فرهنگی

چراغ کم فروغ سینماها به سالن قدس رسید

سینما قدس هم تعطیل شد/ فیلم های سینمایی روزبه روز بی کیفیت تر و نازل تر می شوند…

تهران – ایرنا – «جیب بر خیابان جنوبی» آخرین فیلمی بود که فرصت به نمایش در آمدن بر پرده نقره ای سینما قدس را پیدا کرد و این سینما از چهارشنبه (۱۸دی ماه) رسما به دلیل ضرردهی و شرایط نامساعد مالی تعطیل شد.

برادران نصیری، مالکان سینما پس از مدت ها تلاش برای در جریان قرار دادن مسئولان و ناامیدی از هرگونه پاسخگویی به رفع مشکلات مالی این سینما، تصمیم گرفتند تا چراغ های سینما قدس را در میان شلوغی های میدان ولیعصر، در آستانه ۴۵سالگی این سینما (تاسیس در سال ۱۳۴۶ با عنوان پولیدور) خاموش کنند. اما به نظر می رسد، تعطیل شدن یک سینما که نخستین بار نیست که اتفاق می افتد، آخرین تعطیلی سالن های سینمایی کشور نخواهد بود.

محمد قاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران کشور در گفت وگو با ایسنا درباره مشکل این سینما اظهار داشت: «این مشکل فقط مختص سینما «قدس» نیست و همه سینماهای کشور در معرض خطر تعطیلی قرار دارند. با توجه به این که فیلم های سینمایی روزبه روز بی کیفیت تر و نازل تر می شوند، مردم از سینماها رویگردان شده اند و حاضر نیستند وقت و هزینه صرف کنند تا این فیلم ها را ببینند.»

سینما قدس علاوه بر این که یکی از ۵ سرگروه چرخه اکران بود، در یکی از میادین اصلی شهر واقع شده، محلی که بسیار شلوغ و پر رفت و آمد است. این که چرا سینمایی واقع در میدان ولیعصر(عج) فروش خوبی ندارد و مردم حاضر نیستند ساعاتی را در این سینما به دیدن فیلم های فیلمسازان ایرانی بپردازند، علامت سوال بزرگی را ایجاد می کند. علامت سوالی که سازندگان و تهیه کنندگان آثار ایرانی در آستانه برگزاری مهم ترین جشنواره سینمایی کشور، جشنواره فیلم فجر باید به آن بیندیشند و به فکر راه چاره ای برای حل این مشکل باشند.

محمدرضا نصیری ن‍ژاد، مدیر این سینما هم در گفت وگو با ایسنا درباره تعطیلی این سینما گفت: «با تحویل نسخه فیلم «جیب بر خیابان جنوبی» به علی سرتیپی، سینما قدس را تعطیل می کنیم تا درباره ادامه فعالیت فکر کنیم، چرا که قادر به تامین هزینه های سینما نیستیم و وزارت ارشاد هم تماسی با ما نداشته است.» او در ادامه توضیح مشکل این سینما توضیح داد: «فروش ما تقریبا صفر بوده است چرا که مخارج کارکنان سینما هم از فروش تامین نمی شد، چه برسد به هزینه های آب، برق و گاز. با ۱۰ میلیون تومان فروش که نیمی از آن برای صاحب فیلم و یک درصد عوارض شهرداری است، هزینه ای برای صاحب سینما باقی نمی ماند. برای سینماهایی که به صورت دولتی اداره می شوند، فروش فیلم چندان اهمیتی ندارد اما برای قدس که به صورت خصوصی اداره می شود نمی توان با درآمد صفر، سینما را اداره کرد.»

مالک سینما قدس چندی قبل هم در گفت وگویی اظهار داشته بود: «ما از هرکس که قصد داشت از سرویس بهداشتی استفاده کند ۲۰۰تومان دریافت می کردیم تا شاید کسی اعتراض کند که چرا سینما از رهگذران برای استفاده از امکانات هزینه دریافت می کرده است، اما باز هم هیچ کس توجهی نداشت. کدام سینما چنین کاری انجام می دهد. در نتیجه اگر سینما قدس را به توالت عمومی تبدیل می کردیم، بهتر بود.» اما واکنش ها به این تعطیلی جالب و بحث برانگیز است و یادآور همان ضرب المثل «نوشداروی پس از مرگ سهراب» است.

مدیرکل پخش و نمایش سازمان سینمایی کشور در ارتباط تلفنی با شبکه خبر درباره تعطیلی این سینما گفت: «بعد از این که مالک سینما قدس اعلام کرد مشکل اکران دارد، کمیته ای با هماهنگی مدیریت سینما قدس تشکیل شده تا درباره رفع این مشکلات تصمیم گیری کنند. ضمن این که این سینما مشکل تامین فیلم و فرسودگی سالن سینما را دارد و ما وظیفه داریم که به سینما و اکران توجه کنیم.»

فرجی در ادامه اعلام کرد: «امروز ساعت ۱۴ جلسه ای در سینما قدس با مالک این سینما خواهیم داشت تا درباره ادامه فعالیت این سینما تصمیم گیری شود.» محمدقاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران کشور گفت: «به طور شفاهی مساله سینما «قدس» را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردم و قرار شده با مالک سینما جلسه ای داشته باشند تا مشکلات را بررسی کنند. امیدوارم کمکی برای حل مشکل این سینما و نیز دیگر سینماهای کشور انجام شود.» حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی هم درخصوص تعطیلی سینما قدس به باشگاه خبرنگاران گفت: ما اکنون برای پیگیری وضع سینما قدس کسانی را مامور کردیم و انشاء الله به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

سینما «ماندانا» نیز که چندی پیش برای افزایش تعداد سالن های خود از وام بانکی استفاده کرده بود، اکنون با مشکل پرداخت اقساط بانکی مواجه و با سرنوشتی مشابه سینما قدس روبه رو است. اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، شاهد بسته شدن «قدس» ها و «ماندانا» های فراوانی خواهیم بود.

از میان ۲۹۰سینمای کشور تنها ۶۰سینما فعال هستند و از این میان ۵سینما فروش خوبی دارند و باقی سینماها تقریبا بدون فروش به کار خود ادامه می دهند. «سینما رادیو سی سی» (خیابان ولیعصر- نرسیده به میدان ولیعصر)،«سینما ری» (خیابان امیریه- پل امیر بهادر- نبش خیابان قزوین)،«سینما رودکی» (خیابان لاله زار)،«سینما سحر» ( خیابان لاله زار)،«سینما سارا» ( میدان امام خمینی(س) – ابتدای خیابان لاله زار)، «سینما شاهین» (خیابان کارگر جنوبی)، «سینما شهرزاد» (خیابان لاله زار)، «سینما توسکا» (ابتدای پل جوادیه)، «سینما شیرین» ( ابتدای پل جوادیه)، «سینما نپتون» ( خیابان دماوند-نرسیده به بیمارستان بوعلی) و… جزو سینماهایی هستند که تاکنون در شهر تهران تعطیل شده اند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا