جوانانچرخان

تخریب اماکن آموزشی در درگیری‌ها افزایش داشته است

بنا بر گزارش “ائتلاف جهانی برای حفاظت از آموزش در برابر حملات” هر سال مراکز آموزشی بیشتری در جریان درگیری‌ها در نقاط مختلف جهان تخریب می‌شوند. در دوسال گذشته ۱۰ هزار معلم و دانش‌أموز در حملات کشته و زخمی شده‌اند..تنها در مناطق فلسطینی در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴۷۵ حمله به مدارس صورت گرفته است. در نوار غزه تا ماه آوریل در اثر حملات ارتش اسرائیل تمامی مدارس عالی و چهارپنجم مدارس تخریب شدند…..

به گزارش دویچه وله، تعداد دانشگاه‌ها و مدارسی که در جریان جنگ‌ها و درگیری‌ها تخریب می‌شوند رو به افزایش است. نهاد “ائتلاف جهانی برای حفاظت از آموزش در برابر حملات” (GCPEA) در آخرین گزارش خود که دیده بان حقوق بشر آن را منتشر کرده، نوشته است در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در سراسر جهان شش هزار مرکز آموزشی مورد حمله قرار گرفتند که نسبت به دو سال قبلتر ۲۰ درصد بیشتر شده است. در اثر این حملات بیش از ۱۰ هزار دانش‌آموز، معلم و محقق زخمی یا کشته شده‌اند.

بیشترین این حملات در مناطق فلسطینی، اوکراین، جمهوری دموکراتیک کنگو و میانمار صورت گرفته‌اند. در گزارش این نهاد بین‌المللی آمده است: «در هریک از این کشورها صدها مدرسه تهدید، تخریب و به آتش کشیده شده‌ و یا با مواد منفجره دست‌ساز، توپخانه و حملات هوایی مورد حمله واقع شده‌اند.»

یک مشکل دیگر نیز اشغال یا استفاده از مدارس برای اقامت نیروهای جنگی است.

مدیر اجرایی GCPEA می‌گوید: «در مناطقی مانند غزه علاوه بر از بین رفتن وحشتناک زندگی انسان‌ها، آموزش نیز زیر ضربه است.» به گفته لیزا چانگ‌بندر این مسئله پیامدهای بلندمدت بر وضعیت اجتماعی و اقتصادی می‌گذارد.

تنها در مناطق فلسطینی در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴۷۵ حمله به مدارس صورت گرفته است. در نوار غزه تا ماه آوریل در اثر حملات ارتش اسرائیل تمامی مدارس عالی و چهارپنجم مدارس تخریب شدند.

این گزارش همچنین کامرون، کلمبیا، نیجر، بورکینافاسو، مالی و سودان را نیز جزو مناطق بحرانی دیگر در این زمینه نامیده است.

بر اساس این گزارش زنان و دختران در حداقل ۱۰ کشور به دلیل جنسیت‌شان در حملات به مراکز آموزشی قربانی شده‌اند. همچنین دانش‌آموزان دارای معلولیت، جامعه ال‌جی‌بی‌تی، جمعیت‌های بومی و اقلیت‌های قومی به طور ویژه در خطر هستند.

“ائتلاف جهانی برای حفاظت از آموزش در برابر حملات” از همه کشورها خواسته تا به “اعلامیه مدرسه امن” بپیوندند که از آموزش در زمان درگیری‌های نظامی حمایت و حفاظت می‌کند. تا فوریه سال جاری ۱۱۹ کشور این اعلامیه را امضا کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا