چرخانزحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتصاب و تجمع کارگران پیمانکاری آبفای رودبار در اعتراض به۷ماه مطالبات معوقه

جمعی از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب شهرستان رودبار در اعتراض به پرداخت نشدن ۷ ماه مزد خود، مقابل ساختمان اداره آب و فاضلاب‌این شهر تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران پیمانکاری شبکه آب و فاضلاب شهرستان رودبار، صبح روز دوشنبه (۴تیر ماه) به پرداخت نشدن حدود ۷ ماه حقوق خود اعتراض کردند.

این کارگران گفتند: مطالبات حدود ۶۰ نفر از کارگران پیمانکاری شبکه آب و فاضلاب شهرستان رودبار که به صورت شبانه روزی فعالیت دارند از آذر ماه سال گذشته (۱۴۰۲) پرداخت نشده و ما در این شرایط سخت معیشتی بارها خواستار پرداخت این مطالبات شده‌ایم.

آن‌ها افزودند: هر ماه به مطالباتمان افزوده می‌شود و در حال حاضر که در تیر ماه ۱۴۰۳ قرار داریم ظاهرا پیمانکار تنها امکان پرداخت بخشی از طلب مانده فروردین ماه سال ۱۴۰۲ کارگران را دارد اما برای پرداخت ۷ ماه از مطالبات پایان سال گذشته و جاری کارگران هیچ برنامه مالی نداشته و نیازمند تامین بودجه از استان است.

یکی از کارگران گفت: شماری از همکاران که در روستاها و شهرهای اطراف رودبار ساکن‌اند، بیش از یک هفته است برای حضور در محل کار خود هزینه رفت و آمد ندارند. برخی دیگر که با خودروهای شخصی در محل کار خود حاضر می‌شوند هر روز بعد از ساعت کاری برای امرار معاش و تامین نیاز خانوادهایشان دستفروشی و مسافرکشی می‌کنند.

طبق اظهارت وی، شرکت پیمانکار مشکلات مالی دارد و مسئولان اداره آبفای شهرستان و استان گیلان نیز برای وصول مطالبات کارگران کاری انجام نمی‌دهند.

یکی دیگر از کارگران با بیان اینکه نظارتی بر کار شرکت‌های پیمانکاری نیست، نیست و در سال‌های اخیر دریافت منظم حقوق به دل‌مان مانده است، تصریح کرد: باید اداره آب و فاضلاب، فرمانداری و حتی مقامات استانی با نظارت بر عملکرد شرکت پیمانکار به فکر کارگران باشند و بودجه خاص برای پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها اختصاص دهند.

او در خاتمه تاکید کرد: در صورت تداوم بی‌توجهی مسئولان شهرستانی به استیفای حقوق کارگران پیمانکاری آبفای رودبار ناچاریم عازم مرکز استان شویم تا از مسئولان استانی بویژه نهادهای قضائی درخواست کمک کنیم.

تجمع بازنشستگان مخابرات ایران در چند شهر

شماری از بازنشستگان مخابرات ایران، روز دوشنبه، ۴ تیرماه، در اعتراض به عملکرد هیئت رئیسه مخابرات ایران در چند شهر تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازنشستگان مخابرات ایران، روز دوشنبه، ۴ تیرماه، در اعتراض به عملکرد هیئت رئیسه مخابرات ایران تجمع کردند.

مهم‌ترین مطالباتِ این بازنشستگان، اجرای کاملِ آیین‌نامه استخدامی پرسنلی ۸۹، اجرای عادلانه‌ی همسان‌سازی حقوق، اجرای تبصره ۱ ماده ۲۱ قانون خدمات کشوری و تبصره ۲ ماده ۳۳ سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و رفع مشکلاتِ مربوط به بیمه تکمیلی از مهم‌ترین خواسته‌های این بازنشستگان است.

این بازنشستگان در استان‌های آذربایجان شرقی، کردستان و هرمزگان تجمع کرده‌اند.

۱۰زخمی بر اثر واژگونی وانت‌بار حامل کارگران کشاورزی

به دنبال واژگونی یک دستگاه وانت‌بارحامل کارگران کشاورزی در محور «کرخه» در استان خوزستان، ۱۰نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حوالی ساعت ۱۰:۴۳ امروز (۴ تیرماه) به دنبال واژگونی یک دستگاه وانت‌بار حامل کارگران کشاورزی در محور جاده «کرخه واقع در شهرستان اندیمشک در استان خوزستان، ۹ کارگر زن و دو مرد مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

از قرار معلوم؛ مصدوم‌شدگان این حادثه از کارگران کشاورزی بودند که وضعیت دو نفر از مصدومان وخیم گزارش شده است.

خواست کارگران طرحی آب و فاضلاب برای تصویب طرح ساماندهی

کارگران طرحی آب و فاضلاب خواستار تصویب طرح تبدیل وضعیت شغلی خود شدند.

یک منبع کارگری در شرکت آب و فاضلاب گفت: کارگرانی‌که در شبکه آبرسانی و انشعابات آب و فاضلاب اهواز به صورت طرحی با حداقل مدرک کارشناسی مشغول کارند، همچنان به دنبال تبدیل وضعیت شغلی خود هستند.

این گروه از کارگران می‌گویند: چند سال است موضوع طرح تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی، شرکتی و حجمی در مجلس در حال بررسی است اما هنوز به سر انجام نرسیده است؛ به همین دلیل ما کارگران طرحی آب و فاضلاب انتظار داریم نمایندگان جدید هرچه سریعتر با تصویب این طرح، امنیت شغلی را به همه کارکنان و کارگران قراردادی و شرکتی بازگردانند.

به گفته کارگران آبفا، هدف اصلی این طرح، حذف شرکت‌های پیمانکاری واسطه و برقراری عدالت مزدی است. بنابراین  توقع مشمولان طرح، تایید و ابلاغ هرچه سریعتر طرح ساماندهی است؛ انتظار داریم مسئولان بساط پیمانکاران و دلالان نیروی انسانی در تمام نهادها را برچیننند و با کارگران شرکتی، قرارداد مستقیم منعقد کنند.

به گفته وی؛ پس از ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری، بیشترین ضرر را کارگران طرحی آب و فاضلاب با حداقل حقوق دریافتی متحمل شده‌اند.

نیروهای خرید خدمات اورژانس اجتماعی: سه ماه لیست بیمه واریز نکرده‌اند

نیروهای خرید خدمات اورژانس اجتماعی می‌گویند: این شغل فرسایش جسمی و روانی را توامان با هم دارد. امنیت روانی نداریم و نارضایتی شغلی بین نیروها بسیار بالاست و از سرِ ناچاری این کار را با این حقوق پایین و امنیت شغلیِ کم پذیرفته‌ایم.

جمعی از نیروهای خرید خدمات اورژانس اجتماعی در تماس با خبرنگار ایلنا، از تعویق سه ماهه در ارسال لیست بیمه خود خبر دادند و گفتند: هر چه پیگیری می‌کنیم به نتیجه نمی‌رسیم و به بهانه‌های مختلف دست رد به سینه ما می‌زنند و می‌گویند هنوز مناقصه برای تعیین شرکت پیمانکار برگزار نشده است.

آن‌ها می‌گویند: هر سال حوالی خردادماه مناقصه برگزار می‌شود و در طول این مدتی که قرادادِ شرکت قبلی تمام شده و شرکتِ جدید هم نیامده، ما دچار مشکلات بسیاری می‌شویم. در این مدت نه خبری از حقوق بود و نه بیمه، اما دو سالی است که تا حدودی حقوقِ این مدت را پرداخت می‌کنند، اما امسال برای سه ماه ابتداییِ سال هنوز بیمه ما را واریز نکرده‌اند.

نیروهای خرید خدمات اورژانس اجتماعی می‌گویند: حقوق ما زیر ۱۵میلیون تومان است و اجاره‌خانه‌هایمان ۸ تا ۱۰ میلیون تومان. در طول مدتی هم که بیمه رد نمی‌شود، هزینه‌های درمان را باید تماما از جیب خودمان پرداخت کنیم.

این نیروها با اشاره به فشار و سختی کار می‌گویند: نیروهای شرکتی علی‌رغم انجام کار بیشتر و پرفشارتر حقوق بسیار کمتری نسبت به نیروهای رسمی دریافت می‌کنند.

آن‌ها می‌گویند: به دلیلِ حقوق پایین و هزینه‌های بالا خیلی از نیروها مجبورند کار دوم داشته باشند، یعنی عملا، روزی دوازده ساعت کل هفته کار می‌کنند.

نیروهای خرید خدمات اورژانس اجتماعی می‌گویند: وقتی به وضعیتِ شغلی، حقوق‌های پایین، و رد نشدنِ بیمه اعتراض می‌کنیم، می‌گویند شرایط همین است و اگر نمی‌خواهید بروید.

آن‌ها می‌گویند: امنیتِ شغلی نیروی شرکتی بسیار پایین است و به راحتی اخراج‌مان می‌کنند. طی دو ماه گذشته، حدود ۱۲ نفر از نیروهای کلینیکی با سابقه‌ی کارِ حداقل ۵ سال در حوزه آسیب را عدم نیاز زده‌اند.

این نیروها می‌گویند: این شغل فرسایش جسمی و روانی را توامان با هم دارد. امنیت روانی نداریم و نارضایتی شغلی بین نیروها بسیار بالاست و از سرِ ناچاری این کار را با این حقوق پایین و امنیت شغلیِ کم پذیرفته‌ایم.

آن‌ها می‌گویند: غذای نیروها را دو سال است که کم کرده‌اند و بیمه تکمیلی هم نداریم؛ می‌گویند اگر بیمه تکمیلی می‌خواهید باید تمام هزینه‌ی یکسالِ آن را یکجا پرداخت کنید و خیلی از نیروها نمی‌توانند این رقم را بپردازند.

نیروهای خرید خدمات اورژانس اجتماعی با اشاره به طرح ساماندهی کارکنان دولت می‌گویند: قرار بود در مجلس این طرح به نتیجه برسد و ما با تغییر وضعیت نیروی قرارداد مستقیم شویم، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. واقعا کسانی که مانع به سامان رسیدن طرح ساماندهی نیروهای شرکتی در مجلس شدند، می‌توانند با حقوق ماهی ۱۳ – ۱۴ میلیون تومان سر کنند؟ با این حقوق کمترین هزینه‌های زندگی را هم نمی‌توان پرداخت کرد.

 

 

مشکل بیمه‌ای کارگران شهرداری سنندج ادامه دارد

کارگران شهرداری سنندج در استان کردستان برای استفاده از مزایای بیمه درمانی سازمان تامین اجتماعی همچنان با مشکل مواجه هستند.

یکی از کارگران شهرداری سنندج در گفتگو با خبرنگار ایلنا، اظهار داشت: با وجود رسانه‌ای شدن مشکلات بیمه‌ای کارگران شهرداری سنندج در استان کردستان، هنوز هیچ نهادی به مشکلات ما رسیدگی نکرده است.

این کارگر در تشریح مشکلات بیمه‌ای خود و همکارانش گفت: اداره تامین اجتماعی به دلیل بدهی‌های مالی شهرداری سنندج به تامین اجتماعی چند ماه است از تمدید اعتبار بیمه درمانی کارگران خودداری می‌کند.

به گفته وی، در مراجعه به اداره تأمین اجتماعی شعبه سنندج و طرح درخواست تمدید و اعتبار بیمه در مانی، مسئولان تامین اجتماعی عملی شدن این امر را منوط به پرداخت مطالبات معوقه شهرداری کردند اما ظاهرا مدیریت شهری توانایی پرداخت یکجای مطالبات تامین اجتماعی را ندارد.

او با بیان اینکه این اقدام اداره تامین اجتماعی شهر سنندج خلاف قانون است چراکه این کارگران سالهاست به سازمان تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت می‌کنند، در ادامه افزود: در حال حاضر مشکلات بیمه‌ای ناشی از عدم تمدید اعتبار درمانی حدود ۲ هزار کارگر و خانواده‌هایشان به مشکلات معیشتی آنان افزوده است.

این کارگر افزود: اداره تامین اجتماعی سنندج با تحت فشار قرار دادن کارگران می‌خواهد به بدهی‌های مالی خود برسد.

وی در خاتمه سخنانش اظهار داشت: باتوجه به اینکه در بین کارگران شهرداری سنندج کارگرانی وجود دارند که هم‌اکنون خود یا خانواده‌هایشان در بیمارستان‌های طرف قرارداد با تامین اجتماعی بستری هستند اما با مشکلاتی که در زمینه تمدید نشدن اعتبار درمانی برایشان پیش آمده، برای پرداخت هزینه‌های درمانی سرگردان شده‌اند. از مسئولان تامین اجتماعی می‌خواهیم به مشکلات ما کارگران شهرداری سنندج بیشتر توجه کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا