ژوئن ٢٠٢۴)، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده و مجید روشن‌نژاد، هر کدام توسط شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست جبار جوادی رمی به اتهام “تخریب اموال زندان” به ۶ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، بابت اتهام “اخلال در نظم زندان” ١۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و به اتهام “سرپیچی و تمرد از دستور” به ١۶ ماه حبس محکوم شدند.

رضا سلمان‌زاده، دیگر زندانی سیاسی متهم در این پرونده بابت اتهام “تخریب اموال زندان” به ۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، بابت اتهام “اخلال در نظم زندان” به ١ سال حبس و بابت اتهام “سرپیچی و تمرد از دستور” به ١ سال حبس محکوم شد.

در جریان جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده آتشسوزی زندان اوین، از حضور رامین صفرنیا، وکیل مدافع چهار زندانی سیاسی ممانعت به عمل آمد و وی در میانه دادگاه به دستور قاضی اخراج شد.

این پرونده در ارتباط با آتشسوزی شامگاه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱ زندان اوین در جریان جنبش ژن ژیان ئازادی گشوده شد که طی آن، بر اثر آتشسوزی و شلیک ماموران زندان چند زندانی زخمی شده و جان باختند و تعدادی، نیز به دیگر زندان‌ها منتقل شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا