از هر دری سخنیورزشی

فسادِ نهادینه شده در فوتبال

بهرام شوقی

فساد درتمام ابعادش با موجودیت رژیم جمهوری اسلامی ایران گره خورده است و بی گمان مبارزه با فساد، ارتباط تنگاتنگی با مبارزه با حکومت دارد، از این رو برای ریشه کن کردن فساد و دیگر مشکلات اقتصادی، سیاسی اجتماعی، و… باید در جهت طرد و حذف رژیمی تلاش کرد که علت العلل تمامی مشکلات در کشور ما است.

در روزهای اخیر ویدئویی از آقای فردوسی پور در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد که از یکسو تاسف انگیز است و از سوی دیگر عمق فسادِ تمامی اندام رژیم و تارو پودش را آشکار می‌کند. نخستین پرسشی که مطرح می شود آن است که آیا فساد در حوزه ورزش بخصوص در رشته فوتبال،  کشورهای دیگر جهان هم مانندکشور ما دچار فساد با این ابعاد و عمق می شوند ؟ البته نمی توان به این پرسش پاسخ قطعی داد مگر با استناد به فاکتها و اطلاعات موثق و اثبات شده از کم کیف آن، اما بعید به نظر می‌رسد فساد با این حجم، از بالا تا پایین و با این طول و عرض در فوتبالِ کشوری رخنه کرده باشد و در پیکره آن نهادینه شود. حالا اگر بگویم مردم کشور ما زیر سلطه حکومتی زندگی میکند که اساس آن بر رانت، ارتشا، دزدی، رشوه یا به قول معروف زیرمیزی (شیتیل) استوار است، حرف مُفت و بی راهی نگفتیم.

طبق شواهد موجود تعدادی افراد فاسد که کم هم نیستند و عموما گماشته های رژیم هستند، همانند آقای مهدی تاج که عنصر آشکار وابسته به مافیاست و سابقه دزدهایش بر جامعه ورزشی پوشیده نیست، مانند زالو به همه جا چسبیدن و تمام ارکانها و نهادهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و… اموال و بیت المال مردم را می مکند و ته مانده اش را سر آخر مانند گوشت قربانی در بین خود تقسیم می کنند. بدیهی ست هر انسانی که دغدغه مردم و اموال ملی را دارد نمی تواند نسبت به فساد نهادینه شده که چهره آشکار و پنهان نیز دارد بی تفاوت باشد، نمی تواند متاثر از این همه فجایع و فساد و دزدی بوده باشد اما قلب هر انسان دلسوز اموال عمومی و منافع ملی را به درد نیاورد.

تاسف انگیز و حیرت آور است، گماشته هایی را از بالا به جان و مال مردم انداختند و در روز روشن، درمقابل چشم مردم بودجه ای که باید در اختیار ورزش و فوتبال قرار بگیرد و در خدمت رشد و شکوفایی آن باشد، بالا می کشند و به قول معروف آب هم از آب تکان نمی خورد. آقای جاودانی، مفسر سرشناس ورزش به یک فقره کوچک از دزدی‌ها اشاره می کند و می گوید: شش میلیارد تومن به یک جادوگر دادند،!ایشان نامی از جادوگر نمی برد، او می داند اگر هم نام ببرد باز مشگل فساد که منشاء و ریشه آن در ساختار حکومت است، حل نخواهد شد، چون آشکار است اولا جادوگران تعدادشان کم نیستند، دوما، پشت این جادوگران به کجاها وصل است!! و از طریق چه کسانی در راس هرم قدرت، حمایت می‌شوند!!

آقای جاودانی فر در ادامه می گوید: ۷۵۰ سکه بدستور محمد ربیعی مربی سابق مس، در بین افراد پخش شده. باید پرسید آقای ربیعی این تعداد سکه را از کجا آورده است…؟ و به چه کسانی داده..؟ اصلا در پسِ پشتِ آقای ربیعی چه کس و کسانی قرار دارند که این سکه ها را بزل و بخشش میکند. ظاهرا این قصهِ سر دراز دارد و پرداختن به آن هیچ مشگلی را حل نمی کند، چرا.؟ چون به قول معروف؛ خانه از پای بست ویران است. درجایی که دزدان سرشناس و جنایتکاران حرفه ای مانند قالیباف و پور

محمدی، زاکانی، جلیلی و… خود را کاندید ریاست جمهوری کردند و شورای نگهبان، بعنوان نهاد ذوب شده در ولایت، صلاحیت آنان را تایید کرده است، به دلیل آن است که از دلِ انتصاباتی که به ناحق نام انتخابات بر آن گذاشتند، همین دزدان و جنایتکاران و مدافعان سرسخت سرمایه داری مجدد سکان قدرت را در مداربسته حکومتی بدست گیرند. در چنین شرایطی دیگر چه انتظاری از زیر مجموعه نهادهای قدرت، مانند فدراسیون فوتبال و گردانندگان آن می توان داشت که جملگی برگزیده سران قدرت و وابستگان به مافیای حکومتی هستند.!!

در ادامه موضوع فساد در فوتبال، گزارشهایی که آقای فردوسی پور تهیه و در اختیار کاربران  قرار داده است برای مخاطبان و علاقه مندان جامعه فوتبال بسیار مهم است. او بدرستی ماهیت کسانی که وابسته به مافیای حکومتی هستند و پشت هر فسادی پنهان شدند را آشکار می کند، همان کسانی که آقای فردوسی  پور را به خاطر افشاگریهایش از برنامه نود بعنوان پربیننده ترین برنامه ورزشی عذرش را خواستند و به رغم مخالفت گسترده هواداران فوتبال او را اخراج کردند.

بدین ترتیب فساد درتمام ابعادش با موجودیت رژیم جمهوری اسلامی ایران گره خورده است و بی گمان مبارزه با فساد، ارتباط تنگاتنگی با مبارزه با حکومت دارد، از این رو برای ریشه کن کردن فساد و دیگر مشگلات اقتصادی، سیاسی اجتماعی، و… باید در جهت طرد و حذف رژیمی تلاش کرد که علت العلل تمامی مشگلات در کشور ما است.

بهرام شوقی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا