از هر دری سخنی

سهم تولید و صنعت از تسهیلات بانکی کاهش یافته است

پرداخت وام‌های دبش در دولت سیزدهم

با وجود آنکه دولت سیزدهم بارها بر حمایت از تولید تاکید داشته اما روند اعطای تسهیلات بانکی نشان می‌دهد سهم بخش‌های تولیدی و صنعتی کاهش داشته و سهم بخش‌های غیرمولد و بازرگانی افزایش یافته است.

همدلی ـ به گزارش اکونگار، در دوران تبلیغات و مناظره‌های نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، برخی نامزدها خود را ادامه‌دهنده راه دولت سیزدهم معرفی کرده و روی ادامه برنامه‌های این دولت تاکید داشتند. این نامزدها چندین بار عملکرد اقتصادی دولت خاتمی و روحانی را مورد هجمه قرار دادند و بدون ذکر آمار مقایسه‌ای، دولت رئیسی را در اجرای برنامه‌های اقتصادی و افزایش رفاه مردم بسیار موفق خواندند.با این حال بررسی عملکرد دولت سیزدهم در شاخص حمایت از تولید و مبارزه با فساد درخور توجه است. برای مثال بررسی موردی تسهیلات اعطاشده نشان می‌دهد، در حالی‌که تولیدکنندگان صنعتی کشور برای گرفتن حتی وام‌های خرد با موانع زیادی مواجه هستند اما به راحتی یک واردکننده بزرگ خودرو بیش از ۱.۶ هزار میلیارد تومان وام گرفته است.

بررسی آمار تسهیلات بانکی در دولت سیزدهم نشان می‌دهد بانک‌های کشور در سال ۱۴۰۱ بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به یک مونتاژکار خودرو که از قضا بزرگترین دریافت‌کننده ارز ارزان در این حوزه نیز شناخته می‌شود، پرداخت کرده‌اند. بررسی لیست مهر و آبان تسهیلات بانکی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، نشان می‌دهد شرکت مدیران خودرو توانسته از بانک سامان، صنعت و معدن و شهر وام‌های هزار میلیاردی دریافت کند. طبق اعلام بانک مرکزی بانک سامان یک هزار و ۳۲۴ میلیارد تومان، بانک صنعت و معدن ۱۳۳ میلیارد تومان و بانک شهر ۱۷۹ میلیارد تومان به مدیران خودرو تسهیلات داده‌اند.

وام دبش برای چای دبش

داستان چای دبش هم برای همه آشناست. دولت سیزدهم با شعار مبارزه با فساد آمد. از آنجا که مرحوم رئیسی پیش از ریاست جمهوری، رئیس قوه قضاییه بود در مناظرات انتخاباتی خود گفت برای مبارزه در سطح گسترده‌تری با فساد از قوه قضاییه به دولت می‌آید تا در شناسایی مفسدان موفق‌تر عمل کند اما در دولت او ماجرای چای دبش و وزیر کشاورزی که از چای دبش حمایت کرده بود، کشف شد.

براساس لیست‌های منتشر شده، این شرکت واردکننده چای که یکی از بزرگترین فسادهای ارزی را به نام خود ثبت کرده، توانسته در دو سال گذشته ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز از بانک‌های کشور تسهیلات دریافت کند.

البته این حداقل تسهیلات دریافتی دبش است و احتمال زیادی وجود دارد که وام‌های اعطایی به دبش بیش از این رقم باشد. دلیل این ادعا آن است که در لیست‌هایی که بانک مرکزی طی چند دوره منتشر شده، همه بانک‌های کشور اطلاعات تسهیلات خود را اعلام نکرده‌اند.

از بین ۳۱ بانک و موسسه اعتباری غیربانکی، تقریبا لیست تسهیلات ۱۳ بانک و موسسه در هر دوره اعلام نشده و ارقام به دست آمده فقط از لیست بانک‌های اعلامی‌ست. بنابراین ممکن است شرکت «دبش سبزگستر» ارقام بیشتری از بانک‌هایی که اطلاعات خود را منتشر نکرده‌اند تسهیلات گرفته باشد که امکان دسترسی به اطلاعات آن هنوز وجود ندارد.

در بین بانک‌هایی که لیست تسهیلات خود را اعلام کرده‌اند هشت بانک به شرکت دبش سبزگستر تسهیلات پرداخت کرده‌اند. بیشترین رقم تسهیلات را بانک اقتصاد نوین پرداخت کرده که به یک هزار و ۸۳ میلیارد و ۸۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

پس از آن بانک صادرات با پرداخت ۸۷۱ میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان بزرگترین تسهیلات‌دهنده به دبش شناخته می‌شود. بانک شهر با پرداخت ۳۰۸ میلیارد و ۵۸۵ میلیون تومان، بانک خاورمیانه با پرداخت ۱۸۶ میلیارد و ۹۹۸ میلیون تومان، بانک کارآفرین با پرداخت ۱۶۶ میلیارد و ۴۹۹ میلیون تومان، بانک ایران زمین با پرداخت ۱۳۰ میلیارد تومان، بانک ملی با پرداخت ۱۰۰ میلیارد و ۳۳ میلیون تومان و بانک تجارت با پرداخت ۸۹ میلیارد و ۵۰۸ میلیون تومان در مقام‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع چای دبش از هشت بانک کشور ۲ هزار و ۹۳۶ میلیارد و ۵۸۳ میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده است. اینکه این میزان تسهیلات بانکی چرا به یک واردکننده داده شده؛ آن هم واردکننده‌ای که از ارزهای ترجیحی و نیمایی استفاده کرده را باید مسئولان توضیح دهند. اینکه آیا همه واردکنندگان کشور به اسم تولید داخل از چنین تسهیلاتی برخوردار می‌شوند یا فقط تعدادی از آنها به این سرمایه‌ها دسترسی دارند و اینکه آیا به همین میزان نیز از تولیدکنندگان کشور به خصوص تولیدکنندگان خرد و متوسط حمایت صورت می‌گیرد یا خیر و اینکه شرکت دبش این تسهیلات را با چه نرخی دریافت کرده و آیا بازپرداخت داشته یا خیر را باید مسئولان برای مردم شفاف کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا