اخبار

مذاکرات کارشناسی ایران و ۵+۱ به مشکل برخورد

نشست سه جانبه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بر سر موضوع های باقیمانده درباره ˈبرنامه اقدام مشترکˈ (توافقنامه ژنو) در شهر ژنو سوییس برگزار شد…

نشست سه جانبه عراقچی، اشمید و شرمن برگزار شد/مذاکره دوجانبه نماینده ایران و آمریکا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این نشست میان «سیدعباس عراقچی» معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، ˈهلگا اشمیدˈ معاون کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «وندی شرمن» نماینده آمریکا در گروه ۱+۵ برگزار شد.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پنجشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نشست سه جانبه میان اشمید، شرمن و عراقچی درباره مسایل باقیمانده برای اجرای توافق نامه ژنو برگزار شد و سپس نمایندگان ایران و آمریکا با یکدیگر نشست دوجانبه ای داشتند.

وی که خواست نامش بیان نشود، افزود: «وندی شرمن» در حال رفتن به مسکو، توقف کوتاهی در ژنو داشت و در این مدت، نشست های یاد شده انجام شد.

وی یادآورشد: نشست دوجانبه میان نمایندگان ایران و نماینده گروه۱+۵ (خانم اشمید) نیز آغاز شده است و ساعت ها به طول می انجامد.

ریاست هیات کارشناسی ایران با نماینده گروه ۱+۵ را عراقچی برعهده دارد. «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل امور سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و نیز کارشناسانی از این وزارتخانه، سازمان انرژی اتمی و همچنین کارشناسان امور بانکی و نفتی او را همراهی می کنند.

خانم ˈهلگا اشمیدˈ ریاست هیات ۱+۵ را برعهده دارد و کارشناسان امور تحریم ها و هسته ای نیز وی را همراهی می کنند.

***
رویترز: مذاکرات کارشناسی ایران و ۵+۱ به مشکل برخورد

رویترز به نقل از دیپلمات هایی که اشاره ای به نامشان نکرده نوشته است: مذاکرات کارشناسی ایران و شش قدرت جهانی در خصوص نحوه اجرایی کردن توافقنامه ژنو٬ بر سر مسئله توسعه نسل جدید سانتریفیوژها از سوی ایران٬ به مشکل برخورده است.

به گزارش انتخاب به نقل از این خبرگزاری ؛ یکی از این مسائل حل نشده که در مذاکرات ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در ژنو مطرح خواهد شد٬ تحقیق بر روی نسل جدید سانتریفیوژها و توسعه آنها است که ایران از نصبشان خبر داده است.

علی‌اکبر صالحی٬ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هشتم دی‌ماه اعلام کرد «هزار ماشین سانتریفیوژ نسل دوم (IR-2m) نصب کرده‌ایم٬ اما با توجه به مذاکرات هسته‌ای که در حال انجام است٬ گاز UF6 به آن‌ها تزریق نکرده‌ایم.»

او یک روز پیش از آن نیز گفته بود که نسل جدید سانتریفیوژها در حال ساخت است٬ اما تا زمانی که به تولید انبوه برسند٬ باید تمامی آزمون‌های لازم روی آنها انجام شود.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری رویترز گفته است «بر اساس توافقنامه ژنو٬ ایران مجاز است تا به تحقیق و توسعه (سانتریفیوژها) دست بزند٬ اما اجازه ندارد سانتریفیوژهای تازه‌ای نصب کند٬ به جز در مواردی که سانتریفیوژی بخواهد جایگزین سانتریفیوژ فعالی که از دور خارج شده است٬ بشود.»

به گفته این دیپلمات مسئله سانتریفیوژها از موارد اصلی‌ای بود که منجر به توقف مذاکرات کارشناسی آذرماه شد٬ مذاکراتی که ۲۸ آن ماه آغاز و سی‌ام متوقف شد.

دیگر دیپلمات‌های غربی نیز تایید کرده‌ا‌ند که بحث سانتریفیوژها از موضوعات اصلی مذاکرات است و همچنین تاکید کرده‌اند که از اصرار ایران بر ادامه تحقیقات و توسعه سانتریفیوژهایش خشنود نیستند!

این در حالی است که ایران می‌گوید تحقیقات در زمینه سانتریفیوژها امری حیاتی است. یک مقام ارشد دولت ایران به این خبرگزاری گفته است «ما باید اطمینان حاصل کنیم که حق تحقیق و توسعه‌مان در این زمینه محترم شمرده می‌شود.»

ایران و گروه ۱+۵ بعد از سال ها مذاکره، سوم آذرماه امسال به توافق اولیه دست یافتند که براساس آن دو طرف باید اقدامات اعتمادساز را در مدت ۶ ماه انجام دهند. برای تعیین ساز و کار اجرای این توافق نامه تاکنون سه دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱+۵ برگزار شده است.

کارشناسان در آخرین نشست خود در ژنو، ۲۰ ژانویه (۳۰ دی ماه) را برای اجرای گام های متوازن دو طرف پیشنهاد کردند. کارشناسان ایران و ۱+۵ بعد از سه دور مذاکرات طولانی و فشرده، مقرر کردند درباره دو، سه مورد باقیمانده از جمله تاریخ اجرای توافق نامه، در سطح مدیران سیاسی تصمیم گیری شود.

در مذاکرات عراقچی و اشمید که هم اکنون در ژنو ادامه دارد، قرار است درباره موارد یاد شده تصمیم گیری شود.

انتخاب

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا