جوانان

بازداشت و محکومیت حمید بابایی دانشجوی ساکن بلژیک پس از ورود به ایران

حمید بابایی دانشجو مقطع دکترا-رشته اقتصاد در دانشگاه لیژ بلژیک، از روز ۵ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به جمهوری اسلامی ایران، احضار، بازداشت و در دادگاه ١٠ دقیقه ای قاضی صلواتی به ۶ سال حبس تعزیری به اتهام جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم، محکوم شده است…

بنا بر اطلاع “سودویند”، آقای حمید بابایی، متولد آذر ١٣۶٢، متاهل و اهل شهرستان تکاب است که در ٢٠٠٨-١٣٨۷، در مقطع کارشناسی ارشد، مهندسی صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران، فارغ التحصیل شده بود. وی با اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری دانشگاه لیژ بلژیک در دی ماه ٨٨ وارد این دانشگاه شد.
آقای بابایی که پس از حدود ٣ سال و ۷ ماه تحصیل در تابستان ۹٢ برای دیدار با خانواده به اتفاق همسرش به ایران بازگشت، در همان روزهای ابتدای ورود به ایران با احضار وزارت اطلاعات و اصرار ماموران امنیتی در خصوص دریافت اطلاعاتی از فعالیت دانشجویان ایرانی در بلژیک و همکاری برای نظارت بر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در بلژیک با این وزارتخانه، مواجه شد.
بازجویی و درخواست همکاری اطلاعاتی و اجباری از دانشجویان خارج از کشور، امری بی سابقه در جمهوری اسلامی نیست. امید کوکبی برگزیده المپیاد و دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا، نیز در بهمن ماه سال ۸۹ پس از سفر به ایران بازداشت و زندانی شد. آقای کوکبی، مدتها پس از بازداشت، ملاقات با معاون سازمان انرژی هسته ای و درخواست همکاری آن سازمان و عدم موافقت وی را دلیل بازداشت خود اعلام کرده بود.
این نحوه احضار و بازداشتهای خودسرانه دانشجویان خارج از کشور پس از ورود به ایران، در دولت جدید به ریاست حسن روحانی که وعده آزادی زندانیان سیاسی و احترام به حقوق شهروندی همواره از شعارهای آن بوده، در حال تکرار است.
چهارشنبه ١۵ آبان ١٣۹٢، آقای قشقاوی اعلام کرده بود که حسن روحانی، رییس جمهور، از نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه خواسته است که “کمیته‌ای برای بازگشت فعالان سیاسی خارج از کشور”، برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور تشکیل دهند.
معاون پارلمانی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته بود که علت برنگشتن بعضی از ایرانی‌ها “القائات اپوزیسیون در خارج از کشور” است.
آقای قشقاوی گفت: “به عقیده من بسیاری از این ترس‌ها خودساخته است. این ترس هیچ ریشه‌ای ندارد.”
اما بر خلاف اظهار نظر آقای قشقاوی، حمید بابایی که هیچگونه فعالیت سیاسی را در مدت حضور در خارج از کشور در پرونده خود نداشته است، تنها به دلیل بی توجهی به درخواست تهدیدآمیز وزارت اطلاعات، و طفره از همکاری با آنان در ٢٢ مرداد ١٣۹٢ بازداشت شده است.
وی بلافاصله پس از بازداشت به سلول انفرادی در زندان اوین منتقل می شود.آقای بابایی ٢٠ روز در انفرادی بند ٢۴٠ گذرانده و بعد از آن به بند ٢٠۹ منتقل و نهایتا بعد از تحمل ٣۵ روز انفرادی وی در تاریخ ٢۷ شهریور ١٣۹٢ به بند ٣۵٠ اوین منتقل میشود.
٣٠ آذر ١٣۹٢ دادگاه انقلاب شعبه ١۵ به ریاست قاضی صلواتی آقای بابایی را به اتهام جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم به ۶ سال حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم می کند.
آقای بابایی در این دادگاه از داشتن وکیل محروم بوده و وکیل تسخیری ای که بدون اطلاع وی انتخاب شده بود، در تمام مدت دادگاه ١٠ دقیقه ای، سکوت کرده بود. آقای بابایی نیز در این دادگاه از اجازه ایراد دفاع از خود محروم بوده است.
پنج ماه از بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه آقای حمید بابایی می گذرد اما خانواده ایشان همچنان اجازه انتخاب وکیل برای ایشان نداشته و همسر ایشان تحت تدابیر شدید امنیتی و تهدید به بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، وادار به سکوت شده است.
جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم همواره دستاویزی برای سرکوب مخالفان و باج خواهی از زندانیان بوده است.
هم اکنون آقایان دکتر شاهین دادخواه، مهرداد سرجویی، دکتر رحمان قهرمان پور، امید کوکبی، همایون روستایی، علی امیری، کاپیتان یعقوب ملکی، علی اعلایی و بسیاری دیگر از زندانیان شناخته شده، با اتهامی مشابه (جاسوسی و همکاری با دول متخاصم) در زندانهای جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا