زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتصاب وتظاهرات معدنچیان یونان علیه قوانین ضد کارگری مجلس و دولت

کارگران معادن لارکو یونان که تعداد قابل توجهی را شامل می‌شوند، بنابر اصلاحات ضد کارگری که دولت و مجلس این کشور پذیرفته است، از قرادادهای موقت و سهولت اخراج کارگران اقدام به اعتصاب و تظاهرات کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران معادن نیکل لارکو در یونان روز گذشته آتن پایتخت این کشور را صحنه حضور معترضانه خود به اصلاحات جدید دولت کردند.

اتحادیه‌های صنفی کارگران معادن یونان (آتیکا) در صبح روز شنبه از کارگران معادن لارکو در مرکز آتن استقبال کرده و با راهپیمایی، کارگران معادن را تا مقابل پارلمان یونان همراهی کردند.

قاطعیت اتحادیه‌های کارگری در حرکت به سمت مجلس یونان باعث شد تا محاصره پلیس ضد شورش شکسته شده و پلیس تا مقابل مجلس برای احتمال ورود کارگران به پارلمان عقب‌نشینی کند.

کارگران معادن لارکو یونان که تعداد قابل توجهی را شامل می‌شوند، بنابر اصلاحاتی که دولت و مجلس این کشور پذیرفته است، از قرادادهای بی‌ثبات برخوردار و به دلایل اقتصادی تعدیل نیرو می‌شوند. به همین دلیل این کارگران با وجود موج گرمای بالای ۴۵ درجه سانتیگراد، ظهر شنبه در خیابان ایستاده و علیه دولت محافظه کار و نمایندگان مجلس یونان شعار دادند.

این اعتراضات طولانی بوده و در آن هزاران کارگر بیش از ۱۲ ساعت به اصلاحیه قراردادی دولت که می‌خواهد کارگران لارکو را اخراج کند، اعتراض کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کارگران اخراجی معادن نیکل یونان در برخی شهرهای کوچک دیگر نیز اعتراضاتی محدود را برگزار کردند.

اعتراض کارگران ابنیه فنی قم از نحوه پرداخت حقوق

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن قم به عملکرد پیمانکار در رویه‌ی پرداخت حقوق اعتراض کردند.

یک منبع کارگری در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن قم در تماس با خبرنگار ایلنا، گفت: هر ماه پیمانکار حقوق‌مان را در چند قسط واریز می‌کند که این موضوع مشکلات زیادی را برای ما که حداقل‌بگیر هستیم، بوجود آورده است.

آن‌ها با بیان اینکه دریافتی ماهانه ما حداقل حقوق مصوبه شورای عالی کار است که تامین کننده معاش خانواده‌هایمان نیست، افزودند: تنها کاری که کارگران ابنیه فنی در پیگیری مطالبات معوقه خود می‌توانند انجام بدهند رسانه‌ای کردن مشکلاتشان است تا شاید صدایشان به گوش مسئولان بالادستی برسد.

به گفته کارگران، کارگران ابنیه فنی ناحیه ریلی قم تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکار مشغول کار هستند و آن‌ها هر ماه منتظرند حقوق خود را کامل و بدون تاخیر دریافت کنند اما تقریبا از حدود دو سال پیش هر ماه حقوق خود را در دو تا سه قسط دریافت می‌کنند.

آن‌ها با بیان اینکه پرداخت قطره چکانی حقوق آن‌ها را نگران می‌کند، درباره سایر مطالبات دیگر خود گفتند: جدا از دریافت اقساطی حقوق، بابت دریافت سنوات و مزایای عرفی و رفاهی نیز دچار مشکل هستیم.

آن‌ها تاکید کردند: در سالهای گذشته در استان‌های مختلف تجمعاتی صورت گرفت در عین حال مکاتباتی با مسئولان دولتی و دیگر مقامات ذیربط انجام شد ولی این اعتراضات و مکاتبات نتیجه‌ای نداشت.

کارگران ابنیه فنی قم در پایان افزودند: مسئولان باید بدانند که خواسته‌های کارگران ابنیه فنی راه‌آهن هم صنفی‌ست و هم قانونی و اگر به این خواسته‌ها ترتیب اثر داده نشود، مشکلات کارگران حادتر خواهد شد.

دولت پاناما حساب بانکی یک اتحادیه کارگری را مسدود!

کارگران پانامایی روز جمعه تجمعی در پایتخت این کشور هم برگزار کردند. آنان خواهان توقف فعالیت شرکت‌های چند ملیتی و بازگشایی حساب‌های اتحادیه خویش و اجرای قانون اساسی این کشور برای کارگران شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه خبری اسپانیولی زبان «ارسال مردم»، دولت پاناما در واکنش به اعتراضات اتحادیه معدنچیان این کشور به شرکت‌های بهره‌بردار چند ملیتی، در اقدامی عجیب حساب‌های بانکی این اتحادیه را مسدود کرده است!

کارگران پانامایی می‌گویند تشکل آن‌ها به دلیل رهبری تظاهرات ضد شرکت‌های معدنچی چند ملیتی توسط دولت‌شان مجازات شده است.

بزرگترین اتحادیه کارگری پاناما، «SUNTRACS» که بیشتر به کارگران معادن تعلق دارد، از مسدود شدن چندین حساب بانکی خود به شکل غیرقانونی توسط دولت خبر داده و آن را اقدامی تلافی جویانه به دلیل مخالفت با امتیاز شرکت‌های توسعه معادن در سال ۲۰۲۳ خوانده است.

سائول مندز، دبیرکل این اتحادیه می‌گوید: گروه‌های تجاری پانامایی و سرمایه‌های فراملی بزرگ در تلاش هستند تا از اتحادیه ملی کارگران ساختمانی و صنایع معدنی (SUNTRACS) انتقام بگیرند. برای چندین ماه، شرکت‌های نیمه دولتی جذب کننده سرمایه خارجی، ۱۸ حساب بانکی این اتحادیه را مسدود کرده است که یکی از بزرگترین حساب‌های صنفی در کشور است.

وی افزود: بیش از ۲۵۰۰۰ نفر در این حساب‌ها واریزی دارند که اکثریت قاطع آن‌ها کارگران هستند. این درحالی است که دولت مدعی شده این حساب‌ها مرتبط با فعالیت‌های تروریستی مدیریت می‌شوند که ادعایی مضحک است!

با این حال، به گفته مندز، مسدود کردن حساب‌های اتحادیه اقدامی تلافی جویانه از سوی ذی‌نفعان جهانی در چپاول منابع معدنی پاناما و استثمار بیشتر کارگران این کشور است. سال گذشته کارگران معادن روباز پاناما اعتراضات گسترده‌ای علیه این روند برگزار کردند.

امکان تمدید این امتیازات خاص برای شرکت‌های چندملیتی برای ۲۰ سال دیگر، تظاهرات دیگری را رقم زد. در ادامه پیگیری‌های کارگران و فشار افکار عمومی دیوان عالی دادگستری پاناما چند ماه قبل این قانون جدید دولتی به نفع شرکت‌های چندملیتی و پیمانکاران نیمه دولتی داخلی آن‌ها را مغایر قانون اساسی اعلام کرد. چند ساعت بعد، رئیس‌جمهور پاناما یعنی لاورنتینو کورتیزو اعلام کرد که معدن مس بسته خواهد شد.

فعالان کارگری پاناما می‌گویند: این نوع اقدامات دولت از نظر اقتصادی نوعی استعمار نوین است، که هدف آن واگذاری حاکمیت ملی برای دوره‌های طولانی به بیگانگان و کاهش سطح معیشت کارگران به بهای جذب سرمایه و به یغما بردن ثروت کشور برای سود صاحبان سرمایه است. این دسته از اقدامات البته در پاناما سابقه دارد.

پیش از این نیز شرکت‌های بهره‌برداری کننده از کانال و تنگه پاناما نیز وضعیت مشابهی با شرکت‌های پیمانکار آمریکایی داشتند.

در اعتراض به این روند، کارگران پانامایی روز جمعه تجمعی در پایتخت این کشور هم برگزار کردند. آنان خواهان توقف فعالیت شرکت‌های چند ملیتی و بازگشایی حساب‌های اتحادیه خویش و اجرای قانون اساسی این کشور برای کارگران شدند.

نیروهای شرکتی مخابرات خوزستان: مخابرات مصوبه‌ی استانداری را هم اجرا نکرد

جمعی از نیروهای شرکتی مخابرات خوزستان گفتند: حدود یک ماه پیش استانداری رأی بازگشت به کار نیروها را صادر کرد، اما همچنان شرکت مخابرات از ورود ما به شرکت جلوگیری می‌کند.

جمعی از نیروهای شرکتی مخابرات خوزستان در تماس با خبرنگار ایلنا، از تداومِ بلاتکلیفی خود خبر دادند. این نیروها با اشاره به صدورِ مصوبه‌ی شورای کارگری استانداری گفتند: حدود یک ماه پیش استانداری رأی بازگشت به کار نیروها را صادر کرد، اما همچنان شرکت مخابرات از ورود ما به شرکت جلوگیری می‌کند.

این نیروها از تلاش برای دیدار با مدیرعامل شرکت مخابرات کل می‌گویند: چند روز پیش برای بیان مشکلات خود به تهران آمدیم تا با مدیر شرکت مخابرات دیدار کنیم اما حتی ایشان به دیدار با ما رضایت نمی‌دهند.

گفتنی است؛ حدود ۷۰ نفر از نیروهای پیمانکاری مخابرات خوزستان، دو دوره بدون قرارداد برای شرکت پیمانکار مخابرات کار کردند که با استناد به تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار برای تبدیل قرارداد خود از موقت به دائم، شکایت تنظیم کردند و به نفع خود رأی گرفتند. مطابق رأیی که توسط هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف و دیوان صادر شده است؛ این کارگران نیروهای دائم شرکت پیمانکاری همراه اول به حساب می‌آیند و باید به کار خود برگردند اما مخابرات بعد از سال‌ها هنوز زیر بارِ اجرای حکم نرفته است.

فعالان کارگری بارها اعلام کرده‌اند که رأی هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف اگرچه لازم‌الاجراست اما ضمانتِ اجرایی کافی ندارد. مطابق ماده ۱۵۹ قانون کار «رای صادره از طرف هیئت‌های تشخیص پس از ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا می‌شود و در صورتی که یکی از طرفین به رأی صادره هیئت تشخیص اعتراضی داشته باشد باید ظرف ۱۵ روز پس از ابلاغ اعتراض خود را کتبا به هیئت حل اختلاف تقدیم کند و رای هیئت حل اختلاف قطعی و لازم‌الاجرا خواهد بود.»

همچنین طبق ماده ۱۸۰ قانون کار، «کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده ۱۵۹ این قانون از اجرای به موقع آراء قطعی و لازم‌الاجرای مراجع حل اختلاف این قانون خودداری نمایند، علاوه بر اجرای آراء مذکور، با توجه به شرایط و امکانات خاطی به جریمه نقدی از ۲۰ تا ۲۰۰ برابر حداقل مزد روزانه کارگر محکوم خواهند شد».

با این اوصاف بسیاری ضمانت اجرای قوانین را ناچیز می‌دانند، به خصوص برای کارفرمایان بزرگ که پرداختِ حداکثر ۲۰۰ برابر حداقل دستمزد به عنوان جریمه، مبلغ چندان قابل اعتنایی نیست.

کارگران لاروکش علوم پزشکی چابهار در انتظار پرداخت حقوق

حدود ۳۰ کارگر سمپاش، لاروکش و بهساز محیط علوم پزشکی چابهار در انتظار پرداخت مطالبات معوقه مزدی خود هستند.

جمعی از کارگران سمپاش، لاروکش و بهساز محیط علوم پزشکی چابهار در تماس با خبرنگار ایلنا، از شرایط دشوار خود در نتیجه‌ عدم دریافت چندین ماه حقوق خبر دادند و گفتند: در این اوضاع اقتصادی که قیمت اجناس گران شده، حقوق کارگران سمپاش، لاروکش و بهساز محیط چابهار حدود ۱۰ماه به تاخیر افتاده است.

این کارگران گفتند: روز شنبه ۲۳ خرداد ماه، تمام نیروها با تجمع در مقابل ساختمان علوم پزشکی خواستار پرداخت حقوق خود شدند که نهایت وعده پرداحت حقوق کارگران را تا پایان خرداد ماه دادند که متاسفانه  هنوز عملی نشده و کارگران در واکنش به این بدقولی؛ روز جمعه یکم تیر ماه تجمع صنفی برگزار کردند.

این کارگران با بیان اینکه کار ما برای حفظ آرامش بیماران با از بین بردن حشرات در مراکز در مانی و بیمارستانی اهمیت دارد، افزودند: باید مدیران بیمارستان و در نهایت علوم پزشکی به فکر معیشت کارگران لاروکش باشند و بودجه خاص برای پرداخت مطالبات مزدی  آنها اختصاص دهند.

آن‌ها با بیان اینکه بارها از سوی مسئولان وعده پرداخت حقوق می‌شنویم اما عملی نمی‌شود، در پایان افزودند: کارگران لاروکش بارها به دلیل مشکلات معیشتی از مسئولان دولتی در استان سیستان و بلوچستان از جمله استانداری خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند اما هنوز برای حل مشکلات آن‌ها چاره‌جویی نشده است.

تجمع بازنشستگان فولاد برای وصول مطالبات معوقه

مهم‌ترین خواسته‌ی بازنشستگان فولاد اجرای بند یک صورت جلسه ۱۵ مهر ماه هیات مدیره است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمعی از بازنشستگان فولاد، صبح امروز، سوم تیر ماه، در اعتراض به‌ عدم توجه مسئولان به مطالباتشان مقابل دفتر مرکزیِ این صندوق در اصفهان تجمع کردند.

اجرای طرح تکمیلی همسان‌سازی، دریافت مطالبات معوقه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد و اجرای آیین نامه و قوانین خاص فولادی از دیگر مطالبات بازنشستگاه طی چند سال گذشته است.

انفجار در کارخانه تولید گریس در تربت حیدریه/ مصدومیت ۶کارگر

انفجار در کارخانه «تولید گریس» واقع در شهرک صنعتی شماره یک تربت حیدریه منجر به مصدومیت شش کارگر شد.

به گزارش ایلنا، مدیرعامل آتش نشانی تربت حیدریه اعلام کرد: حادثه انفجار در کارخانه تولید گریس واقع در شهرک صنعتی شماره یک تربت حیدریه، روز گذشته (شنبه ۲ تیر ماه) منجر به مصدومیت شش کارگر شد.

حسین صادقی با بیان اینکه جزئیات این حادثه در دست بررسی است، گفت: همه مصدومان این حادثه با اورژانس برای درمان به نزدیک ترین بیمارستان منتقل شده‌اند.

 

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به وضع معیشتی

شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز سوم تیرماه، شماری از بازنشستگان کارگری در چند شهر از جمله شوش و کرمانشاه تجمع اعتراضی ترتیب دادند.

این بازنشستگان خواسته‌های خود را بهبود معیشت و ترمیم مستمری، ارائه خدمات درمانی رایگان و بهبود خدمات رفاهی اعلام کردند.

مرگ یک کارگر و مصدومیت یک آتش‌نشان بر اثر گازگرفتگی در عمق چاه

گازگرفتگی باعث مرگ یک کارگر در عمق چاهی در شهر تاریخی مالین استان خراسان رضوی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حادثه گازگرفتگی زمانی رخ داد که یک کارگر برای رفع نقص فنی موتور آب در شهر تاریخی مالین استان خراسان رضوی، وارد عمق چاهی می‌شود که در نتیجه آن جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، امدادگران که پس از مطلع شدن از گازگرفتگی این کارگر در عمق چاه، برای نجات او وارد چاه می‌شوند اما بعد از خارج کردن پیکر متوفی یکی از عوامل آتش نشانی بر اثر مسمومیت با گازهای متصاعد شده مصدوم می‌شود که به بیمارستان سجادیه تربت جام منتقل شد.

مرگ یک کارگر لوله‌کش بر اثر سقوط از ارتفاع

یک کارگر جوان حین کار لوله‌کشی گاز در ارتفاع یک ساختمان در شهر اسلام آباد غرب سقوط کرد و جان باخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک کارگر جوان هنگام لوله‌کشی گاز در یک واحد ساختمانی، در اسلام آباد غرب، بر اثر سقوط از ارتفاع طبقه سوم به همکف جان باخت.

این کارگر که حدود ۲۶ سال سن دارد به دلیل‌ عدم استفاده از تجهیزات ایمنی از ارتفاع ساختمان به پایین سقوط کرده و به دلیل شدت جراحات وارده در دم جان سپرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا