گوناگون

انتخابات پارلمانی هفته آینده فرانسه؛ مکرون رفتنی شد

رهبر راست رادیکال فرانسه ‌گفت که رئیس‌جمهور این کشور چاره‌ای جز استعفا بعنوان راه حل احتمالی برای خروج از یک بحران سیاسی ‌نخواهد داشت….
انتخابات پارلمانی فرانسه قرار است در روزهای یکشنبه ۳۰ ژوئن و هفت ژوئیه برگزار شود. در نظرسنجی که نتایج آن روز گذشته اعلام شد، حزب “اجتماع ملی” فرانسه به رهبری مارین لوپن دستکم بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کرسی مجلس شورای ملی فرانسه را در اختیار خواهد داشت. اگرچه این تعداد اکثریت مطلق نیست، ولی این حزب را به قویترین جریان سیاسی فرانسه تبدیل خواهد کرد.

رهبر حزب “اجتماع ملی” فرانسه ‌گفت: من از امانوئل مکرون نمی‌خواهم استعفا دهد. ‌من به نهادهای حکومتی احترام می‌گذارم.‌ اما وقتی رکود سیاسی و بحران سیاسی وجود دارد، سه احتمال بیشتر نیست: تغییر کابینه، انحلال پارلمان یا استعفا.

وی افزود که تغییر کابینه در شرایط کنونی کارساز نیست، انحلال پارلمان هم که صورت گرفته و امکان تجدید آن تا یکسال آینده وجود ندارد، بنابراین رئیس‌جمهور برای برون‌رفت از بحران سیاسی چاره‌ای جز استعفا نخواهد داشت.

این در حالیست که رئیس‌جمهور فرانسه گفته صرف‌نظر از نتیجه انتخابات پارلمانی هفته های آینده استعفا نخواهد داد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: تصمیم غیرمنتظره ماکرون برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی پس از شکست سنگین در انتخابات پارلمانی اروپا حتی در میان اعضای دولت و قانونگذاران حزب او مورد انتقاد قرار گرفته است. همه آنها نگران نتایج انتخابات هفته آینده هستند و اگر حزب “اجتماع ملی” فرانسه به رهبری مارین لوپن بتواند به اکثریت مطلق دست یابد، بعنوان یک زلزله سیاسی در فرانسه و اروپا تلقی خواهد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا