گوناگون

ده‌ها کشته و زخمی در حمله مرگبار اوکراین به کریمه

روسیه روز یکشنبه ۲۳ ژوئن (۳ تیر) اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا با موشک‌های موسوم به «اتکمز» مسئول حمله اوکراین به شبه جزیره کریمه است….
گفته می‌شود حمله روز یکشنبه ۲۳ ژوئن (۳ تیر) شامل پنج موشک ساخت ایالات متحده بوده است که منجر به کشته شدن دست‌ کم پنج نفر از جمله سه کودک و زخمی شدن ۱۲۴ نفر دیگر شد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، چهار موشک سامانه موشکی تاکتیکی دوربرد ارتش آمریکا موسوم به «اتکمز» (ATACMS) مجهز به کلاهک خوشه‌ای توسط سامانه‌های پدافند هوایی رهگیری شدند. مهمات موشک پنجم در هوا منفجر شد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که متخصصان آمریکایی با استفاده از داده‌های ماهواره‌های جاسوسی ایالات متحده، مسیرهای پرواز موشک‌ها را برنامه‌ریزی کرده‌اند که نشان‌دهنده مسئولیت مستقیم واشنگتن است.

این وزارتخانه گفت: «مسئولیت حمله موشکی عمدی به غیرنظامیان سواستوپل بیش از هر چیز بر عهده واشنگتن است که این تسلیحات را در اختیار اوکراین قرار داده است و پس از آن بر عهده رژیم کی‌یف است، چرا که این حمله از خاک آن‌ها صورت گرفته است.»

ایالات متحده آمریکا در اوایل سال ۲۰۲۴ شروع به تامین موشک‌های «اتکمز» با برد ۳۰۰ کیلومتری به اوکراین کرد.

تلویزیون دولتی روسیه تصاویری را پخش کرد که مردم را در حال فرار از ساحل نشان می‌داد. به گفته مقامات دست‌ نشانده روسیه در کریمه، این موشک‌ها حوالی بعد از ظهر و در نزدیکی ساحل شمالی سواستوپل، جایی که مردم محلی در تعطیلات بودند، سقوط کردند.

میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه از زخمی شدن ۱۲۴ نفر شامل ۲۷ کودک خبر داد. حال پنج نفر از آنان وخیم توصیف شده است.

روسیه قول داد که پاسخ دهد

وزارت دفاع روسیه بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که به حمله روز یکشنبه ۲۳ ژوئن پاسخ خواهد داد.

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از زمان حمله به سواستوپل «در تماس دائمی با ارتش» بوده است.

یورو نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا