از هر دری سخنی

خانه دارشدن غیرممکن شد

وضعیت بحرانی مسکن مردم ایران با رسم تصاویری از سوی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مانند ریختن اثاث خانه در خیابان یا کوچ درون شهری ایرانی‌ها از بالا به مرکز و از مرکز به جنوب شهر و بعد هم حاشیه و سرآخر روستاها، نشان داد که مسئولین از اتفاق ناهنجار و کمرشکنی که در حوزه مسکن به وقوع پیوسته کاملا آگاه بوده و اشراف کامل دارند.

اینکه چرا طی سالیان گذشته اقدام جدی برای نرسیدن به این وضعیت بحرانی صورت نگرفته جای بحثی جداگانه دارد که با تفاوت آرا در میان مدیران دوره‌های مختلف به نظر راه به جایی نمی‌برد و یا چرایی وقوع این عوامل از قبیل به کارگیری افراد غیرکارشناس، لایه‌های پنهانی رانت و بحث بودجه.

در این گزارش نگاهی به بازار مسکن در ایران و وضعیت فعلی آن می‌اندازیم که با تورم افسارگسیخته چه شرایطی را برای زیست مردم ایران رقم زده است.

سیاست برزمین مانده نوسازی بافت فرسوده

در صحبت‌های نامزدهای انتخاباتی اشاراتی به تجربه مسکن مهر و مسکن ملی شده که از قضا و البته با توجه به آن چه در زندگی مردم ملموس است آنچنان که باید موفق نبوده‌اند.

وعده‌های نشدنی

اما از میان وعده‌های اقتصادی برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برخی از وعده‌ها قابل تامل و از جنس نشدن است!

این وعده‌های مسکنی در حالی داده می‌شود که شاهد عقب ماندگی قابل توجه وعده دولت سیزدهم در اجرای وعده ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال تحت عنوان «نهضت ملی مسکن» هستیم به‌طوری‌که اجرای این طرح تنها در مرحله تامین زمین برای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد باقی ماند.

بازار مسکن، سال ۱۴۰۲ را در حالی سپری کرد که رکود نقش اصلی را در آن داشت. گزارش بانک مرکزی از فروردین ۱۴۰۳ نیز نشانگر ادامه این رکود بوده است. این در حالی‌ است که چشم‌انداز قیمت‌ها در این بازار افزایشی است. درصورتی‌که پس از انتخابات نیز این رکود در عین افزایش قیمت پابرجا بماند، خطر رکود تورمی بازار را تهدید می‌کند.

تجارت نیوز با گزارشی تحت عنوان مسکن در آغوش تورم، نوشت: در حال حاضر بودجه موردنیاز برای خرید یک واحد مسکونی حدود ۶۰ مترمربعی در مناطق پایین شهر به عنوان کف قیمت بازار مسکن تهران با توجه به سطح قیمت‌های پیشنهادی باید بالای ۲ میلیارد و نزدیک به ۳ میلیارد تومان باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، در حال حاضر «تقاضای مصرفی» تقریبا وجود ندارد و از طرف دیگر بودجه تقاضای سرمایه‌‌‌ای نیز توان خرید چنین آپارتمان‌هایی را ندارد و این نامعادله به کاهش تورم مسکن در برخی مناطق و کاهش قیمت قطعی در برخی معاملات منجر شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا